Logo
Wydrukuj tę stronę

I miejsce krośnieńskiego Mechanika w XXVI Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Samochodowej

I miejsce krośnieńskiego Mechanika w XXVI Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Samochodowej Fot. archiwum ZSM Krosno

Zaplanowany na 2020 rok 26. Ogólnopolski Turniej Wiedzy Samochodowej, mimo przeciwności związanych z zagrożeniami obecnej rzeczywistości został przeprowadzony.

REKLAMAEliminacje szkolne odbyły się jeszcze przed  zamknięciem szkół w związku z pojawieniem się epidemii  koronawirusa. W 26. edycji olimpiady organizatorzy zmienili formułę przekazywania informacji - z papierowej na elektroniczną - co w znaczący sposób ułatwiło przebieg turnieju.

Z uwagi na zmianę terminu Międzynarodowych Targów Motoryzacyjnych w Poznaniu, gdzie dotychczas odbywał się konkurs, pojawiało się pytanie: czy w ogóle Turniej się odbędzie? Na szczęście, korzystając z platformy cyfrowe,j udało się zapewnić właściwe warunki.

27 marca o godzinie 11.00 uczniowie zakwalifikowani do rundy końcowej (w liczbie 468) zasiedli przed komputerami u siebie w domach, aby odpowiadać na zadawane im przez organizatorów pytania. Liczyła się poprawność odpowiedzi oraz czas jej udzielenia. W jak najkrótszym czasie uczniowie mieli odpowiedzieć na 60 pytań pogrupowanych w 6 kategoriach. Trudno więc mówić o możliwości uzupełniania swej wiedzy w trakcie odbywających się rund.

Ekipa Zespołu Szkół Mechanicznych z Krosna podjęła wyzwanie. W turnieju wzięło udział 10 uczniów - przedstawiciele technikum: Tomasz Jodłoski - IIb, Michał Wrona - Ib, Kacper Krępulec - IIb, Piotr Murdzek - IIc, Michał Jucha - IIc, Michał Zajdel - IIc, Jan Świder - IIc, Paweł Citak-  IIc i uczniowie Branżowej Szkoły  I stopnia - Maksymilian Rejchel - IIb, Mateusz Kilar - IIIa.

Już w trakcie konkursu można było zorientować się, że naszym uczniom często udaje się trafiać w tzw. dziesiątkę, czyli odpowiadać poprawnie na wszystkie pytania. Ale to nie wszystko, ponieważ również czas decydował o miejscu w rankingu.

Całość została rozegrana w sześciu konkurencjach noszących tematyczne nazwy:
- elektronik samochodowy,
- wyposażenie warsztatów,
- systemy bezpieczeństwa,
- płyny eksploatacyjne,
- blacharstwo i lakiernictwo,
- silniki samochodowe.

Okazało się, że kategorię "płyny eksploatacyjne" wygrał Kacper Krępulec, a "blacharstwo i lakiernictwo" było domeną Piotra Murdzka. Dodatkowo Kacper Krępulec wywalczył indywidualnie 5 miejsce w kategorii "wyposażenie warsztatów". Pozostali członkowie drużyny również mocno zapracowali na sukces.

Zespół Szkół Mechanicznych w Krośnie zajął I miejsce drużynowo w Polsce.

Dodatkowo wśród 10 najlepszych uczniów w finale turnieju znaleźli się:
- Kacper Krępulec - miejsce 2 z wynikiem 47 pkt w czasie 17:43,
- Piotr Murdzek - miejsce 6 z wynikiem 45 pkt w czasie 16:35.

- Ogólnopolski Turniej Wiedzy Samochodowej już za mną. Odbywał się on w trudnym okresie, gdzie epidemia koronawirusa szaleje po świecie i Polsce. Nie chodzimy do szkoły, nie spotykamy się, ale życie dalej się toczy i konkurs się na szczęście odbył, choć w zmienionej formie. Po raz pierwszy pisaliśmy w domu - online . Z oczywistych względów nie było części praktycznej. Byłem bardzo zaniepokojony jak to będzie wyglądało? Czy uda mi się zalogować bez problemów? Czy poradzę sobie z pytaniami? Czy będą trudne? Czy wystarczy mi czasu? I wiele, wiele innych. I oczywiście na początek problem z rozpoczęciem pierwszej rundy. Pierwszy etap został przesunięty na koniec. Na szczęście druga poszła gładko. Później to tylko skupienie i formalność. Po 1,5 godzinie koniec i oczekiwanie na wyniki - powiedział Piotr Murdzek.

- Przygotowania do XXVI edycji OTWS były znacznie utrudnione ze względu na sytuację z koronawirusem, ale mimo wszystko sam turniej przebiegł pomyślnie. Poziom trudności pytań był dość zróżnicowany - na niektóre z nich byłem w stanie odpowiedzieć niemalże natychmiastowo, natomiast były też takie, które wymagały głębszego przemyślenia. Cieszę się, że pomimo trudnej sytuacji turniej się odbył - mówi Kacper Krępulec.

- Po raz pierwszy brałem udział w takim konkursie, ale jestem pozytywnie zaskoczony pomimo nowej formy uczestnictwa. Nie ukrywam, że pytania nie były łatwe, starałem się odpowiedzieć na nie najlepiej jak tylko potrafiłem. Jestem zadowolony z wyniku i cieszę się z sukcesu - dodaje Jucha Michał.

- Emocje były bardzo duże ponieważ każde jedno pytanie decydowało o finalnym zwycięstwie naszych reprezentantów do którego  jednak doszło. Kiedy zobaczyłem ten wynik szkoły ciężko było mi uwierzyć w to, że się udało. Jestem bardzo zadowolony z naszej ekipy dzięki której zwyciężyliśmy - wspomina Kilar Mateusz.

- Tegoroczny turniej był dla mnie nowym doświadczeniem. Dzięki temu wydarzeniu mogłem zobaczyć rezultat naszej długotrwałej pracy. Chociaż nie spodziewałem się, że jako szkoła zdobędziemy pierwsze miejsce, to bardzo się z tego cieszę. Pytania turniejowe miały zróżnicowane stopnie trudności, mimo iż jestem w pierwszej klasie technikum, Były takie na które odpowiadało mi się łatwiej, lecz były takie które wymagały dłuższego  zastanowienia . Mogę powiedzieć że bardzo dobrze się przy nich bawiłem - mówi Wrona Michał.

Koniec końców po tegorocznym zwycięstwie nie możemy osiąść na laurach. Motywuje nas ono do dalszej walki, wiemy co musimy zmienić, a co dopracować żeby utrzymać tę pozycję przez następne lata.

Zestawienie wyników można znaleźć na stronie www.otws.sosnowski.pl

Wielkie gratulacje dla całej ekipy. Opiekunami drużyny byli: Piotr Boś i Jan Winiarski.

Gratulujemy laureatom i mistrzom kraju.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2020