Logo
Wydrukuj tę stronę

Janina Frączek z Krosna najlepszą położną w Polsce

Na zdjęciu: Krystyna Krygowska, położna oddziałowa Oddziału Ginekologiczno-Położniczego krośnieńskiego szpitala, Janina Frączek - laureatka konkursu "Położna na medal", Piotr Czerwiński, dyrektor krośnieńskiego szpitala. Na zdjęciu: Krystyna Krygowska, położna oddziałowa Oddziału Ginekologiczno-Położniczego krośnieńskiego szpitala, Janina Frączek - laureatka konkursu "Położna na medal", Piotr Czerwiński, dyrektor krośnieńskiego szpitala. Fot. Wojewódzki Szpital Podkarpacki im. Jana Pawła II w Krośnie.

Janina Frączek z Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego im. Jana Pawła II w Krośnie wygrała ogólnopolski konkurs "Położna na medal". Położna z Krosna zdobyła 960 głosów i wyprzedziła 518 konkurentek z całego kraju.

REKLAMA


Głosowanie w konkursie "Położna na medal", w którym już po raz szósty wyłoniono trzy najlepsze położne w kraju i najlepsze położne w poszczególnych województwach, trwało od 1 kwietnia do 31 grudnia. Plebiscyt, w którym pacjentki oddają głosy przez 9 miesięcy, jest formą uznania dla położnych, które swoją pracę wykonują z największym oddaniem. Do szóstej edycji zgłoszonych zostało 519 położnych. W sumie oddano na nie 14 663 głosów.

Janina Frączek od 32 lat (od początku swej drogi zawodowej) pracuje w Oddziale Ginekologiczno-Położniczym krośnieńskiego Szpitala. W swojej karierze uczestniczyła w liczbie porodów liczonych w tysiącach.

- Praca położnej to dla mnie nie tylko wyuczony i praktykowany od lat zawód. To codzienny, niewiarygodnie bliski kontakt z ludźmi, bez którego, przyznaję, nie wyobrażam sobie życia. Mam to szczęście, że spotykam i towarzyszę im w jednym z prawdopodobnie najpiękniejszych momentów w ich życiu, kiedy zostają rodzicami. A ten moment zapamiętuje się na całe życie! - mówi Janina Frączek, położna na medal.

Kampania, której pomysłodawcą i głównym organizatorem jest AMA Akademia Malucha Alantan, prowadzona jest od 2014 roku. Jej głównym celem jest podnoszenie społecznej świadomości roli, jaką dziś odgrywają położne.

- Tytuł "Położnej na medal" to w tym zawodzie wspaniałe wyróżnienie. Ale nie zapominajmy, że każdego dnia tysiące położnych w różnych zakątkach Polski jest nagradzanych słowami wdzięczności i uśmiechami za profesjonalizm, za swoją cierpliwość, wyrozumiałość, ciepło i poczucie bezpieczeństwa, które dają. To dla nas bardzo ważne, że nieprzerwanie od szczęściu lat możemy przyznawać zaszczytny tytuł położnym, dla których praca to prawdziwa pasja - mówi Iwona Barańska, koordynator kampanii i konkursu z AMA Akademii Malucha Alantan.

Zadaniem kampanii i konkursu jest też edukacja w zakresie nowoczesnych standardów opieki okołoporodowej, szczególnie po wejściu w życie w styczniu 2019 roku nowych standardów. Dają one położnym większe uprawnienia, a w sytuacjach prawidłowego przebiegu ciąży czynią z nich partnerów lekarzy w prowadzeniu kobiet przez ten czas.

- Jest nam niezmiernie miło, iż wśród kadry szpitala jest osoba, która została dostrzeżona przez pacjentki w skali kraju. Dyrekcja przygotowuje się do oficjalnych gratulacji dla pani Janiny Frączek. Krośnieński szpital prowadzi liczne działania mające na celu honorowanie pracowników, którzy wykazują się pozytywną postawą, a także przez swoje umiejętności zawodowe, personalne budują przyjazny wizerunek krośnieńskiego szpitala - powiedział Piotr Czerwiński, dyrektor krośnieńskiego szpitala.

- Ważny jest cel konkursu: podnoszenie w społeczeństwie świadomości roli, jaką położne odgrywają dzisiaj w opiece okołoporodowej. Położna to nie tylko troskliwość i opiekuńczość, ale także coraz wyższe kompetencje medyczne i związana z nimi odpowiedzialność - dodała Krystyna Krygowska, położna oddziałowa Oddziału Ginekologiczno-Położniczego krośnieńskiego szpitala.

Drugie miejsce w konkursie zajęła Ewa Klik z Warszawy (814 głosów), trzecie Danuta Przybyłko z Dąbrowy Górniczej (789 głosów).

Podsumowanie 6. edycji kampanii i wręczenie pamiątkowych medali oraz nagród odbędzie się 13 marca w Warszawie podczas uroczystej gali.

Położna z Krosna wystąpiła w programie TVP "Pytanie na Śniadanie". Materiał telewizyjny z jej udziałem możecie zobaczyć tutaj: Konkurs na najlepszą położną Polski rozstrzygnięty

W piątek, 24 stycznia o godz. 8:00 Janinę Frączek będzie mogli zobaczyć w programie Dzień dobry TVN.

red.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2020