Logo
Wydrukuj tę stronę

"Opowieść Viartywna 2" - pasjonaci sztuki filmowej tworzą nietypowy metraż świąteczny

Odwiedziliśmy plan kolejnej produkcji grupy filmowej ViArt, której premiera planowana jest na okres tuż przed Świętami Bożego Narodzenia. Pierwszej emisji "Opowieści Viartywnej 2" będzie towarzyszył szereg niespodzianek, a wszystko odbędzie się w Biurze Wystaw Artystycznych 19.12.2021 r.

REKLAMA


O filmie rozmawialiśmy w przerwie pracy ekipy nad sceną kręconą w Kinie "Wczasowicz" w Iwoniczu-Zdroju. Jakub Wójcicki w grupie ViArt pełni rozmaite role, pracuje z dźwiękiem, gra jako aktor. W "Opowieści Viartywnej 2" jest reżyserem i jednym z autorów scenariusza.

- Można powiedzieć, że nasz film to "specjał świąteczny". Poza reżyserowaniem występuję w nim też jako aktor - mówi Jakub Wójcicki.

- Staramy się łączyć różne style. Film będzie miał formę dość groteskową, w luźnej konwencji. Chcemy, żeby "Opowieść Viartywną 2" oglądało się z uśmiechem. Tytuł jest zarazem nawiązaniem do "Opowieści Wigilijnej", scenariusz ma świąteczny morał i przesłanie. Niektórym nasza forma może przypominać produkcje grupy "Monty Pythona", bo nasz film także realizujemy w konwencji skeczy, a niektóre sceny mają charakter "udawanej powagi", są tak poważne, że aż śmieszne. Tyle mogę zdradzić przed premierą - mówi reżyser.

Jak udaje się łączyć funkcję reżysera i dźwiękowca? Zapytaliśmy w związku z nietypową dla niego rolą na planie. Jakub nie ma z tym większego problemu - Od razu dobrze słyszę, jak aktorzy grają - śmieje się reżyser.

Ciekawy był też proces powstawania scenariusza - tworzyła go cała grupa. Na koniec wszystkie zebrane pomysły zostały doszlifowane.

- Scenariusz powstał już w tamtym roku, ale na drodze do realizacji stanęły obostrzenia COVID - dodaje Jakub Wójcicki.

Rolę zastępcy kierownika planu pełniła Weronika Jurczyk, która, co ciekawe, w "Opowieści ViArtywnej" gra łącznie aż cztery postacie.

- Aktualnie zastępuję naszego Kierownika Planu, Jagodę, która nie mogła brać udziału w dzisiejszym nagraniu, poza tym - gram, ale w tej scenie to zupełnie niewymagająca rola, dlatego mogę zajmować się sprawami organizacyjnymi i pomagać innym. Zazwyczaj właśnie na planie staram się robić wszystko w czym mogę się przydać, by usprawnić pracę -  poinformowała Weronika.

Weronika brała też udział w pisaniu scenariusza, więc zapytaliśmy o jej ulubioną scenę z tworzonego filmu.

- W "Opowieści Viartywnej 2" najbardziej lubię wszystkie sceny typowo świąteczne, wypełnione ciepłem i rodzinną atmosferą. Ich nagrywanie było dla mnie naprawdę wyjątkowe, bo rzadko mamy okazję spotykać się w tak licznym gronie - dodaje Weronika Jurczyk.

Zapytaliśmy też o miejsce nagrań, w którym udało nam się odwiedzić grupę ViArt.

- Już przy innym filmie korzystaliśmy z życzliwości Kina "Wczasowicz", teraz także bezproblemowo udostępniono nam salę widowiskową. Miejsce idealnie odpowiadało naszym wymaganiom odnośnie jednej sceny. Dzięki temu nie musimy realizować nagrania amatorsko, w prowizorycznej scenografii - mówi Weronika Jurczyk dziękując gospodarzom.

Jedną z charakterystycznych ról w filmie gra Nikodem "Pikczers". W tej produkcji jest nie tylko aktorem, ale i współtwórcą scenariusza, w tym pomysłodawcą postaci, którą gra: "Nocnego Pancernika". - Razem z Karoliną Mazur nakładaliśmy poprawki na grupowo napisany scenariusz, staram się też pilnować, by w filmie wszystko było zgodne z ostateczną wersją scenariusza - zaznacza Nikodem.

Postać, którą gra, jest nawiązaniem do popkultury i superbohaterów z filmów i komiksów.

- Nocny Pancernik jest parodią superbohaterów, szczególnie ze starych filmów, gdzie kostiumy miały majtki na wierzchu, "sześciopaki", sutki i gumowe rękawiczki. Jest to satyra. Sama postać jest personifikacją pychy, wody sodowej uderzającej do głowy - mówi Nikodem "Pikczers".

Sam też wykonał strój specjalnie dla tej postaci. Zajęło to łącznie kilka miesięcy. - Zaprojektowałem go, dobrałem kolory. Chciałem, żeby trochę wyglądał fajnie, a trochę był pastiszem - zaznacza Nikodem.

Na stroju widoczne są ślady walki, postrzałów i ciosów, które dostał od łotrów Nocny Pancernik. Nikodem przyznaje, że jest to postać, która ma swoje zasługi dla społeczeństwa, ale popadła w nieznośną pychę. Tym samym staje się personifikacją takich negatywnych cech, jak zadufanie w sobie, arogancja.

- "Opowieść Viartywna 2" będzie bardzo nietypowym filmem świątecznym, z tej okazji zachęcamy do przyjścia na premierę 19.12.2021r. do BWA. Nie pożałujecie! - zapraszają twórcy, a my czekamy z niecierpliwością na efekty.

Zadanie "NGO-nauci" jest finansowane ze środków Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach „Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030”. Priorytet 3.: Organizacje obywatelskie w życiu publicznym. Sfera działalności pożytku publicznego: upowszechniania i ochrony wolności i praw człowieka oraz swobód obywatelskich, a także działań wspomagających rozwój demokracji.


  • autor: NGO-nauci
© KrosnoCity.pl 2008 - 2021