KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Powstał krośnieński Klaster Energii

Powstał krośnieński Klaster Energii Fot. Krośnieński Holding Komunalny

Gmina Miasto Krosno, Krośnieński Holding Komunalny oraz Karpacka Państwowa Uczelnia w Krośnie założyły Krośnieński Klaster Energii, w ramach którego będą podejmować działania zmierzające do poprawy efektywności energetycznej Krosna. Utworzony klaster ma też być fundamentem do powstania lokalnego rynku energii.

REKLAMA


Założycielami i pierwszymi uczestnikami Krośnieńskiego Klastra Energii są: krośnieński magistrat, miejska spółka komunalna oraz uczelnia wyższa. Działalność klastra oparta będzie na współpracy lokalnych podmiotów - zarówno publicznych, jak i prywatnych, których zadaniem będzie budowanie lokalnego rynku energii, wykorzystując lokalne zasoby energetyczne.

Utworzenie Krośnieńskiego Klastra Energii związane jest z transformacją rynku energii i rozwojem technologii OZE, a także z dążeniem Gminy Miasto Krosno do samowystarczalności energetycznej w oparciu o odnawialne źródła energii.

- W ostatnich latach Krośnieński Holding Komunalny dużo inwestuje w obszarze energetyki. Dzięki temu nasza Spółka jest już bliska samowystarczalności energetycznej. Realizujemy jednak kolejne przedsięwzięcia i w najbliższych latach, poza samowystarczalnością energetyczną, będziemy dysponować istotnymi nadwyżkami energii elektrycznej. Nadwyżki tej energii będziemy chcieli zagospodarować lokalnie, z tego powodu powołanie Krośnieńskiego Klastra Energii to dla nas bardzo ważny i bardzo dobry krok. Pozwoli to lepiej organizować i koordynować inwestycje energetyczne w mieście oraz - mam nadzieję - pozyskać znaczące dofinansowania na ich realizację - powiedział Janusz Fic, prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego.

Działalność klastra ma również polegać na stworzeniu platformy współpracy organizacyjnej i technicznej, wspomagającej inicjowanie i wspólne realizowanie zadań, projektów, przedsięwzięć oraz rozwijanie nowych produktów i usług, jako działań zmierzających do poprawy efektywności oraz tworzenia konkurencyjnego lokalnego rynku energii i paliw.

Klaster działa na terenie miasta Krosna, nie ma osobowości prawnej i nie będzie prowadził działalności gospodarczej. Przewodniczącym Rady Klastra został prezydent Krosna Piotr Przytocki, a Koordynatorem Klastra - Krośnieński Holding Komunalny.

- Klaster powstał, aby poprawić efektywność zarządzania energią w mieście, a szczególnie energią elektryczną, bo na tym chcemy się skupić w pierwszej kolejności - powiedział Piotr Przytocki, prezydent Krosna. - Pomysłów jest wiele. Wszystko zależy od możliwości pozyskania dotacji, bo to zwiększy efektywność naszych działań. Możemy indywidualnie występować o te środki, ale wspólnie musimy zaprojektować koncepcję, plan działań, który jest niezbędny, aby uzyskać efekty - podkreślił.

Celem działalności klastra jest również zwiększenie stopnia niezależności energetycznej, aktywizacja społeczeństwa w zakresie efektywnego i zrównoważonego wykorzystania energii oraz wspólne planowanie, wytwarzanie, dystrybucja oraz obrót energią elektryczną, w tym równoważenie zapotrzebowania na energię.

- Planujemy być aktywnym uczestnikiem Krośnieńskiego Klastra Energii. W jego działania wpisują się kierunki studiów, które mamy w ofercie uczelni, a przede wszystkim kierunek Energetyka - powiedział prof. KPU dr hab. Zbigniew Barabasz. - Liczymy, że ten projekt będziemy mogli wspierać zarówno naukowego, jak i także będziemy partnerem finansowym, co nie jest bez znaczenia.

Umowa o oficjalnym założeniu Krośnieńskiego Klastra Energii, podpisana 20 grudnia 2021 r. w siedzibie Urzędu Miasta Krosna, określa nie tylko jego strukturę organizacyjną i kierunki działalności, ale też zasady rozliczeń energii elektrycznej oraz wykaz punktów poboru i dostarczania energii w klastrze.

Fot. KHK

  • autor: Wioletta Zimmermann-Szubra, (KHK)

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?