KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Krosno: nadchodzi podwyżka podatków

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. PixaBay

Na najbliższą sesję Rady Miasta, prezydent Piotr Przytocki przygotował projekt uchwały podnoszącej podatki od nieruchomości. Po tym względem Krosno ma doganiać, a nawet wyprzedzać część znacznie większych miast wojewódzkich.

REKLAMA


Propozycję podwyżek prezydent uzasadnia trudną sytuacją budżetu. Podnosząc podatki chce zyskać ponad 2 mln złotych w skali roku. Piotr Przytocki podkreśla też, że przyjęcie stawek poniżej maksymalnych „stanowi ulgę dla podatników”.

Proponowana podwyżka podatku od budynków przeznaczonych na cele mieszkalne to wzrost z 075 zł do 0,80 zł za 1 m2. Oznacza to wyrównanie poziomu opodatkowania z Wrocławiem. Będzie to zarazem podatek niższy zaledwie o 1 grosz niż obecnie obowiązujący w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu, gdzie mieszkańcy płaca po 0,81 gr za metr. Obecna stawka obowiązująca w Krośnie (0,75 gr) jest i tak już wyższa niż w znacznie większych miastach takich jak Kielce, Rzeszów czy Lublin.

Nie inaczej jest ze stawką podatku od budynków (lub ich części) związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz budynki mieszkalne lub ich części zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej.

Prezydent proponuje podniesienie podatku z obecnego poziomu 21,92 na 23,45 zł za m2. W dużych miastach ten podatek jest zazwyczaj jeszcze wyższy (od równych 24 zł w Olsztynie do prawie 24,84 w kilku miastach wojewódzkich jak Katowice, czy Kraków ). Proponowana przez prezydenta stawka jest jednak wyższa niż obecnie obowiązująca w kilkukrotnie większych Kielcach (22,90 zł) i Lublinie (23,18 zł), ale nadal mniejsza niż w naszej stolicy województwa, która plasuje się w krajowej czołówce lokalnych podatków od nieruchomości przeznaczonych na działalność gospodarczą (24,84 zł).

Zaproponowana stawka jest też wyższa niż obecnie obowiązujące w „Podkarpackim Trójmieście”: 22,28 zł w Jaśle i 22,49 zł w Sanoku. Do tej pory Krosno miało stawkę podatku niższą, niż sąsiednie, niewiele mniejsze miasta. Równocześnie mieszkańcy tamtych regionów niejednokrotnie z zazdrością wypowiadali się o rozwoju Krosna.

Porównanie stawek podatków lokalnych pokazuje nam, że wyższe podatki ani nie są niezbędne, ani nie gwarantują lepszego rozwoju, ani lepszego poziomu usług publicznych.

 • autor: Piotr Dymiński

8 komentarzy

 • sw

  Cóż począć ?Inflacja. Mateusz powiedział, że to wina Tuska. Gdyby nie powrót Tuska Polska byłaby już mocarstwem, a cała Unia byłaby na kolanach i pożyczała kasę od Polski. Eeech gdyby nie Tusk.
  No cóż 30% dalej to łyka.

  Zgłoś nadużycie sw środa, 01, grudzień 2021 17:07 Link do komentarza
 • Sia

  A wiecie co jest najlepsze? To, że za chwilę przyznają sobie podwyżki. Prezydent, pewnie zastępcy i radni. A co?! Jak podwyżki to wszystkim

  Zgłoś nadużycie Sia poniedziałek, 29, listopad 2021 16:25 Link do komentarza
 • haha

  Mądrzy inaczej, to przez polski ład i wasz kochany pis..

  Zgłoś nadużycie haha poniedziałek, 29, listopad 2021 08:03 Link do komentarza
 • dziadek

  Wiedziałem każda komórka mi mówiła, że po modernizacji stadionu żużlowego miasto podniesie wszelkie możliwe podatki. Dlaczego tylko my mieszkańcy musimy za to wszystko płacić? W końcu na zawody żużlowe, również zjeżdżają się ludzie z spoza Krosna. Więc może sąsiednie gminy coś by kapnęły.

  Zgłoś nadużycie dziadek niedziela, 28, listopad 2021 22:32 Link do komentarza
 • Raf

  No jasne sytuacja jest tragiczna, lampki na stadion za grube bańki jak dla Warszawy na narodowy, stawki warszawskie no brawo Panie P. i co jeszcze ?
  Dalej chcecie głosować na tych samych z paczki PO kolegow od samozadowolenia ?
  przeciez oni tylko podnosza podatki i sobie pensie a w zamian nic.
  oczywiscie wina bedzie PIS.

  Zgłoś nadużycie Raf niedziela, 28, listopad 2021 19:03 Link do komentarza
 • koci

  Pozniej prezydent sie dziwi ze mlodzi wyjezdzaja

  Zgłoś nadużycie koci sobota, 27, listopad 2021 20:12 Link do komentarza
 • Scipio

  Ale jak, przecież jak Pan Prezydent budował trybunę na stadionie za 17 mln to wtedy była mowa, że sytuacja budżetu miasta pozwala na taki wydatek. A teraz mowa o trudnej sytuacji budżetowej. To co się stało przez te 2 miesiące?

  A "najlepsze" jest to, że tak zwani radni i tak zagłosują za bez pytania i sensownej dyskusji. Skoro takie władze sobie wybieramy, to na taką władze zasługujemy.

  Zgłoś nadużycie Scipio sobota, 27, listopad 2021 08:33 Link do komentarza
 • janek

  ha ha no to macie co wybraliście, dlaczego nie grosz więcej

  Zgłoś nadużycie janek piątek, 26, listopad 2021 23:06 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?