KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Urząd oszczędza pieniądze i nie naśnieża stoku w Czarnorzekach

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. www.czarnorzekiski.pl

9 stycznia pisaliśmy o podkarpackich stokach i wyciągach narciarskie. Do tej pory nie ruszył zarządzany przez MOSiR stok narciarski w Czarnorzekach z wyciągiem orczykowym oraz zapleczem gastronomicznym. Pytania w tej kwestii skierowaliśmy do krośnieńskiego urzędu miasta.

REKLAMA


Stok w Czarnorzekach ma charakter typowo rekreacyjny o długości 460 m przy różnicy poziomów 73 m. Średnie nachylenie stoku wynosi około 13%. Przepustowość wyciągu to 900 osób na godzinę. Na stoku zamontowany jest narciarski wyciąg orczykowy typu Tatrapoma o długości 400 m, który docelowo jest uruchamiany już przy 5 narciarzach. Komfort zjazdu ma zapewniać ratrak.

Stok i wyciąg narciarski funkcjonował do końca sezonu 2018/2019. Niestety, do tej chwili stok nie został otwarty, a wyciąg narciarski nie pracuje.

O to kiedy naśnieżany będzie stok w Czarnorzekach pytał podczas ostatniej sesji Rady Miasta Krosna (30 grudnia), radny Paweł Krzanowski. Odpowiedzi udzielił prezydent Piotr Przytocki. - Wszystko zależy od aury, w tym roku oszczędzamy pieniądze, nie naśnieżamy. Nie wydajemy pieniędzy na naśnieżanie, koszty są ogromne, zyski mizerne - mówił Piotr Przytocki. - Czekamy na zimę - powiedział przewodniczący rady, Zbigniew Kubit.

Co obecnie dzieje się ze stokiem w Czarnorzekach? Na nasze pytania odpowiedział krośnieński magistrat.

Jak informuje Joanna Sowa, rzecznik prezydenta Krosna, wyciąg jest przygotowany do rozpoczęcia sezonu. Wszystkie prace konserwacyjne i utrzymaniowe zostały wykonane zgodnie z zaplanowanym harmonogramem.

Kiedy planowane jest jego naśnieżanie i uruchomienie, kiedy fani zimowych sportów będą mogli z niego korzystać?

- Panujące w ostatnim okresie warunki atmosferyczne oraz niewielka ilość opadów śniegu nie pozwoliły na utworzenie na stoku odpowiedniej grubości pokrywy, która gwarantowałaby, że proces naśnieżania przyniósł by zamierzony efekt w postaci uruchomienia wyciągu dla użytkowników - informuje Joanna Sowa. - Rozpoczęcie naśnieżania w chwili obecnej wiązało by się z bardzo dużym kosztem, co i tak mogłoby nie przynieść oczekiwanego rezultatu w postaci otwarcia wyciągu - dodaje.

Wyciąg został zmodernizowany i oddany do użytku 27 grudnia 2012 roku. W modernizację wyciągu Gmina Krosno zainwestowały 3,8 mln zł. Inwestycja była realizowana dzięki wsparciu unijnych pieniędzy, a miasto pozyskało na ten cel 2 mln 650 tys. złotych, z Urzędu Skarbowego tytułem zwrotu VAT-u 719 tys. zł. Ze środków własnych Miasto wydatkowało 469 tys. złotych. Projekt realizowano w partnerstwie ze słowackimi miastami Presov i Svidnik.

Celem zapewnienia lepszych warunków dla narciarzy poza projektem Gmina Krosno przeprowadziła przebudowę budynku magazynowego na zaplecze sanitarno-gastronomiczne. Koszt przebudowy wyniósł 174 tysięcy złotych - z tego Gmina otrzymała zwrot VAT-u w wysokości 32 645 zł.

red.

 • autor: red.

23 komentarzy

 • tryhp3

  W Gogołowie dało się uruchomić wyciąg...

  Zgłoś nadużycie tryhp3 środa, 29, styczeń 2020 23:35 Link do komentarza
 • Chrobry

  Jakaś masakra. Wczoraj zabrałem busem kilka znajomych zza granicy i kilku z polski z dziećmi. Jakie rozczarowanie kiedy przy pełnej pokrywie śnieżnej stoku i feriach oraz mrozie wyciąg nie funkcjonuje. Wczoraj około południa był tam mróz -4 stopnbie. W nocy zapewne jeszcze więcej wi ęc warunki do naśnieżania idealne. Do odpowiedzialności ktoś powinien zostać pociągnięty za to wszystko. Milionowe inwestycje które nie funkcjonują, kiedy o wiele większe ( w sumie wszystkie stoki poza właśnie Czarnorzekami). O co chodzi, może zwrot pieniędzy przez włodaży z własnej kieszeni za tą inwestycje. ( Szkoda, że nie doliczono do inwestycji kosztów ratraka, armatek itp) No i piękna reklama regionu. Znajomi już na ten wyciąg raczej nie wrócą!!!!!

  Zgłoś nadużycie Chrobry niedziela, 26, styczeń 2020 09:25 Link do komentarza
 • Andrea

  Chłopy dejcie Se spokój.
  Własna górka,można rządzić!.

  Zgłoś nadużycie Andrea czwartek, 23, styczeń 2020 22:34 Link do komentarza
 • halinka

  Krosno miasto cdsów i etnocentrów i wypożyczalni rowerów....

  Zgłoś nadużycie halinka środa, 22, styczeń 2020 23:54 Link do komentarza
 • Mietek .

  a Magura działa na sztucznym śniegu....

  Zgłoś nadużycie Mietek . środa, 22, styczeń 2020 23:46 Link do komentarza
 • Mietek .

  może następna wypożyczalnia rowerów ???

  Zgłoś nadużycie Mietek . środa, 22, styczeń 2020 23:44 Link do komentarza
 • nienarciarz

  Samorządowi za to przystoi przepalanie milionów w CDS. Koszty ogromne , a zyski mizerne. Kiedy wygaszanie pieca w takim razie?

  Zgłoś nadużycie nienarciarz środa, 22, styczeń 2020 21:23 Link do komentarza
 • narciarz

  Redaktor który spłodził ten tekst wykazał się niestety kompletnym brakiem wiedzy i dużą tendencyjnością tzn. szukaniem sensacji. W Czarnorzekach może i coś leży na podłożu białego, ale jest tego 3 cm i w większości lód. Temperatura do pracy armatek to minus pięć stopni tak gwoli ścisłości. Sam uwielbiałem ten stok bo blisko i można po pracy było wyskoczyć ale muszą byc warunki do jazdy a nie "sztuka" . Prywatny inwestor może jak ma fantazję puszczac kase w powietrze. Samorządowi to nie przystoi.

  Zgłoś nadużycie narciarz wtorek, 21, styczeń 2020 23:13 Link do komentarza
 • oktis

  skandal, ze wyciąg nie jest naśnieżany, tam jest śnieg , dośniezyc i zarabiać pieniądze, blisko mozna nawet po południu pojechać trochę pojeździć

  Zgłoś nadużycie oktis niedziela, 19, styczeń 2020 00:00 Link do komentarza
 • Wiesiek +

  zlikwidować wyciąg

  Zgłoś nadużycie Wiesiek + piątek, 17, styczeń 2020 22:19 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?