Logo
Wydrukuj tę stronę

Little Geeky Handmade - stroje, maskotki i fotografie z pasją

Little Geeky Handmade - stroje, maskotki i fotografie z pasją Fot. archiwum

Ręcznie robione geek gadżety dla dużych i małych fanów popkultury, pluszaki i inne uszytki ze skrawkami chust do noszenia dzieci. To tylko część pasji i działalności Krośnianki Barbary "Basik" Płazy. Przeczytajcie wywiad.

REKLAMACzym zajmuje się Little Geeky Handmade?
Głównie wykonuję produkty na zamówienie, choć czasem uda mi się wykonać coś na zapas - co będzie można nabyć "od ręki". Można zamówić u mnie bardzo dużo rzeczy - różne pluszaki inspirowane postaciami z bajek, książek i filmów takich jak Mój sąsiad Totoro, Harry Potter, Adventure Time, pluszowe kostki do RPG lub kompletnie niezwiązane z popkulturą liski, kwadratowe pieski czy kudłate leniwce...

Szyję również cieplutkie kaptury jednorożce, saszetki "nerki", workoplecaki, szaliki... Można znaleźć w ofercie też elementy dekoracyjne jak smocze jaja, tabliczki do zawieszenia, lampiony. Staram się też wpleść w to wszystko ideę Less Waste czyli wykorzystuję wszystko co mam maksymalnie lub przetwarzam już niepotrzebne materiały na nowe uszytki. Dobrym przykładem są podpórki do książek które wyglądają jak mała galaktyka, a wykonane są ze słoika, nieużywanych pampersów, farb i brokatu.

Zaczynam też robić (bo to nie tylko szycie) elementy do cosplay. Kapelusze, maski, opaski... Do tego będą też lalki motanki, biżuteria modelinowa i nie tylko (oczywiście handmade), przyszłościowo też będą plecaki kurierskie, może torebki... Zobaczymy gdzie mnie poniesie, bo nie zamykam się w kilku produktach. A pomysłów tylko przybywa.

Myślę też czy nie wprowadzić do oferty spersonalizowanych kalendarzy (Bullet Journal) lub albumów scrapbookowych na zdjęcia. W przygotowaniu są też np tzw Quiet Book czyli ciche książeczki sensoryczne dla najmłodszych.

Ceny są bardzo różne - od 5 zł za parę kolczyków z Lego po 350 zł za komplet 4 pluszaków inspirowanych domami Hogwatru (czyli lew, wąż, kruk i borsuk z Harrego Pottera gdzie każdy ma tiarę i szaliczek w odpowiednich kolorach). Ale większość pluszaków jest w cenie ok 100 zł. Dla niezdecydowanych mam też vouchery/karty podarunkowe.

W pracowni mam też wydzieloną strefę na potencjalne warsztaty z rękodzieła/szycia less waste i chustonoszenia - niedługo planuję zrobić kurs doradczy, ale osobiście już 3,5 roku noszę własną córkę i pomogę ogarnąć podstawowe wiązania oraz dobrać chustę. Tu ceny będą uzależnione od ilości osób i rodzaju warsztatów.

Zaaranżowałam również przestrzeń na małe studio fotograficzne więc sesje zdjęciowe świąteczne i okazyjne jak najbardziej można u mnie wykonać. Początkowo nastawiałam się tylko na zdjęcia cosplayerów w strojach, ale jak mam studio to dlaczego nie zrobić zdjęć świątecznych?


Królik Zombie

Pojawiają się nowe pomysły?
O tak, pomysłów na rozwój nie brakuje! Przyszłościowo myślę, że zacznie funkcjonować wypożyczalnia strojów cosplay, wykonywanie makiet do gier bitewnych oraz malowanie figurek, a nawet wypożyczalnia gier planszowych.

No i jeśli czegoś nie mam w ofercie nie znaczy, że tego nie zrobię - jeśli ktoś ma fajny pomysł, a nie potrafi tego zrobić, zawsze można napisać, albo przyjść i zapytać. Wtedy zobaczymy czy jest to wykonalne.

Można też przyjść do mnie ze swoim starym misiem jeśli jest zniszczony - na miejscu ocenię czy da się go naprawić lub zrekonstruować. Jest też u mnie możliwość haftu komputerowego - na razie proste projekty, bo jeszcze się uczę programu, ale z dnia na dzień idzie mi coraz lepiej.


Można zamówić pluszaki inspirowane postaciami z bajek

W nazwie pojawia się "geek". Co to znaczy geek?
Według słownika i wikipedii Geek to maniak, człowiek, który dąży do pogłębiania swojej wiedzy i umiejętności w jakiejś dziedzinie w stopniu daleko wykraczającym poza zwykłe hobby. Geekiem też często określa się osoby kochające szerokopojętą popkulturę, komiksy, gry, fantastykę itp.

Little to mały, a Handmade to rękodzieło. Czyli wszystko to czym się zajmuję. Mały maniak rękodzieła z którym się bardzo utożsamiam. Drogą dedukcji można już mniej więcej odgadnąć co i w jakiej tematyce można będzie u mnie znaleźć.

Wspominałaś o strojach cosplay. Mogłabyś przybliżyć o co w tym chodzi?
Cosplay jest artystycznym hobby, dla niektórych wręcz stylem bycia. Cosplayerem nazywamy osobę która posiada mniej lub bardziej odwzorowany strój postaci z filmów, bajek, komiksów, książek itd. Można kupić nieraz gotowe stroje, ale większość woli wykonywać je samodzielnie pod siebie. Można też pomyśleć, że to taki bal przebierańców jak na szkolnych balach czy Halloween, ale to coś więcej. Osoba która wciela się w jakąś postać nie wciela się w nią tylko wizualnie, ale często zachowuje się jak ta postać. Odgrywa ją. Często cosplayerów spotyka się na konwentach fantastyki gdzie nieraz są konkursy na najlepszy strój, najlepiej odegraną rolę... Sporo ich można było spotkać na naszym Krośnieńskim KrosConie w ubiegłym roku. W krosnieńskim Szczepaniuku mamy świetnego cosplayera Tomasza Celeja, który wraz z przyjacielem Andrzejem wcielają się w postaci ze Star Wars.


Spieszmy się fotografować dzieci, tak szybko rosną

Wspomniałaś o chustach do noszenia dzieci. To też rozwojowy temat?
Mam też sporo klientek ze świata "chustowego". Mamy które tak jak ja - noszą/nosiły swoje pociechy w chustach, często się przywiązują do samych chust. Wiążą się z tym piękne wspomnienia. Sama mam kilkanaście ulubionych "szmatek". Wiele z nich mamy chcą sobie zostawić na pamiątkę, choć często nie mają możliwości więc zostawiają sobie kawałek, a resztę sprzedają dalej. Ale co zrobić z kawałkiem materiału, żeby nie przeleżał w szafie w zapomnieniu oczekując na kolejne pokolenia? Można właśnie uszyć coś użytkowego z niego. Brelok, nerkę, torebkę, misia w całości lub tylko jego fragment... da się też zrobić z nich piękną,elegancką biżuterię, obraz czy nawet bluzę. Wtedy ta część "chustoświata" jest z nami nadal.

W Twojej ofercie zauważyliśmy bardzo charakterystyczne maseczki
Wraz z epidemią która szaleje, zaczęłam jak wiele osób - szyć maseczki bawełniane. Zwykłe prostokątke, jak i profilowane. Ale ileż można? Wiadomo też, że internet to skarbnica wiedzy i pomysłów. Natknęłam się między innymi na patchworkową wersję maseczki Doktora Plagi i musiałam ją zrobić. Przynajmniej jedną dla siebie... ale na jednej się nie skończyło. Wyglądają tak uroczo i kolorowo...


Jak już musi być maseczka, to może taka?

Widać, ze dobrze czujesz się z aparatem fotograficznym
Zgadza się - uczęszczałam kiedyś do PPSKAKiB na kierunek fotografia. Bardzo lubię robić zdjęcia i podobno są super, ale to nie mi oceniać. Głównie robiłam zdjęcia na wydarzeniach kulturalnych i sportowych, ale takie okazyjne czy studyjne też miałam przyjemność wykonywać.


Świąteczna sesja fotograficzna to świetny pomysł na prezent

Tak, zdjęcia są super! Czy taką sesję np. świąteczną można komuś podarować w prezencie? Jak to wygląda?
Jak najbardziej! Coraz modniejsze są takie sesje zdjęciowe w zaaranżowanym studio i to dużo przed świętami, by można było gotowe zdjęcia wysłać do rodziny jako kartkę świąteczną. Często ludzie są przy świętach tak zabiegani, że nie ma czasu na wspólne rodzinne zdjęcia, lub najzwyczajniej nie ma w domu nikogo kto by zrobił "ładne" zdjęcie - a to piękna pamiątka na długie lata.

Ja na razie oferuję mini sesje. Jest to 30 minutowa sesja, na tle fotograficznym z dekoracjami świątecznymi. Bardzo lubię robić spontaniczne zdjęcia - wychodzą wtedy tak naturalnie. Mam już trochę rekwizytów które również można wykorzystywać podczas sesji. Może w przyszłym roku będzie tego więcej. A gdyby ktoś chciał komuś sprezentować taką sesję, to zwyczajnie opłaca pakiet wcześniej i dostaje voucher, który może podarować. Wtedy obdarowana osoba umawia się ze mną indywidualnie na sesję.

Pracownia Little Geeky Handmade (fb/LittleGeekyHandmade) znajduje się w Krośnie przy ul. Żółkiewskiego 7.

Z Barbarą "Basik" Płazą rozmawiali Pasjonauci

  • autor: Redakcja
© KrosnoCity.pl 2008 - 2021