Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
 

Nie gromadź gabarytów w domu. Oddaj do PSZOK

Nie gromadź gabarytów w domu. Oddaj do PSZOK Fot. archiwum MPGK Krosno

1 lipca Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Białobrzeskiej w Krośnie obsługuje już mieszkańców. Zadaniem punktu jest odbiór wyselekcjonowanych odpadów powstających w gospodarstwach domowych.

REKLAMAJuż dziś możesz w łatwy sposób zutylizować wyselekcjonowane odpady, które powstały w twoim gospodarstwie. PSZOK umożliwia selektywne zbieranie co najmniej 20 różnych frakcji odpadów komunalnych, takich jak trawa, liście, gałęzie, odpady wielkogabarytowe, gruz budowlany, popioły, zużyte baterie i akumulatory, oleje odpadowe, opakowania po farbach i klejach, zużyte tonery, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny.

- Bardzo zależało nam, aby PSZOK był naszą wizerunkową inwestycją, która będzie zachęcać mieszkańców do idei segregowania odpadów i właściwego z nimi postępowania. Zależało nam bardzo na walorach użytkowych PSZOK-u, tak aby mieszkańcy chętnie nas odwiedzali - mówi Janusz Fic, prezes zarządu MPGK - Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego.

Nie wszystko "pójdzie do kosza"
PSZOK prowadzi również działania zmierzające do ponownego wykorzystywania przedmiotów i rzeczy posiadających wartość użytkową lub których wartość użytkowa może zostać przywrócona w wyniku naprawy.

Przygotowano strefę napraw i wydawania rzeczy. Dostarczane przez mieszkańców dobre lub nieznacznie uszkodzone, ale nadające się do dalszego użytkowania m.in. meble, dywany, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny będą selekcjonowane i magazynowane pod zadaszeniem. Nieznacznie uszkodzone będą na miejscu naprawiane, a następnie wydawane mieszkańcom.

Każdy kto będzie w potrzebie będzie mógł nieodpłatnie odebrać dany mebel, sprzęt i go eksploatować.

MPGK w przyszłości planuje stworzyć stronę internetową, na której umieszczane będą zdjęcia rzeczy do ponownego wykorzystania. To znacznie ułatwi ich rozpowszechnianie i w pewnym sensie umożliwi "drugie życie odpadów".

- Jeżeli tylko będą chętni na odzyskanie w ten sposób rzeczy będziemy tę działalność mocno rozwijać, gdyż będzie to przynosić pozytywne efekty nie tylko dla mieszkańców ale też dla środowiska - dodaje Janusz Fic.

Będą edukować
W ramach PSZOK powstała również tak zwana ścieżka edukacyjna, która ma pełnić funkcję informacyjno-edukacyjną o tematyce gospodarki odpadami, segregacji odpadów i recyklingu.

- Duży nacisk będziemy kłaść również na działania edukacyjne, które będziemy wykorzystywać do podnoszenia świadomości ekologicznej mieszkańców, w szczególności najmłodszych - mówi prezes Fic

Odnawialne źródło energii
PSZOK wyposażony jest również w instalację fotowoltaiczną o mocy 12,87 kW, która w znacznej mierze zapewni potrzebną do jego funkcjonowania energię elektryczną.

- Bardzo się cieszę, że w Krośnie powstał tak nowoczesny i przyjazny mieszkańcom i środowisku obiekt. Liczę na to, że mieszkańcy będą z tego chętnie korzystać, poprawiając efekty naszej gospodarki odpadami i przyczyniając się do wypełnienia nałożonych na Gminę obowiązków jeśli chodzi o recykling odpadów - powiedział Piotr Przytocki, prezydent Krosna.

Wykonawcą inwestycji jest firma: KPB - Budownictwo Sp. z o.o. z siedzibą w Krośnie. Wartość inwestycji: 7 198 999,35 zł brutto, 5 852 845,00 zł netto.

Cała inwestycja realizowana jest w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, Oś Priorytetowa II - Ochrona Środowiska, Działanie 2.2 Gospodarka odpadami komunalnymi, umowa  podpisana w dniu 30 listopada 2017r. w siedzibie NFOŚiGW w Warszawie.

(rdn), (mpgk)
Fot. archiwum MPGK Krosno

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Przeczytaj dodatkowo

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj