Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
 

Uzależnienie od cukru - o co w tym chodzi?

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. PixaBay

Nowotwory, choroba Parkinsona, stany zapalne tarczycy, cukrzyca, otyłość, choroby serca - wszystkie te poważne choroby cywilizacyjne powstają w dużej mierze z nadmiernego spożywania cukru. Wiedza na ten temat staje się coraz bardziej powszechna, jednak pomimo tego ludzie regularnie pochłaniają duże ilości tej "słodkiej trucizny".

REKLAMADlaczego tak się dzieje?
Ponieważ cukier pobudza w naszym mózgu te same ośrodki przyjemności co kokaina i ma równie silne właściwości uzależniające. Jest również obecny w prawie każdym przetworzonym produkcie dostępnym na półkach sklepowych.

Ze względu na reakcję naszego mózgu na "słodkie", coraz więcej osób boryka się obecnie z tym uzależnieniem. Pochłaniają duże ilości słodyczy, trudno jest im przestać jeśli już zaczęli jeść i ogólnie nie wyobrażają sobie życia bez batonika, czekoladki czy ciasteczka. Skutki tego są dość szybko odczuwalne - nadwaga, problemy z cerą, rozdrażnienie, poczucie winy i złość na siebie z powodu objadania się słodyczami. Żeby sobie jakoś z tym poradzić ludzie  próbują ograniczać lub przestać jeść cukier, wprowadzają "cudowne diety", głodówki i ćwiczenia.  Zazwyczaj jednak kończy się to porażką i jeszcze większym objadaniem się, gdyż uzależnienie od cukru i słodyczy jest problemem bardzo złożonym.

Cukier dla osoby objadającej się jest jak narkotyk, daje krótkotrwałą przyjemność, zabierając zdrowie i dobre samopoczucie. W dodatku wiele osób uzależnionych od słodyczy spotyka się z brakiem zrozumienia dla swojego problemu ze strony rodziny i znajomych, otrzymują rady typu "weź się za siebie, miej silną wolę", co dodatkowo negatywnie wpływa na ich samopoczucie.

Przy tak złożonym problemie zazwyczaj nie obejdzie się bez pomocy specjalisty, ponieważ ludzie, którzy samodzielnie próbują rzucać słodycze,  zwykle popełniają bardzo podobne błędy w myśleniu i zachowaniu. Te błędne zachowania należy omówić i zmienić, jak również zająć się   przyczyną nadużywania cukru i  emocjom za tym stojącym, ponieważ zawsze jest to kwestia "zajadania" pewnych uczuć.

Beata Marczak / KrosnoSfera

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Przeczytaj dodatkowo

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj