Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
 

Nie będzie likwidacji klas w "piętnastce". Radni Krosna poparli uchwałę klubu Prawo i Sprawiedliwość

SP15 w Krośnie. SP15 w Krośnie. Fot. KrosnoCity.pl

Rada Miasta Krosna wyraziła zgodę na zapewnienie środków finansowych, żeby uniknąć likwidacji, a następnie ponownego tworzenia oddziałów szkolnych obecnych klas III w Szkole Podstawowej nr 15.

REKLAMALikwidacja klas trzecich szkoły podstawowej na "Guzikówce" i ich ponowne połączenie, miało doprowadzić do sytuacji, w której w przyszłym roku szkolnym zostaną stworzone tylko trzy oddziały liczące po 30 uczniów. Przyczyną miały być oszczędności, a pomysł przyjęto już na etapie tworzenia budżetu, chociaż radni zdawali sobie sprawę, że to może spowodować opór rodziców dzieci.

Szerzej o sprawie informowaliśmy tutaj: 30 uczniów w jednej klasie. Rodzice są zaniepokojeni, apelują do samorządu o zmianę decyzji

Tak właśnie się stało. Blisko 200 rodziców dzieci sprzeciwiło się planom oszczędności. Zaczęli pisać i dzwonić do Urzędu Miasta i do radnych. Ta akcja spowodowała reakcję, na czerwcową sesję Rady Miasta wpłynął wniosek grupy opozycyjnych radnych (Klub PiS), żeby zapewnić środki finansowe i uniknąć powiększania klas. Zobacz: Radni PiS złożyli propozycję uchwały w sprawie edukacji uczniów z SP 15

Sprawą zajęła się najpierw Komisja Edukacji, która poparła projekt, a nawet zawnioskowała o rozszerzenie rozwiązania o inne szkoły. Nie wywołało to entuzjazmu prezydenta Piotra Przytockiego, który ostrzegał, że takie działania mogą się źle skończyć dla budżetu miasta.

O obradach komisji informowaliśmy tutaj: Komisja Edukacji pozytywnie zaopiniowała uchwałę w sprawie niełączenia klas. Decyzję podejmą radni na najbliższej sesji

Na sesji Rady Miasta Krosna Piotr Grudysz ponownie przypomniał, że Komisja Edukacji pozytywnie zaopiniowała sam projekt uchwały, ale i wniosek by zapewnienie środków zostało rozszerzone też na inne szkoły.

Głos na sesji ponownie zabrał Daniel Biały, przedstawiciel rodziców uczniów klas trzecich z "Piętnastki". Podkreślił, że to radni miasta zgodzili się na połączenie klas w SP 15.

Powiedział, że radni byli zaskoczeni reakcją rodziców, ale przypomniał, że była to reakcja dokładnie przewidziana. Na tę okoliczność przytoczył fragment protokołu z obrad komisji przed przyjęciem projektu budżetu, gdzie spodziewano się niezadowolenia rodziców dzieci i wskazano, że powiększenie klas będzie miało negatywny wpływ na warunki edukacji.

Takie negatywne opinie o powiększaniu klas wyrażał przewodniczący Komisji Edukacji, Piotr Grudysz. Daniel Biały przytoczył też dane opracowane przez Związek Miast Polskich wskazując, że wydatki na edukację są w Krośnie dobrze zoptymalizowane.

 - Optymalizacja kosztów nie jest niczym złym. Ale jeżeli coś, co już jest bardzo optymalne spróbujemy jeszcze doregulować, mogą pojawić się problemy. Nie można w nieskończoność oszczędzać - przekonywał Daniel Biały. Dodał, że według danych Urzędu Miasta Krosna w SP 15 koszty dopłat "do ucznia" są najniższe w całym Krośnie. Dlatego dla rodziców dzieci jest niezrozumiałe, dlaczego oszczędności szuka się właśnie w tej szkole. A jeżeli w tej szkole, to dlaczego akurat w klasach trzecich, skoro i tak średnio liczą najwięcej uczniów w całej szkole. - W skali całego miasta, te klasy są i tak bardzo liczne - dodał Daniel Biały. Podkreślał, że jako rodzice uczniów starają się współpracować z samorządem merytorycznie.

