KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Podwyżka dla prezydenta. Będzie zarabiał ponad 20 tys. zł

Piotr Przytocki - Prezydent Miasta Krosna. Piotr Przytocki - Prezydent Miasta Krosna. Fot. Łukasz Jaracz

Konieczność podniesienia wynagrodzenia prezydenta wynika ze zmiany ustawy. Posłowie zdecydowali, że prezydentom miast można przyznać zarobki na poziomie pomiędzy 14.788,80 zł, a 20.041,50 zł (brutto). W Krośnie Rada Miasta zdecydowała o niemal maksymalnej stawce.

REKLAMA


Co będzie składało się na wynagrodzenie Piotra Przytockiego?  
Wynagrodzenie zasadnicze: 10.370,00 zł, a ponadto:
 -dodatek funkcyjny - w kwocie 3.450,00 zł;
 - dodatek specjalny - w kwocie 4.146,00 zł;
- dodatek za wieloletnią pracę w wysokości 20% wynagrodzenia zasadniczego - w kwocie 2.074,00 zł.

Na sesji głos zabrał mieszkaniec, Piotr Dymiński. Stwierdził, że podwyżki są wymuszone przez zmianę "widełek" w ustawie, ale zwrócił uwagę, że uchwalony został trudny budżet, że podnosi się obciążenia dla obywateli w Krośnie, np.: podatki, ceny biletów. Dodał, że w tych warunkach podwyżki wynagrodzeń samorządowców, szczególnie do niemal maksymalnego poziomu, mogą być bardzo negatywnie odbierane.

W swojej wypowiedzi wskazał też, że praca prezydenta nie jest bez zarzutu. W tym zwrócił uwagę na niejednokrotne i powtarzające się lekceważenie mieszkańców i ich wniosków, ze strony prezydenta i jego najbliższego otoczenia, za które odpowiada. Padły przykłady spraw z różnych lat. Między innymi: betonowa nawierzchnia na ul. Wisze, gdzie mieszkańcy od początku zgłaszali uwagi. - Wyśmiewano ich, że "nie znają się na technologii", a proszę teraz przejechać tą drogą - mówił.

Poruszył też przypadek budowy przy ul. Oficerskiej, gdzie mieszkańców sąsiedniego bloku nie uznano za stronę. - Prezydent mówi, że wszystko jest w porządku, a w dokumentacji przeczytałem, że nowy obiekt "nie spowoduje zaciemnienia, bo jego wysokość jest taka, jak odległość do sąsiedniego bloku". Ktoś zakłada, że cień nigdy nie będzie dłuższy niż wysokość, a to nieprawda - podkreślał Piotr Dymiński. - O wschodzie Słońca cień jest dłuższy, a mówimy o oknach od strony wschodniej. Mieszkania będą zacienione w godzinach dopołudniowych i właśnie na to zwracają uwagę mieszkańcy - dodał.

Można tu wspomnieć, że gdy na listopadowej sesji poruszano tę sprawę, nastąpiła awaria transmisji. Mieszkańcy nie słyszeli jakie odpowiedzi są udzielane. Informację tym prezydent Piotr Przytocki skomentował słowami: "Widocznie ktoś nie wytrzymał". Urząd Miasta nie odpowiedział na nasze pytanie o to, jak należy rozumieć ten komentarz. Przypomniano też sprawę zgłoszenia skargi na prezydenta, w związku z lekceważącymi wypowiedziami dla mediów. - Dostarczyłem Radzie nagranie takiej wypowiedzi do mediów, ale jeden z Państwa Radnych stwierdził, że "to nic takiego, bo jesteście przyzwyczajeni, że prezydent tak mówi".

Zbigniew Kubit, podkreślał, że podwyżki dla samorządowców uchwalane są w całej Polsce. - Dlaczego Krosno ma być na szarym końcu? - pytał retorycznie przewodniczący.

Pensja Piotra Przytockiego została obniżona w 2018 roku. Wynikało to ze zmiany ustawy, która zmusiła samorządy do obniżek wynagrodzeń. - Przez trzy kolejne lata prezydent Krosna był pozbawiony znacznych profitów finansowych, z racji wykonywania obowiązków - stwierdził Zbigniew Kubit.

Odniósł się też do wątpliwości co do niemal maksymalnej stawki wynagrodzenia. - Analizując stawki przyznawane przez rady gmin i miast, tych ościennych i tych zbliżonych do funkcjonowania naszego miasta, doszliśmy do wniosku, że nie wychodzimy tutaj zdecydowanie przed orkiestrę - stwierdził Zbigniew Kubit. Dodał, że w niewielkiej gminie uchwalono wynagrodzenie dla wójta w wysokości 17 tysięcy złotych. - Wynagrodzenie prezydenta rzędu 20.000 nie powinno budzić tu kontrowersji - podkreślał Zbigniew Kubit.

Uchwałę podjęto bez sprzeciwu. 19 radnych głosowało "za". Wstrzymał się jedynie Sławomir Bęben. W tej części sesji nieobecny był radny Krzysztof Babinetz.

Na tej samej sesji radni uchwalili też podwyżki diet dla radnych. Wynik głosowania był taki sam.

 • autor: Piotr Dymiński

5 komentarzy

 • ajds5

  Jest jeszcze jedna rzecz, żeby te wszystkie działania, które podejmuje Prezydent, przełożyły się na to, że młodzi ludzie nie będą opuszczali miasta, że będą mieli dobrą pracę, mieszkanie, jednym słowem godziwe warunki do życia, niestety, tych młodych coraz to więcej wyjeżdża, miasto się wyludnia.

  Zgłoś nadużycie ajds5 piątek, 14, styczeń 2022 00:14 Link do komentarza
 • Jonasz

  Często słyszymy narzekania , ze brakuje pieniędzy na inwestycje w Krośnie. To jak w takim razie wytłumaczyć, aż tak wysoka podwyżkę dla prezydenta Krosna.Mnie, to nie mieści się w głowie.

  Zgłoś nadużycie Jonasz czwartek, 13, styczeń 2022 16:24 Link do komentarza
 • Nuda veritas

  Ogólnie to tak wysokie podwyżki nie należą sie samorządowcom, ale Prezydent Miasta Krosna na podwyżkę w całej pełni zasłużył i zasługuje i wart jest jeszcze " przysłowiowej złotówki " za rozwój miasta, za patrzenie w przyszłość, min. za Drogową Trasę Średnicową i już budowanie Drogi Obwodowej. I za wiele a to wiele innych inicjatyw nie tylko dla dobra mieszkańców miasta ale także dla tutaj pracujących, tutaj kupujących, tutaj sie leczących, jak też tędy przejeżdżających. Warto takich ludzi Nagradzać !

  Zgłoś nadużycie Nuda veritas środa, 12, styczeń 2022 13:05 Link do komentarza
 • Bardzo ciekawy

  A ile zarabiaja jego podwładni?

  Zgłoś nadużycie Bardzo ciekawy sobota, 08, styczeń 2022 13:44 Link do komentarza
 • cynik

  A pan prezydent jest tak nieśmiały, że jak mu przyznali 20.000 to nie śmiał odmówić. :-))

  Zgłoś nadużycie cynik czwartek, 06, styczeń 2022 17:31 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?