KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

W krośnieńskiej ciepłowni opóźnia się uruchomienie nowego kotła

W krośnieńskiej ciepłowni opóźnia się uruchomienie nowego kotła Fot. archiwum MPGK Krosno

W Elektrociepłowni "Łężańska" przy ul. Sikorskiego w Krośnie, gdzie powstaje drugi kocioł na biomasę, trwa chwilowy przestój w pracach. Mimo że budowa instalacji zaawansowana jest w około 75 proc., a na wiosnę zaplanowany był jej próbny rozruch, z powodu epidemii koronawirusa i zamkniętych granic specjaliści z Litwy, reprezentujący firmę EEnergija, nie mogą dokończyć montażu nowego kotła.

REKLAMA


Instalacja budowana w Oddziale Energetyki Cieplnej MPGK Krosno jest kolejnym etapem kompleksowej modernizacji miejskiego systemu ciepłowniczego. Powstający w elektrociepłowni nowy kocioł biomasowy będzie opalany wyłącznie paliwem odnawialnym i będzie wykorzystywany do produkcji ciepła dla potrzeb mieszkańców Krosna.

Dzięki temu krośnieńska elektrociepłownia, i tak należąca do najlepszych przedsiębiorstw energetyki cieplnej w kraju, ograniczy do minimum emisję zanieczyszczeń, a miał węglowy w zdecydowanej większości zastąpi ekologiczną biomasą.

Niestety prace związane z budową nowego kotła, które rozpoczęły się jesienią ub. roku, od połowy marca są wstrzymane z powodu epidemii koronawirusa oraz zamknięcia granic. Fachowcy z Litwy nie mogą na miejscu koordynować najważniejszych działań, a gdyby nie to, obecnie trwałby próbny rozruch nowej instalacji. Zarówno inwestor, tj. MPGK - Krośnieński Holding Komunalny, jak i wykonawca - firma EEnergija mają nadzieję, że prace uda się zakończyć zgodnie z harmonogramem podpisanej umowy, czyli do końca września 2020 r.

- W związku z pandemią znaleźliśmy się w nietypowej sytuacji, ale jesteśmy dobrej myśli i liczymy na to, że przed rozpoczęciem sezonu grzewczego nowy kocioł zostanie oddany do użytku - mówi Janusz Fic, prezes MPGK - Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego.

Budowa nowoczesnego kotła na biomasę jest jedną z kluczowych inwestycji MPGK Krosno zaplanowaną na ten rok w Oddziale Energetyki Cieplnej i w Elektrociepłowni "Łężańska". Kocioł, o mocy 7 MWt, powstaje w istniejącej hali kotłów i jest włączany w istniejącą infrastrukturę elektrociepłowni, dzięki czemu usprawni cały system ciepłowniczy i sprawi, że będzie bardziej efektywny i ekologiczny.

- Większość infrastruktury nowego kotła jest już zamontowana. Do podłączenia zostały instalacje elektryczne i automatyka, ale te prace są wstrzymane, ponieważ fachowcy z Litwy nie mogą do nas przyjechać. Są z nami w stałym kontakcie i zapewniają, że jak wrócą z powrotem na obiekt, to w ciągu miesiąca wszystko skończą i nastąpi rozruch całej instalacji, a także oddanie jej do eksploatacji - wyjaśnia Jerzy Ćwięka, kierownik Elektrociepłowni "Łężańska" w Krośnie.

Nowa instalacja biomasowa jest kolejną proekologiczną inwestycją MPGK Krosno. Oprócz tego, że ma zwiększyć wykorzystanie paliw odnawialnych, ma też zmniejszyć emisję zanieczyszczeń do otoczenia i zapewnić mieszkańcom Krosna ekologiczne ciepło.

Koszt realizowanego projektu to ok. 10 mln zł (netto), z czego dofinansowanie unijne stanowi ok. 3,3 mln zł (netto).

(mpgk)

 • autor: (mpgk)

2 komentarzy

 • Mifh

  Fabos nie miał ciepłowni. Brali ciepło z Lnianki . Po elektro ciepłowni z lnianki został tylko niecały budynek. Nawiasem mówiąc była to w tamtym czasie najnowocześniejsza elektrociepłownia w Krośnie produkująca najtańsze ciepło, a przy okazji również energie elektryczną. Łężańska czy Polmowska były mniej rentowne . Przetrwały , bo przetrwały firmy będące ich właścicielami. Łężańska, nawet nie miała i do dziś nie ma dostępu do bocznicy kolejowej co przy paleniu mialem węglowym czy nawet innym paliwem miało i z pewnością nadal ma duże znaczenie jeśli chodzi o koszt wytworzenia ciepła.

  Zgłoś nadużycie Mifh wtorek, 09, czerwiec 2020 06:22 Link do komentarza
 • rogol

  To juz w Polsce nie ma fachowcow od takich spraw>
  A co sie stalo z cieplowniami w dawnym Fabosie czy Polmo.

  Zgłoś nadużycie rogol niedziela, 07, czerwiec 2020 14:51 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?