Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 

Śmieci: 24 zł od osoby, wysokie kary i "odpowiedzialność zbiorowa"

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. KrosnoCity.pl

Dwie podwyżki opłat za śmieci w 2019  roku to za mało. Rada Miasta Krosna przyjęła uchwałę o kolejnej, radykalnej podwyżce, która będzie obowiązywała od 1 stycznia 2020 roku. Wszyscy będą musieli segregować śmieci, a na tych, którzy się nie zastosują - nałożona zostanie karna opłata w wysokości 96 zł / osobę. Stosowana będzie też "odpowiedzialność zbiorowa".

Kolejna podwyżką opłat radni Krosna pokazują, że żarty się skończyły. Dla gospodarstw i wspólnot mieszkaniowych, które nie segregują prawidłowo śmieci przewidziano karne opłaty w wysokości 96 zł od osoby.

Od 1 stycznia wzrosną też opłaty za odbiór odpadów. Będziemy musieli zapłacić po 24 zł od osoby. To już kolejna podwyżka wprowadzona w tym roku!

Przypominamy, na początku 2019 roku podniesiono opłatę do 16 zł od osoby. Zobacz: Noworoczne podwyżki

Od listopada obowiązuje nowa stawka. Opłatę podniesiono do 18 zł od osoby. Zobacz: Drogie śmieci

Przeliczono jednak, że to nadal za mało, by zbilansować system. Zgodnie z prawem opłaty za śmieci muszą pokryć wszystkie koszty związane z odbiorem i unieszkodliwianiem odpadów. Pomimo podwyżek pieniędzy było wciąż za mało, stąd kolejny wzrost cen, który czeka nas od stycznia 2020 roku. Teraz będziemy mieli zapłacić po 24 zł od osoby!

Jako przyczyny wskazywane są rosnące koszty. Jednym z problemów jest niewłaściwa segregacja odpadów przez mieszkańców.

Przeciwnicy podwyżek od dawna wskazywali na nieprawidłowości po stronie odbioru odpadów. Nieodbierane śmieci nie mieszczą się w pojemnikach przeznaczonych na odpady segregowane, w efekcie część odpadów staje się śmieciami "zmieszanymi". Władze jednak zapewniają, że są to zjawiska "incydentalne", o czym informowaliśmy tutaj: Odbiór śmieci: "nieprawidłowości są incydentalne"

Za podwyżkami opłat, w tym za "karną opłatą" 96 zł od osoby w przypadku, gdy odpady nie są prawidłowo segregowane, głosował rządzący Klub Samorządowy i popierający prezydenta Piotra Przytockiego dwaj radni PO. Przeciw byli radni Klubu PiS. Radny Piotr Grudysz (Samorządne Krosno) wstrzymał się od głosu, a radna Paulina Guzik (Klub PiS) była nieobecna na głosowaniu. 

Taki wynik stał się przyczyną dodatkowej dyskusji i krytyki radnych PiS po głosowaniu. Radni rządzącego Klubu Samorządowego, z Przewodniczącym Rady, Zbigniewem Kubitem zaczęli zarzucać, że radni PiS są przeciwko słusznym karom na osoby, które niewłaściwie segregują śmieci.

- Niekaranie za wyrzucanie czego bądź jest dobrym pomysłem? Dziwi mnie, że nie chcecie karać ludzi, którzy zanieczyszczają nasze miasto - mówił Zbigniew Kubit.

Radni PiS odpowiadali, że mają inne zdanie na temat wysokości kar i wyrazili je w głosowaniu, bo takie jest ich prawo. Zbigniewowi Kubitowi wtórowali jednak inni radni, zarzucając ponawiając te same zarzuty o "niechęci do karania".

Odpowiedział na to Adam Przybysz (Klub PiS). - Jak Wam nie idzie, to najłatwiej uderzyć w mieszkańca. Ja do tej pory nie dostałem odpowiedzi: kto zapłaci, jeżeli kilku mieszkańców w bloku nie segreguje? - pytał Adam Przybysz.

