KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Zakończyła się pierwsza część zdjęć do film o profesorze Rudolfie Weiglu

Zakończyła się pierwsza część zdjęć do film o profesorze Rudolfie Weiglu Fot. Telewizja Obiektyw

Rudolf Weigl to kolejny bohater, realizowanego przez Telewizję Obiektyw, cyklu Polscy Wizjonerzy. Pierwsza część zdjęć do filmu pod roboczym tytułem "Zwyciężyć tyfus" nagrywana była na przełomie października i listopada - w Jaśle, Sanoku i Żurawicy. W obsadzie znaleźli się Tomasz Stockinger, Aleksander Talkowski, Kamila Bestry-Kuźma oraz Mateusz Mikoś. Reżyserem filmu jest Marcin Głowacki.

REKLAMA


- To czwarty film z cyklu "Polscy Wizjonerzy". Tym razem o wizjonerze w dziedzinie biologii - profesorze Rudolfie Weiglu. To człowiek, który 100 lat temu opracował skuteczną szczepionkę przeciw tyfusowi plamistemu - mówi producent filmu, Bogdan Miszczak.

- Jest to postać wielowymiarowa, bardzo trudna. Mam nadzieję, że pokażemy jego siłę, ale przy tym człowieczeństwo, bo był to człowiek ekscentryczny, niezwykle wesoły - mówi reżyser Marcin Głowacki.

Historię wybitnego biologa poznamy z perspektywy pięcioosobowej rodziny, zamkniętej w domu z powodu pandemii koronawirusa. Przywołuje ją 70-letni Piotr, w postać którego wcielił się Tomasz Stockinger.

- Jestem gawędziarzem, przywołuje obrazy z przeszłości. (...) Przy okazji sam też wiele się dowiaduje, także to miłe połączenie pracy, w bardzo miłym otoczeniu zawodowej ekipy i w pięknym Jaśle. Od lat jestem miłośnikiem regionu podkarpackiego - zdradza aktor, Tomasz Stockinger.

Sceny historyczne były nagrywane w Żurawicy i sanockim skansenie. "Młodego" Rudolfa Weigla zagrał Aleksander Talkowski. Zdjęcia będą kontynuowane w przyszłym roku. Wtedy ekipa filmowa odwiedzi między innymi Lwów.

- W przyszłym roku, mam nadzieję, że z Arturem Dziurmanem w roli dojrzałego Rudolfa Weilga, rozpoczniemy drugą część zdjęć. Mamy kręcić wiosną. A premierę filmu planujemy na jesień 2022 roku - mówi producent filmu, Bogdan Miszczak.

Scenariusz do filmu napisała Małgorzata Sobieszczańska, natomiast za zdjęcia odpowiada Mariusz Konopka. Film uzyskał dofinansowanie ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego.

Fot. Telewizja Obiektyw

  • autor: Redakcja

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?