KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login


Jak To Powiedzieć?
Ucz się angielskiego online!

 


Odblaski dla pierwszaków w ramach akcji "Jestem widoczny, jestem bezpieczny"

Odblaski dla pierwszaków w ramach akcji "Jestem widoczny, jestem bezpieczny" Fot. UM Krosno

Po raz kolejny prezydent, wspólnie z krośnieńską Policją, Państwową Strażą Pożarną oraz Strażą Miejską podjął działania w celu zapewnienia bezpieczeństwa uczniom krośnieńskich szkół podstawowych organizując akcję informacyjno-edukacyjną "Jestem widoczny, jestem bezpieczny". 482 uczniów klas pierwszych krośnieńskich szkół publicznych i nie publicznych otrzymało pakiety odblasków wraz z kolorowanką o tematyce szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Wszystko po to, żeby "pierwszaki" jako uczestnicy ruchu drogowego byli na drodze widoczni, a przez to bezpieczni.

REKLAMA


11 października w Szkole Podstawowej Nr 14 z Oddziałami Sportowymi i Integracyjnymi w mieście zainaugurowano akcję "Jestem widoczny, jestem bezpieczny". W tym roku szkolnym, w związku z sytuacją epidemiologiczną w trosce o zdrowie uczniów, spotkania edukacyjne odbywają się bezpośrednio w szkołach w dniach od 11 do 21 października.

W ramach miejskiego programu "Jestem widoczny, jestem bezpieczny" łącznie 484 uczniów klas pierwszych otrzyma odblaski. Rozmowy i prelekcje o bezpieczeństwie, a szczególnie o bezpiecznym poruszaniu się w ruchu drogowym  z uczniami prowadzą krośnieńscy policjanci, strażacy i strażnicy miejscy. Nie zabraknie też elementu, na który dzieci czekają najbardziej czyli krótkiego przedstawienia.

- W ramach akcji "Jestem widoczny, jestem bezpieczny" zachęcamy wszystkich uczniów klas pierwszych do korzystania z elementów odblaskowych. Dla własnego bezpieczeństwa nośmy je o zmroku, w nocy i w dzień. O tym właśnie ma przypominać wszystkim uczestnikom ruchu drogowego nasza akcja , którą organizujemy wraz z służbami mundurowymi od lat - apeluje Bronisław Baran, zastępca prezydenta Krosna.

- Przypomnijmy, że każdy pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku (przepisu nie stosuje się w strefie zamieszkania) - mówił asp. Tomasz Czelny z krośnieńskiej Policji. - Noszenie odblasków ma szczególne znaczenie jesienią i zimą. Wcześnie zapadający zmrok, ciemne poranki, zła widoczność w ciągu dnia, sprawiają, że kierującym trudniej jest dostrzec pieszego. Widząc z daleka święcący punkt mają więcej czasu na odpowiednią reakcję. Zyskane w ten sposób sekundy mogą uratować zdrowie czy nawet życie pieszego. Pamiętajmy, że materiały odblaskowe działają na zasadzie odbijania padającego na nie światła. Zatem prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł pojazdu i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków - dodał asp. Czelny.

W ramach akcji

Uczniowie otrzymują pakiety gadżetów odblaskowych ufundowanych przez prezydenta Krosna - breloczki LED, zawieszki odblaskowe oraz kolorowankę edukacyjną o tematyce bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Odblaski trafią do pierwszaków wszystkich krośnieńskich szkół podstawowych - 11 szkół podstawowych prowadzonych przez miasto, Katolickiej Szkoły Podstawowej, Muzycznej Szkoły Podstawowej oraz Niepublicznej Szkoły Podstawowej.

Konkursy na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym przygotował Wiktor Więcek z krośnieńskiego magistratu, a prelekcje na temat bezpieczeństwa skierowali do uczniów kpt. Artur Zima z PSP Krosno, asp. Tomasz Czelny z KMP Krosno oraz Dominika Lisowska-Owad funkcjonariusz Straży Miejskiej w Krośnie.

Podsumowaniem wizyt w szkołach jest przedstawienie o tematyce bezpieczeństwa w ruchu drogowym zrealizowane przez Studio Fama - pt. "Z Zuzą i Bimbiem bezpieczniej".

Dzieci bardzo energicznie i żywiołowo reagują na piosenki i pytania zadawane przez aktorów.

Fot. UM Krosno

  • autor: (umk), (red.)

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?