Na to odpowiedziano, że decyzję o naliczeniu karnej opłaty w wysokości 96 zł od osoby otrzyma zarządca budynku. - Wtedy sprawiedliwie, czyli niesprawiedliwie, rozłoży ją na wszystkich mieszkańców - wyjaśniał Zbigniew Kubit z Klubu Samorządne Krosno.

Nowe stawki będą obowiązywały od 1 stycznia 2020 roku.

pd

24 komentarzy

 • 96złotychKary

  Nie wolno karać całego bloku za jednego lub dwóch śmieciowych łobuzów. Więc albo każdy przy drzwiach do mieszkania ma swój własny pojemnik do kontroli albo nic.

  Zgłoś nadużycie 96złotychKary czwartek, 05, grudzień 2019 19:02 Link do komentarza
 • LB

  24zł za śmieci od głowy to w zasadzie tanio, sprawdźcie w innych podobnych i większych miastach ile kosztują śmieci na dziś (po 40 zł i więcej od głowy), w okolicznych gminach/miastach też podrożeją i to mocno.

  Zgłoś nadużycie LB czwartek, 05, grudzień 2019 18:00 Link do komentarza
 • alex

  Bloki energetyczne, czyli spalarnie to się buduje poza a nie w środku miasta. Rzeszów też budował spalarnie, poczytajcie co się z nią dzieje..

  Zgłoś nadużycie alex czwartek, 05, grudzień 2019 08:50 Link do komentarza
 • oki

  na zebraniu osiedla Markiewicza mówili że będą budować blok energetyczny to ceny spadną ??????

  Zgłoś nadużycie oki czwartek, 05, grudzień 2019 07:53 Link do komentarza
 • Jak tak mozna ????

  Radni wala w ch..., te ceny to kosmos!!!!Co to za mafia smieciowa ?

  Zgłoś nadużycie Jak tak mozna ???? czwartek, 05, grudzień 2019 00:22 Link do komentarza
 • Były wyborca

  Zaczyna mnie irytować Pan Prezydent jego polityka. Miałem nadzieję, że rozbudowa ZUO wpłynie na obniżenie opłat za odpady, a tymczasem odnoszę wrażenie, że jako mieszkańcy coraz bardziej współfinansujemy tę inwestycję.

  Zgłoś nadużycie Były wyborca środa, 04, grudzień 2019 22:46 Link do komentarza
 • Precz z komunistami

  Komuch i jego kolesie zaserwowali nam oprócz podwyżki dodatkowa oplate w postaci kary w kwocie 96 zl od osoby . jesli w mieszkaniu mieszka 4 osoby to 96×4=384+96=480zl miesiecznie zaplaci rodzina. wybraliście osoby dzialajace na szkode mieszkancow.

  Zgłoś nadużycie Precz z komunistami środa, 04, grudzień 2019 21:25 Link do komentarza
 • kaka84

  Dlaczego nie ma wszystkich pojemników do segregacji gdzie bio, gdzie metal, gdzie inne . I segreguj tu odowiednio

  Zgłoś nadużycie kaka84 środa, 04, grudzień 2019 19:50 Link do komentarza
 • Luk

  Panie Fic nie ma innego wyjścia jak tylko cena w górę papier sprzedacie plastik sprzedacie metal sprzedacie kompost szprzedacie szkło sprzedacie nie mówiąc o reszcie za co pan taka kasę bierze ?

  Zgłoś nadużycie Luk środa, 04, grudzień 2019 19:37 Link do komentarza
 • rogol

  A co sie dzieje z pieniedzmi z recyklingu.
  Kto na tym zarabia i ile.

  Zgłoś nadużycie rogol środa, 04, grudzień 2019 16:12 Link do komentarza

REKLAMA


Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj