KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Dwa nowe ronda i nowa ulica w Polance mają swoich patronów

Wiktor Hłasko, Artur Rappe i Tytus Trzecieski - to patroni dwóch nowo powstałych rond i ulicy w Polance. Wszyscy byli m.in. społecznikami zawodowo związanymi z przemysłem naftowym w Krośnie i dzielnicą Polanka. Ronda oraz ulica powstały w ramach rozbudowy krośnieńskiej "obwodnicy" - DK28. Radni Krosna podczas sesji 26 lutego podjęli decyzje o nadaniu nazw.

REKLAMA


Rondo im. Wiktora Hłasko
Rondo na skrzyżowaniu ul. Podkarpackiej ul. Marii Skłodowskiej-Curie będzie nosić imię Wiktora Hłasko.

Inż. Wiktor Hłasko urodził się 14 lipca 1876 roku. Ukończył 4-letnie studia na Politechnice w Liege w Belgii. Ożenił się z Zofią Cieszkowską (ur. 16.04.1882 - zm. 30.08.1958), z którą miał syna Henryka (ur.16.12.1905 -zm. 2.05.1988). Po ukończeniu studiów zarządzał aż do wybuchu II wojny światowej Grupą Francuskich Towarzystw Naftowych, Przemysłowych i Handlowych w Polsce pn. "Małopolska". "Małopolska" to największy w międzywojennej Polsce koncern naftowy utworzony w lipcu 1928 w wyniku połączenia spółek naftowych.

Wiktor Hłasko wspierał rozwój rodzącego się w Rzeczypospolitej lotnictwa. 27 września 1937 roku na lotnisku mokotowskim w Warszawie odbyła się uroczystość przekazania 126 samolotów "RWD 13" ufundowanych przez społeczeństwo całej Polski dla szkół lotniczych. Wśród fundatorów była także Grupa Towarzystw Naftowych "Małopolska" kierowanych przez inż. Wiktora Hłasko, która podarowała dla Aeroklubu Lwowskiego 5 samolotów "RWD 13".

W październiku rozpoczęła się budowa kościoła w Polance, którą wspierali ofiarnie m. in. Wiktor Hłasko i Artur Rappe. Wiktor Hłasko był także dyrektorem firmy naftowej VERDATOK w Polance koło Krosna, gdzie też partycypował w ufundowaniu miejscowego kościoła i firmy NAFTA POLSKA.

Wiktor Hłasko został odznaczony francuską Legią Honorową i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Za pomoc materialną i zasługi przy budowie kościoła w Polance otrzymał godność Szambelana papieskiego.

Rondo im. Artura Rappe
Patronem ronda w ciągu ulicy ks. Jerzego Popiełuszki będzie Artur Rappe.

Artur Rappe urodził się dnia 7 stycznia 1881 roku w Stanisławowie (obecnie Iwano-Frankiwsk na Ukrainie). Studiował w Szkole Politechnicznej we Lwowie, na Wydziale budownictwa lądowego uzyskując tytuł inżyniera. Po I wojnie w 1919 roku objął kierownictwo techniczne w nowo powstałej spółce przemysłowca naftowego Mieczysława Longchampsa "Zachodnie Gazy". Następnie pracował w spółce "Jasiołka", będącą własnością Banku Przemysłowego. A. Rappe powierzono stanowisko dyrektora. Rappe wszedł w skład dyrekcji połączonych przedsiębiorstw naftowych z siedzibą w Polance.

Był również sprzymierzeńcem przedsięwzięcia, jakim była budowa Kościoła w Polance. Mieszkał w pobliżu placu budowy świątyni, użyczając na ten cel swoje prywatne grunty.

Za ofiarną pracę odznaczony został "Srebrnym Krzyżem Zasługi" i orderem papieskim za pomoc przy budowie Kościoła w Polance. Z małżeństwa z Janiną Onyszkiewicz miał syna i dwie córki. Zmarł w Krośnie dnia 11 kwietnia 1943 roku. Pochowany został na cmentarzu w Polance.

Ulica im. Tytusa Trzecieskiego

Tytus Trzecieski od 2019 r. jest patronem mostu na ul. Okrzei. Teraz będzie jeszcze patronował ulicy. Odcinek drogi łączącej ulicę Podkarpacką z ulicą ks. Jerzego Popiełuszki będzie nosić imię Tytusa Trzecieskiego.

Tytus Trzecieski urodził się 1 stycznia 1811 roku w Bażanówce. Ukończył studia na wydziale filozoficznym Uniwersytetu Lwowskiego. Interesował się przemysłem i górnictwem. Był współorganizatorem ruchów niepodległościowych.

W czasie rzezi galicyjskiej Jakuba Szeli w 1846 r. schronił w swoim dworze w Polance powstańców krakowskich w tym Wincentego Pola. Był on współzałożycielem pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej w Bóbrce. Dzięki temu wydobycie nafty i jej przetwórstwo stało się podstawą wzrostu zamożności całego Podkarpacia. Jego główną siedzibą stał się dwór w Polance, gdzie zmarł w 24.12 1878 roku. Został pochowany na cmentarzu w Jedliczu.

  • autor: Redakcja

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?