KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Zmiany przy Batorego. Na łączniku postawiono zakaz parkowania

Na wybudowanym łaczniku obowiązuje zakaz parkowania. Pomimo ustawionego znaku, kierujący nie zmienili swoich zachowań. Na wybudowanym łaczniku obowiązuje zakaz parkowania. Pomimo ustawionego znaku, kierujący nie zmienili swoich zachowań. Fot. KrosnoCity.pl

Pod koniec pierwszej połowy maja pisaliśmy o uwagach i problemach mieszkańców osiedla Traugutta dotyczących nowo wybudowanego łącznika przy ul. Batorego. Inwestycja, która nie została jeszcze dokończona wzbudziła wiele kontrowersji. Urząd Miasta oraz przewodniczący osiedla uspokajają. Wiele się jeszcze zmieni, na korzyść mieszkańców.

REKLAMA


Przypominamy: W grudniu 2019 roku zakończył się remont łącznika Składowa - Batorego (osiedle Traugutta), wzdłuż sklepu Majster wraz z nowym rozwiązaniem ruchu samochodowego. Na odcinku łączącym te dwie ulice wprowadzono ruch jednokierunkowy - wyjazd z osiedla w kierunku ul. Składowej.

Końcem kwietnia 2020 roku zamknięty został zjazd z parkingu przy ul. Batorego, łączący dojazd do sklepu Biedronka przy ul. Podkarpackiej. Powodem takiej decyzji były względy bezpieczeństwa. Jest to również kontynuacja wyżej wymienione inwestycji.

Mieszkańcy skrytykowali inwestycję (przeczytaj: Przebudowany łącznik na Batorego miał pomóc. Mieszkańcy są innego zdania), zarzucając jednocześnie nieprzemyślane rozwiązania. Dostrzegli utrudniony zjazd ze sklepu Biedronka, gdzie w zadłuż łącznika parkowały samochody zwężając jezdnię, a także wyjazd z samego łącznika Batorego - Składowa do ulicy Batorego, gdzie po prawej i lewej stronie widoczność utrudniają zaparkowane pojazdy wzdłuż ul. Batorego.

Problemy maja zniknąć, a prace przy łączniku będą kontynuowane
Jak informuje wydział drogownictwa w krośnieńskim urzędzie miasta, łącznik został wykonany z inicjatywy zarządu osiedla "Traugutta" i na każdym etapie prac był z zarządem konsultowany.

- Wąski łącznik wzdłuż sklepu Majster, zwłaszcza nawierzchnia chodnika była w złym stanie technicznym. Szerokość chodnika była niezgodna z obowiązującymi obecnie przepisami (2 metry). Mając na uwadze fakt, iż tym ciągiem pieszym odbywa się intensywny ruch pieszych (zdecydowanie większy niż ruch samochodów obok) przebudowano go z zachowaniem obowiązujących przepisów zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca 1999 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 124 z późn. zm. - przyp. Urząd Miasta). Działka drogowa w tym rejonie była zbyt wąska, by można było na niej wybudować drogę dwukierunkową, a zawężanie chodnika kosztem drogi i wypuszczanie na nią pieszych jest niedopuszczalne - informuje drogownictwo.

Zlikwidowany dotychczasowy wyjazd na wprost z łącznika został przebudowany, ponieważ znajdował się na prywatnych gruntach, w które Gmina nie może inwestować. Zdecydowano się na budowę skrzyżowania jak to zostało wykonane, kosztem likwidacji części parkingu.

- Wylot na ulicę Batorego przebiegał przez teren prywatny należący do 18 współwłaścicieli. Rada Osiedla i Wydział Drogownictwa uzgodnili, że nie ma sensu robić dwóch wyjazdów na ulicę Batorego tylko na pewnej szerokości istniejącego parkingu - zaraz za działką prywatną (tj. ten teren na którym obecnie znajdują się dwa kopce ziemi, które w perspektywie dalszych prac zostaną zniwelowane) zlokalizowano jeden zjazd - mówi Marek Mrozowski, przewodniczący zarządu osiedla Traugutta.

Jako że na osiedlu brakuje miejsc postojowych, te zlikwidowane miejsca postanowiono "oddać" likwidując wyjazd z parkingu na wysokości sklepu Biedronka. Zobacz: Zlikwidowano wjazd do Biedronki przez parking od ulicy Batorego

- Mimo zakazu ruchu ciężarówek na tym odcinku, samochody dostawcze łamały zakaz kursując do sklepu Biedronka niszcząc nawierzchnię ulicy, parkingu i wyłamując krawężniki. Poza tym, samochód o tych gabarytach (TIR) stwarzał zagrożenie w ruchu samochodowym oraz pieszym. Przed przebudową drogi, jej odcinek równoległy do ul. Batorego służył jako miejsca postojowe mieszkańców osiedla, i jak można zauważyć nawyki pozostały, mimo że na parkingu pozostają wolne miejsca - informuje wydział drogownictwa.

