Logo
Wydrukuj tę stronę

Krosno Miasto Szkła... i Muzyki? Fortepian Cadenza stanie na Rynku w Krośnie [FILM]

Krosno Miasto Szkła... i Muzyki? Fortepian Cadenza stanie na Rynku w Krośnie [FILM] Fot. Fulco System

W ramach tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego 53. projekty zostały dopuszczone do głosowania. Jednym z nich jest projekt Krośnianina pt. "Krosno Miasto Szkła... i Muzyki". Niby nic nadzwyczajnego, a jednak... O co chodzi? Chodzi o fortepian!

REKLAMA


Krosno znane ze szkła od wielu lat kształci również "muzyczne dusze". - Podczas ostatniego Forum Kapitałowego w Katowicach, gdzie nasze miasto zdobyło kilka nagród... moją uwagę przykuł "pierwszy na świecie całoroczny fortepian zewnętrzny" - mówi Krośnianin, autor jednego z projektów w budżecie obywatelskim.

- Od lat zastanawiamy się co zrobić, aby przyciągnąć ludzi do Rynku i jestem pewien że to jest doskonały pomysł. Sam w ciągu dwóch dni Kongresu widziałem, jak wiele osób - uczestników podchodziło i grało na instrumencie - dodaje.

Już w piątek, 8 listopada w ramach testów na Rynku w Krośnie zainstalowany zostanie fortepian zewnętrzny Cadenza. To wyjątkowy instrument przeznaczony do intensywnego użytkowania w przestrzeni publicznej. Łączy w sobie klasyczny wygląd z zaawansowanymi, opatentowanymi rozwiązaniami.

Mieszkańcy oraz turyści, bez względu na warunki atmosferyczne będą mogli korzystać z instrumentu do poniedziałku, 11 listopada. Instrument zostanie również wykorzystany w ramach obchodów 101. Rocznicy Odzyskania Niepodległości.

W sobotę (9.11) grę na fortepianie będzie można usłyszeć o godz. 18.00, podczas inscenizacji patriotycznej „Wywołane z pamięci”, a w poniedziałek o godz. 13.00 z okazji obchodów Narodowego Święta Niepodległości z krótkim koncertem na fortepianie wystąpi uczennica Zespołu Szkół Muzycznych w Krośnie.

Fortepian wykonany jest z wytrzymałego betonu GRC odporny na warunki atmosferyczne. Posiada 88 klawiszową klawiaturę GHS i pedał sustain. Jego dźwięk jest czysty i precyzyjny. Urządzenie posiada inteligentny system zdalnego zarządzania i może być zasilane solarnie.

- Projekt z pewnością zaspokoi potrzebę kulturową, jest innowacyjny i nowoczesny choć zaszyty w klasycznej bryle instrumentu. Dzięki niemu nasze dzieci i wnuki (młode pokolenie Krośnian) będzie mogło na co dzień obcować z kulturą muzyki klasycznej i rozwijać się. Miasto z kolei po raz kolejny podkreśli swoją innowacyjność i dbałość o kulturę. Instrument ten będzie motywacją do stworzenia wielu okresowych bloków: letnich wtorków z muzyką klasyczną, czy świątecznego kolędowania na Rynku - mówi autor projektu obywatelskiego, mieszkaniec Krosna.
- Wszystkim autorom projektów dziękujemy za zaangażowanie w życie swojej "małej ojczyzny" i poświęcony czas. Liczymy, że kolejne edycje tej formy zaangażowania mieszkańców w życie Krosna, przyniosą dobre efekty i przysłużą się poprawieniu jakości życia mieszkańców - czytamy na stronie krośnieńskiego magistratu.

Głosowanie na projekty zgłoszone do budżetu obywatelskiego będzie trwać od 8 listopada do 2 grudnia. Ogłoszenie wyników głosowania oraz informację o projektach przyjętych do realizacji zaplanowano na 6 grudnia 2019 r.

red.
Fot. Fulco System

© KrosnoCity.pl 2008 - 2020