KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Od 1 lipca 2021 r. zostają wprowadzone ważne zmiany w Programie "Czyste Powietrze"

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. PixaBay

1 lipca 2021 r. wchodzi w życie nowa wersja programu "Czyste Powietrze", uwzględniająca wycofanie dotacji na kotły węglowe (od 1 stycznia 2022 r.), zwiększenie progów dochodowych w części drugiej programu (podwyższony poziom dofinansowania) oraz poszerzenie listy urządzeń kwalifikujących się do dofinansowania o kotły na pellet o podwyższonym standardzie. Program został też uzupełniony o zapisy dotyczące ścieżki bankowej, której uruchomienie zaplanowano jeszcze w lipcu br.

REKLAMA


Zmiany w Programie "Czyste Powietrze" jakie obowiązują od 1 lipca 2021 r.:

Wycofanie dotacji na kotły węglowe

Zakup i montaż kotła na węgiel w ramach programu "Czyste Powietrze" będzie możliwy tylko do 31 grudnia 2021 r., co oznacza, że od 1 stycznia 2022 r. nie będzie możliwości uzyskania dotacji na wymianę i montaż tego rodzaju źródła ciepła.

Program "Czyste Powietrze" przewiduje okres przejściowy do końca roku 2021. Jest on związany z tym, że program dopuszcza rozpoczęcie przedsięwzięcia do 6 miesięcy przed datą złożenia wniosku o dofinansowanie. Wszyscy, którzy złożą wniosek o dofinansowanie, zakupią i zamontują kocioł na węgiel do 31 grudnia 2021 r. będą mieli ten koszt uznany za kwalifikowany i będą mogli ubiegać się o dotację z Programu "Czyste Powietrze". Zgodnie z założeniami dokonana została zmiana w załączniku 2 i 2a do Programu.

Kotły na węgiel będą dofinansowane po spełnieniu następujących warunków:

- Złożenia wniosku o dofinansowanie obejmującego kocioł na węgiel do 31 grudnia 2021 r.,
- Zakupu kotła na węgiel do 31 grudnia 2021 r.,
- Wystawienia faktury za kocioł i montaż do 31 grudnia 2021 r.

Dodatkowo obecnie wymiany z nieefektywnego źródła ciepła na kocioł na paliwo stałe (spełniający wymagania Programu) dokonać mogą wyłącznie wnioskodawcy, którzy nie posiadają przyłącza gazowego doprowadzonego do budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub wydzielonego w budynku mieszkalnym jednorodzinnych lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą.

Podwyższenie progów dochodowych

Od 1 lipca 2021 r. następuje zwiększenie obecnych progów dochodowych dotyczących podwyższonego poziomu dofinansowania.

Dla gospodarstw jednoosobowych próg dochodowy wzrośnie do 175 proc. najniższej emerytury, czyli do 2 189,04 zł (o ok. 229 zł wyżej niż obecnie).

Dla gospodarstw wieloosobowych próg dochodowy będzie ustalony na poziomie 125 proc. najniższej emerytury na osobę, czyli do 1 563,60 zł (o ok. 164 zł więcej niż obecnie).

Zaktualizowane dokumenty programowe uwzględniające przedmiotowe zmiany można znaleźć tutaj.

  • autor: (umk), (red.)

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?