Uzupełnione zostało oznakowanie pionowe, które ma na celu wykluczyć samochody parkujące na wybudowanym odcinku. Do tej pory, kierowcy nadal nie zmienili swoich nawyków. Na łączniku (drodze wewnętrznej) powstała Strefa Ruchu. Oznacza to między innymi, że Straż Miejska lub Policja - kierowców, którzy pozostawią pojazd w sposób niezgody z przepisami - ma obowiązek ukarania mandatem.

Obecnie usunięto istniejące przejście dla pieszych w okolicy zlikwidowanego wyjazdu ze sklepu Biedronka. Powodem likwidacji była zbyt bliska odległość od łuku drogi. Przejście przeniesiono na wysokość obecnego skrzyżowania. Na ulicy Batorego zamontowano próg zwalniający.


Przebudowana droga jest częścią większego zadania. Miasto razem z Zarządem Osiedla w ramach budżetu partycypacyjnego 50/50 chce przebudować chodnik wzdłuż ul. Batorego na wysokości parkingu oraz wybudować nowe miejsca postojowe od strony ul. Batorego jak to miało miejsce przy hali gimnastycznej Zespołu Szkół nr 4.

Do końca czerwca ze środków własnych Gminy, połączony zostanie wybudowany chodnik z chodnikiem przy ul. Batorego, który został wyremontowany w ubiegłym roku. Nowy ciąg pieszy powstanie na krawędzi parkingu przy wybudowanym skrzyżowaniu.

- Docelowo w miejscu powstania nowego wyjazdu od strony parkingu powstanie chodnik, którym piesi będą mogli przemieścić się na nowo wybudowany chodnik pod wałem od strony Majstra, Biedronki i bezpiecznie udać się w kierunku ulicy Składowej lub Biedronki. Problem miejsc do parkowania mamy nadzieję zostanie rozwiązany w najbliższym czasie z korzyścią dla wszystkich mieszkańców naszego osiedla - podkreśla Marek Mrozowski.

Jak mówi przewodniczący osiedla Traugutta, parkowanie samochodów wzdłuż ulicy Batorego jak jest teraz i było do tej pory od powstania osiedla zostanie zlikwidowany. - Sposób parkowania na odcinku ulicy Batorego od szkoły do nowo wybudowanych pawilonów będzie od strony garaży i parkingu jednolity i taki sam jak od warsztatu samochodowego "Kubal-Szmyd" do garaży (tj. chodnik i parkujące samochody prostopadle do chodnika) - mówi Marek Mrozowski.

(rdn)

 • autor: (rdn)

8 komentarzy

 • Gulu

  A nie lepiej było zostawić przejście dla pieszych w starym miejscu i tam zamontować progi zwalniające. Było by już bezpieczne przejście, a teraz ludzie będą przechodzić dalej w tym miejscu bez przejścia, bo to często uczęszczany kierunek do sklepu Biedronka.

  Zgłoś nadużycie Gulu czwartek, 21, maj 2020 09:44 Link do komentarza
 • Maja

  Najlepsze jest to "Obecnie usunięto istniejące przejście dla pieszych w okolicy zlikwidowanego wyjazdu ze sklepu Biedronka. Powodem likwidacji była zbyt bliska odległość od łuku drogi". Wcześniej przejście było spoko, teraz jest bee a przepisy takie same..

  Zgłoś nadużycie Maja środa, 20, maj 2020 13:01 Link do komentarza
 • Batorego

  Bardzo ładnie z tym zakazem parkowania. Z czasem ludzie się przyzwyczają do ruchu jednokierunkowego, chociaż malkontentom zawsze coś będzie przeszkadzać.

  Zgłoś nadużycie Batorego wtorek, 19, maj 2020 23:05 Link do komentarza
 • Znaczy co?

  Ale bezsens. Jak teraz z Biedronki wyjechać na osiedle? Albo na obwodnicę, albo na około. Już lepiej było zlikwidować całkiem drogę i spokój. Byłoby więcej miejsc parkingowych i święto.

  Zgłoś nadużycie Znaczy co? wtorek, 19, maj 2020 20:53 Link do komentarza
 • Alex

  Oddać przejście dla pieszych.

  Zgłoś nadużycie Alex wtorek, 19, maj 2020 15:20 Link do komentarza
 • majster2

  Miejsc parkingowych ubyło. To się nazywa ułatwianie życia mieszkańcom.

  Zgłoś nadużycie majster2 wtorek, 19, maj 2020 14:45 Link do komentarza
 • majster

  Ktoś po pijaku chyba to projektował. ZERO funkcjonalności!!!
  Krawężnik na parkingu wysokości 40 cm!!! Droga wyżej od powierzchni płyty parkingu. Czekam na zimę i roztopy jak woda pięknie parking zaleje.

  Zgłoś nadużycie majster wtorek, 19, maj 2020 14:45 Link do komentarza
 • rogol

  Wszedzie zakazy i nakazy a nie rozwiazanie problemu.

  Zgłoś nadużycie rogol wtorek, 19, maj 2020 14:36 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?