Logo
Wydrukuj tę stronę

Krosno: Samorząd na pomoc firmom

Krosno: Samorząd na pomoc firmom Fot. KrosnoCity.pl

Pandemia COVID-19 uderzyła w funkcjonowanie przedsiębiorców. W Krośnie przygotowano program pomocowy, który ma pomóc w tym trudnym czasie. Projekt spotkał się z licznymi uwagami. Prezydent zapewnia, że możliwe są poprawki. Radni byli jednomyślni w głosowaniu.

REKLAMADyskusję rozpoczął radny Sławomir Bęben (Klub PiS) wskazywał niedoskonałości projektu. - Jestem jak najbardziej za tą uchwałą - zaznaczał.

Wskazywał na sposób doboru miesięcy, w których firma ma wykazać spadek dochodu, czyli luty i marzec. Podkreślał, że spadek faktycznie nastąpił w drugiej połowie marca, to w drugiej połowie marca były wprowadzone obostrzenia, które hamowały działalność firm.

Ponadto dla wielu branż styczeń i luty jeszcze są martwe, wiec wykazywanie 50% spadku przychodów będzie dla nich niemożliwe.

Uchwała nie dotyczy działalności w konkretnym punkcie w Krośnie.

- Przedsiębiorca może prowadzić działalność w kilku punktach, gdzie indziej może mieć straty, a w Krośnie nadal zyski. Ale my go zwolnimy z podatku. Może być też odwrotnie, może mieć wzrost w innych miastach, a w punkcie w Krośnie może być tragedia, a nie zostanie zwolniony - podkreślał radny Bęben. Wskazywał, że celem uchwały jest pomoc firmom prowadzącym działalność w Krośnie, ale zapisy faktycznie mogą działać inaczej.

Wskazał też, że w Rzeszowie przyjęto prostsze rozwiązania, dotyczące konkretnych punktów prowadzenia działalności gospodarczej w mieście.

- Uwag jest bardzo dużo, nie sądzę, żeby to było dobrze przygotowane - mówił radny Bęben - uchwała jest niedopracowana, ale bardzo, bardzo potrzebna - podkreślał.

Paweł Krzanowski (Klub PiS) poprosił, żeby zaczekać z projektem, bo przedsiębiorcy mają wiele zastrzeżeń. Ta uchwała nie musi być podjęta dzisiaj. Przygotujmy lepszy projekt, skonsultowany z przedsiębiorcami, dostosowany do ich potrzeb.

- Ja nie wiem, czy ta uchwała jest konieczna w takiej formie - powiedział Paweł Krzanowski przypominając, że przygotowana jest tez uchwała o przesunięciu terminu płatności podatku od nieruchomości.

- Kwestie poruszane w wypowiedziach są brane pod uwagę - podkreślał prezydent Piotr Przytocki. Zaznaczył, że wszystkich na pewno nie uda się zadowolić. - Nie ma takiej możliwości, żeby jednym przepisem wszystko rozwiązać - dodał.

- My oczywiście zagłosujemy "za", bo to jest wyjście naprzeciw przedsiębiorców, tylko zaznaczamy, ze ta uchwała jest niedoskonała. Chcemy rozmawiać i z przedsiębiorcami i z Panem, żeby ją poprawiać - odpowiadał Paweł Krzanowski.

Przewodniczący Zbigniew Kubit (Samorządne Krosno) podkreślił, że uchwała jest przedmiotem analiz i może być poprawiana. W podobny sposób wypowiadał się radny Marcin Niepokój (Samorządne Krosno).

Projekt przyjęto w głosowaniu jednomyślnie, 21 głosami "za".

Program pomocowy dla przedsiębiorców w Krośnie znajdziecie tutaj: Krosno wprowadza program pomocowy dla firm

pd

© KrosnoCity.pl 2008 - 2020