Przewodniczący Komisji Edukacji, Piotr Grudysz (Samorządne Krosno), powiedział, że swojego zdania o powiększaniu klas nie zmieni, a klasy 30-osobowe są po prostu za duże.

Radny Marcin Niepokój (Samorządne Krosno) wypowiedział się, że w innych szkołach już było łączenie klas, jest przewidziane dalsze łączenie klas w innych szkołach. Tym samym projekt uznał za trochę niesprawiedliwy. Dodał jednak, że w tym wypadku mowa jest o tworzeniu klas aż 30-osobowych i to jest jego zdaniem za dużo. - Czy to jest koniec? Przecież jeżeli zgłosi się ktoś z obwodu, to będzie trzeba go przyjąć - przypomniał radny Niepokój.

Radny Sławomir Bęben (Klub PiS) przypomniał, że nadal trwa epidemia, więc tym bardziej nie należy podejmować decyzji o powiększeniu klas. Zwrócił też uwagę na sprawę rozbijania już zżytej ze sobą klasy. W swojej wypowiedzi poparł pomysł rozszerzenia uchwały na inne szkoły, nawet pomimo trudności budżetowych. Wskazał, że oszczędności trzeba szukać w innych miejscach. Także Adam Przybysz (Klub PiS) przychylił się do tego, by nie powiększać klas także w innych szkołach.

Wiceprzewodniczący Krzysztof Babinetz (Klub PiS) poprosił by głosowania nie traktować politycznie, chociaż inicjatywa wyszła z klubu radnych. Przypomniał, że nie tak dawno poprosił o poparcie inicjatywy mieszkańców w sprawie powiększenia parku, ale nie znalazło to poparcia większości radnych. Gratulował też rodzicom uczniów skali zorganizowania, wyraził nadzieję, że tym razem wynik głosowania będzie pozytywny.

Radny Wojciech Byczyński (Klub PiS) poprosił, by prezydent Bronisław Baran odniósł się do podanych danych finansowych i informacji o średniej liczebności klas w szkołach.

Po wypowiedziach radnych głos zabrał wiceprezydent Bronisław Baran odpowiadający za organizację edukacji w mieście. Podkreślał, że optymalizacja kosztów i oszczędności w krośnieńskiej edukacji nigdy nie spowodowały pogorszenia jakości kształcenia, o czym świadczą wyniki egzaminów, liczba laureatów konkursów i podobne mierzalne wskaźniki.

Decyzję o oszczędnościach tłumaczył "bałaganem w edukacji" wprowadzonym odgórnymi zmianami prawa i rozporządzeń. - Nas zmuszano do działania, ale nie otrzymywaliśmy żadnych rekompensat kosztów - podkreślał B. Baran.

Odniósł się też do kwestii oszczędności, stwierdził, że w skali całej Oświaty to są działania, które dają realne oszczędności. Jak popatrzymy w skali jednego roku i jednego oddziału, to niedużo, ale jego zdaniem należy patrzeć całościowo, bo oszczędności można wydać na inne działania związane z edukacją. Podkreślał, że sama reforma w edukacji kosztowała Krosno ponad 7 mln złotych. - My nie oszczędzamy na dzieciach, my zapewniamy jak najlepsze warunki - przekonywał B. Baran.

Dziś, rodzice dzieci z krośnieńskiej "piętnastki" dziękują radnym z klubu Prawa i Sprawiedliwość, za złożenie propozycji uchwały, która znalazła poparcie wśród pozostałych samorządowców. Dziękują wszystkim radnym, którym los dzieci nie stał się obojętny.

W głosowaniu Rada Miasta Krosna jednogłośnie poparła projekt uchwały.

red.

15 komentarzy

 • Teka

  Brawo Radni Miasta Krosno, fajnie że głos mieszkańców został wysłuchany.

  Zgłoś nadużycie Teka wtorek, 14, lipiec 2020 20:04 Link do komentarza
 • Rodzice

  Super, dziekujemy!

  Zgłoś nadużycie Rodzice sobota, 11, lipiec 2020 10:53 Link do komentarza
 • Matka

  Dziękuję każdemu z osobna, kto w jakikolwiek sposób przyczynił się do załatwienia tej jakże ważnej sprawy.

  Zgłoś nadużycie Matka czwartek, 09, lipiec 2020 10:44 Link do komentarza
 • Precz z antychrystem PP

  A co Stalin ? Co sie stało ze przydupasy zagosowali wbrew swojemu panu i bogu.

