KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Ponad milion widzów obejrzało film "Łukasiewicz - nafciarz romantyk" w Telewizji Polskiej

Ponad milion widzów obejrzało film "Łukasiewicz - nafciarz romantyk" w Telewizji Polskiej Fot. Telewizja Obiektyw

Z okazji 200. rocznicy urodzin Ignacego Łukasiewicza, przypadającej 8 marca produkcja Telewizji Obiektyw "Łukasiewicz - nafciarz romantyk" emitowana w TVP1, TVP HISTORIA, TVP POLONIA i TVP DOKUMENT. Film zobaczyło ponad milion widzów.  Dziękujemy za Waszą obecność!

REKLAMA


- Dziękujemy wszystkim, którzy nam zaufali, ekipie, sponsorom, partnerom. To nasz wspólny sukces - mówił Bogdan A. Miszczak, producent filmu.

Film będzie można zobaczyć również w kwietniu w telewizjach regionalnych TVP, min. w TVP Rzeszów.

"Łukasiewicz - nafciarz romantyk" opowiada o życiu i działalności Ignacego Łukasiewicza. Obejmuje lata 1848-1870 od momentu rozpoczęcia przez Łukasiewicza we Lwowie pracy farmaceuty do uruchomienia rafinerii w Chorkówce. Scenariusz powstał w oparciu o pierwszy wywiad, jaki przeprowadził z Ignacym Łukasiewiczem krakowski dziennikarz Feliks Jan Szczęsny - Morawski. Do dzisiaj zachował się tylko jeden egzemplarz książki z zapisem tej rozmowy pt: "Światek Boży i życie na nim".


Producentem filmu jest Bogdan Miszczak, scenariusz napisał Łukasz Walczak, za reżyserię odpowiada Maciej Wójcik. Zdjęcia to efekt pracy Mariusza Konopki z Horyzont Studio. W rolę Ignacego Łukasiewicza wcielił się Mariusz Bonaszewski. W pozostałych rolach wystąpili m.in.: Artur Dziurman, Łukasz Konopka, Peter Lukas, Dagny Mikoś, Mateusz Mikoś oraz Marek Litewka.

Film mógł być zrealizowany dzięki sponsorom: Polski Koncern Naftowy Orlen, Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A i Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Wsparli nas również: Grupa Nowy Styl, Spółka Orlen Oil, Orlen Południe S.A., Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie, Bank Ochrony Środowiska, Fundacja Grupy PKP i RBDiM w Krośnie. Wsparły nas miasta: Krosno, Jasło, Rzeszów, Sanok, Gorlice oraz gminy: Jasło, Jedlicze, Chorkówka, a także Starostwo Powiatowe w Krośnie i Rzeszowie. Partnerzy produkcji: Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce, Skansen Budownictwa Ludowego w Sanoku, Muzeum Regionalne w Jaśle.


Produkcja wpisuje się w oficjalne obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości i uzyskał zgodę na posługiwanie się oficjalnym logo obchodów.

  • autor: / źródło: Telewizja Obiektyw

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?