KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Rosjanie w Czarnobylu. Nie ma wzrostu promieniowania

Rosjanie w Czarnobylu. Nie ma wzrostu promieniowania Fot. PixaBay / Wendelin_Jacober

W związku z przejęciem przez Rosjan kontroli nad elektrownią atomową w Czarnobylu na Ukrainie oraz pojawiającymi się w przestrzeni medialnej doniesieniami na temat wzrostu promieniowania w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia, Państwowa Agencja Atomistyki wydała komunikat, w którym informuje, że obecnie nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Agencja stale monitoruje sytuację radiacyjną w kraju.

REKLAMA


Państwowa Agencja Atomistyki otrzymała informację z ukraińskiego urzędu dozoru jądrowego w ramach międzynarodowego systemu wczesnego powiadamiania o awariach jądrowych (ang. USIE), że o godz. 17:00, (24 lutego - przyp. red.) wszystkie obiekty na terenie Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej zostały przejęte przez obce siły zbrojne (wojsko rosyjskie - przyp. red.).

Podczas inwazji wojsk rosyjskich na strefę wykluczenia nie odnotowano ofiar ani nie doszło do żadnych zniszczeń. Państwowa Agencja Atomistyki pozostaje w stałym kontakcie z urzędem dozoru jądrowego Ukrainy (ang. State Nuclear Regulatory Inspectorate of Ukraine).

Obecnie nie odnotowano żadnych zmian w wynikach pomiarów promieniowania jonizującego w ramach krajowego systemu monitoringu radiacyjnego.

Agencja prowadzi stały monitoring sytuacji radiacyjnej w kraju. Dane ze stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych (ang. Permanent Monitoring Station – PMS) publikowane są na bieżąco na stronie internetowej Agencji.

W czwartek, 24 lutego 2022 nad ranem Władimir Putin, prezydent Rosji wydał rozkaz przeprowadzenia "operacji wojskowej" w Donbasie na Ukrainę. Agresję wobec ukraińskiego narodu tłumaczył "samoobroną". - Dzisiejsze wydarzenia związane są z obroną samej Rosji przeciwko tym, którzy wzięli Ukrainę za zakładnika i próbują wykorzystać ją przeciwko naszemu krajowi i narodowi - powiedział. Rosjanie przeprowadzili ataki na terenie niemal całej Ukrainy, bombardując m.in. infrastrukturę wojskową jej sił zbrojnych.

  • autor: Redakcja

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?