  Zgłoś nadużycie Precz z antychrystem PP środa, 08, lipiec 2020 19:32 Link do komentarza
 • RBek

  Fantastyczna wiadomość nie tylko dla dzieci z 15, ale dla wszystkich dzieci w krośnieńskich szkołach.

  Zgłoś nadużycie RBek środa, 08, lipiec 2020 17:30 Link do komentarza
 • Mamuśka

  Dziękuję Wszystkim i każdemu z osobna z zaangażowanie się w tak ważnej dla Nas kwestii.
  Dziś wiem, że wiara czyni cuda !!!
  Dziękuję RADNYM za te 21 głosów ZA !!! udowodniliście, że los dzieci nie jest WAM obojętny
  Dziękuję Danielowi, za to że chciał, że się nie poddał, że walczył do końca wytaczając coraz to słuszniejsze argumenty.
  Dziękuję redakcji portalu za to że zaangażowała się z sprawę i rzetelnie podeszła do tematu.
  Dziękuję :-)

  Zgłoś nadużycie Mamuśka środa, 08, lipiec 2020 09:23 Link do komentarza
 • Teresa

  Dziękujemy każdemu, ktokolwiek dołożył małą cegiełkę do naszego wspólnego sukcesu. Radni, głosując w ten sposób umożliwiliście spokojny powrót naszych pociech do szkół. Dziękujemy Wam za współpracę. Pokazaliście, że dobro mieszkańców i ich dzieci nie jest Wam obojętne. Myślę, że swoją dalszą pracą i efektywnymi działaniami, takimi jak te, przekonaliście tę część mieszkańców, która wyraziła niezadowolenie wobec Waszych osób. Dziękujemy, że nie zawiedliście naszego zaufania. Na koniec jeszcze jedno słowo do Pana Daniela Białego. Panie Danielu! Dziękujemy i za pięć lat widzimy Pana jako kandydata na prezydenta, a debata prezydencka odbędzie się nie w Końskich, ale na krośnieńskich ziemiach :) Hasło wyborcze już dla Pana mamy: "Polska BIAŁO- czerwoni". A tak poważnie,dziękujemy z całego serca za tak duże zaangażowanie. BRAWO!!!!

  Zgłoś nadużycie Teresa środa, 08, lipiec 2020 08:23 Link do komentarza
 • AO

  Pięknie przeprowadzona batalia w słusznej sprawie. Brawa dla rodziców, wielki szacunek dla Pana Daniela. Podziękowanie dla radnych miasta za pozytywną reakcję na działania rodziców. Pochwała dla portalu krosnocity.pl za nagłośnienie, uznanie sprawy za ważną oraz obiektywizm. Wreszcie najważniejsze - dzieci będą się uczyć w normalnych warunkach.

  Zgłoś nadużycie AO środa, 08, lipiec 2020 08:02 Link do komentarza
 • Anna 86

  Jako rodzice chcemy serdecznie podziękować wszystkim radnym, którzy wykazali się dużym zrozumieniem i opowiedzieli się po naszej stronie, po stronie swoich wyborców i przede wszystkim po stronie naszych dzieci. Bardzo dziękujemy i nie zapomnimy o tym w kolejnych wyborach. Bacznie śledziliśmy obrady i jakąż ulgę i radość odczuliśmy gdy okazało się, że nasze dzieci spokojnie mogą wrócić do swoich klas w takim samym składzie. Cieszymy się, że losy naszych dzieci nie są Wam obojętne. Ogromne podziękowania należą się też Panu Danielowi Białemu, który wykazał się bardzo dużą aktywnością i oddaniem. Bez jego pomocy ciężko by nam było sprostać tym trudnościom. Na końcu pragniemy jeszcze podziękować portalowi krosnocity. To dzięki Wam sprawa nabrała takiego rozgłosu i mogliśmy walczyć o dobro naszych dzieci. DZIĘKUJEMY!!!

  Zgłoś nadużycie Anna 86 środa, 08, lipiec 2020 00:19 Link do komentarza
 • Z15

  Da się? Wszystko się da. Brawa dla rodziców.

  Zgłoś nadużycie Z15 wtorek, 07, lipiec 2020 23:02 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj