Logo
Wydrukuj tę stronę

KROSNO sprzed lat... w kalendarzu!

Wielu mieszkańców Krosna z nostalgią ogląda zdjęcia z minionych lat. Miasto się zmieniło, ale pozostały wspomnienia miejsc, ludzi, wydarzeń, w których wielu z nas brało udział w latach 50. - 80. Inni, młodsi zapewne patrzą na stare fotografie inaczej - z ciekawością, bo widzą świat, jakiego wcześniej nie znali...

REKLAMA


Stanisław Nawracaj, krośnianin, z zawodu nauczyciel, z zamiłowania fotograf, wiele lat spędził na dokumentowaniu różnych miejsc i chwil związanych nie tylko z Krosnem, ale i z całym regionem. W jego zdjęciach możemy dostrzec autentyczne życie i klimat tamtych czasów.

Są to fotografie prawdziwe - nieupiększane, wykonywane ze znawstwem, artystycznym smakiem i wielką ciekawością otaczającego świata.

Stanisław Nawracaj na kliszy fotograficznej uwieczniał świat, który dzięki niemu wciąż żyje - na jego fotografiach.

Wydawnictwo GRAFFIA chciałoby pokazać choć mały skrawek z wielkiego, fotograficznego dorobku tego autora. W 2017 r. ukazał się album pt. KROSNO - miasto i ludzie z lat 60. - 80. XX w. w fotografii Stanisława Nawracaja, a w grudniu 2019 r. GRAFFIA wydała kalendarz na 2020 rok z archiwalnymi zdjęciami Krosna jego autorstwa.

To nie tylko kalendarz - dla miłośników Krosna i jego historii to mały album pokazujący życie miasta w latach 60. XX w. Zamieszczono w nim 12 czarno-białych zdjęć ukazujących miasto, którego już nie ma. Na zdjęciach autor pokazał zarówno architekturę jak i zwykłe życie ówczesnych krośnian. Warto z takim kalendarzem, z takimi fotografiami spędzić cały rok. Niech w ten sposób ocaleje choć fragment naszej historii i przeszłości.

W jednym z wywiadów Stanisław Nawracaj mówi:

Po prostu lubię nosić aparat fotograficzny. A jak zobaczyłem coś ciekawego, pomyślałem że na zdjęciu zostanie dokument. Rozkłady jazdy fotografowałem dlatego, że w Krośnie często się zmieniały i zmieniano linie. Wszystkie zdjęcia robiłem tylko dla siebie, do szuflady. Zainteresowanie fotografią wynikło z moich zainteresowań turystyką i chęci utrwalenia piękna krajobrazu. Chciałem je zatrzymać, zachować, bo może nigdy już nie wrócę do tego miejsca albo coś się zmieni. (...) Zajmowałem się także fotografią portretową. I to czasem się nie podobało, bo ktoś był nieuczesany albo nie uśmiechał się na zdjęciu. Dlatego tematycznie wolałem się trzymać krajobrazu i dokumentu. Nie chcę się chwalić, ale np. patrząc przed siebie w danej chwili, już widzę obraz, gotowe zdjęcie. Chciałem dokumentować to co widziałem, dlatego mam sfotografowanych bardzo dużo obiektów zabytkowych, kościołów, kapliczek, krajobrazy z całej Polski i z zagranicy.

KALENDARZ "KROSNO z przeszłości w przyszłość" - czarno-białe kolekcjonerskie wydanie, 14 stron formatu 300x470 mm (każdy miesiąc zilustrowany jest zdjęciem). Do sprzedaży trafiło tylko 200 egzemplarzy. Wydawca GRAFFIA, druk HEDOM.

Kalendarz można jeszcze nabyć w: Antykwariacie-Księgarni HETTA Zbigniewa Oprządka (Krosno, ul. Portiusa), Księgarniach NOVA (Krosno, ul. Wojska Polskiego 41, ul. Kolejowa 27 Full Market), Antykwariacie Podkarpackim (Krosno, ul. Czajkowskiego 4), w innych krośnieńskich księgarniach.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2020