KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Nietypowa zamiana działek i kuriozalny przebieg dyskusji

Działka przy ul. Okrzei. Działka przy ul. Okrzei. Fot. KrosnoCity.pl

Takie głosowania nie zdarzają się często w Krośnie. Podobnie jak nie ma zbyt wielu dyskusji, o tak kuriozalnym przebiegu. Prezydent Piotr Przytocki wprost odmówił odniesienia się do pytań radnych. Tymczasem wynik głosowania nie był pewny do samego końca!

REKLAMA


Kontrowersje na sesji Rady Miasta wywołała dyskusja dotycząca zamiany działek. Krosno miałoby oddać zlokalizowaną przy ul. Okrzei działkę blisko 10 arową, w zamian za niewielką, ponad 2 ary. Co więcej, działka, którą Miasto ma oddać, znajduje się przy planowanej inwestycji rekreacyjnej, zatem jej wartość może znacznie wzrosnąć. Przewodniczący komisji geodezyjnej, Sławomir Bęben, przybliżał temat zamiany. Mówił, że tych działek nie można w żaden sposób porównać.

- Może zamiast się zamieniać, powinniśmy najpierw tę działkę 10 arową wystawić na przetarg? Prezydent mówi, że trzeba pozyskiwać pieniądze - przekonywał radny Sławomir Bęben. Komisja zaopiniowała projekt pozytywnie: 3 głosy "Za", 1 "Przeciw" i 1 "Wstrzymujący".

- Wiadomo, że jeżeli to będzie zamiana, to idzie bez przetargu - dodał radny Bęben po czym zwrócił uwagę, że ta większa działka została "wykrojona" z jeszcze większej, podkreślając, że gmina miałaby oddać najlepszy kawałek, a nie niewygodną skarpę.

Działka jest w terenie zalewowym, ale jak powiedział przewodniczący Bęben, ma być wykorzystana pod cele komercyjne, na działalność gospodarczą.

Głos zabrał radny Paweł Krzanowski, który także stwierdził, że działka powinna najpierw zostać wystawiona w przetargu. Mówił też, że wraz z planowanymi inwestycjami, jej wartość może wkrótce wzrosnąć. Zacytował przy tym fragment uzasadnienia "Dokonanie zamiany nastąpi z zastosowaniem dopłaty, której wysokość jest równa różnicy wartości zamienianych nieruchomości". Nie wiadomo o jakie kwoty chodzi, bo nie podano szacunkowych wartości działek.

- Nie wiemy jaką cenę może osiągnąć ta działka, jeżeli będzie wystawiona na przetarg. To jest centrum miasta. Może będzie wielu zainteresowanych - mówił Paweł Krzanowski.  Prosił też prezydenta o zdjęcie projektu z porządku obrad. Podkreślał, że omawiana działka jest w terenie zalewowym i nadsypywanie tam czegokolwiek będzie wpływało na poziom wody i zagrożenie powodziowe przed i za tą działką.

Zwracał się z pytaniami do naczelniczki o to: kto wystąpił o zamianę działek, kiedy wystąpił, dlaczego tak późno (bo wytyczenie nastąpiło niedawno), co tam planuje. - Czy to przedsiębiorca się zwrócił o zamianę, czy to ktoś z Urzędu się zwrócił do przedsiębiorcy - dopytywał o szczegóły Paweł Krzanowski.

- Zamiana pomiędzy nieruchomościami, zostało wskazane przez właściciela działek w Turaszówce. Zamiana odbywa się pomiędzy właścicielami nieruchomości - informowała naczelnik Anna Bąk.

Przybliżała też historię sprawy. Działka w Turaszówce została podzielona przy poszerzeniu ul. Kochanowskiego. - Już wtedy właściciel starał się o nieruchomość zamienną - powiedziała.

- W wyniku tego podzielenia ciężko mu wykorzystywać działkę nawet na cele postojowe. Wiadomo, że dzielnica Turaszówka wnioskowała również, że Dom Ludowy w Turaszówce ma bardzo niewielkie otoczenie. Można, by również tę nieruchomość przeznaczyć na poprawę warunków postojowych dla Domu Ludowego w Turaszówce. Stąd pomysł, żeby te nieruchomości zamienić - wyjaśniała Anna Bąk.

Dodała, że obecny właściciel nieruchomości w Turaszówce został poinformowany, że to, czy zamiana dojdzie do skutku zależy od pozytywnej uchwały Rady Miasta.

- Ta nieruchomość przy ul. Okrzei jest w terenie zalewowym i nie jest wiadomo, czy kiedykolwiek może być pod przeznaczona jakąkolwiek zabudowę, ponieważ tam nie ma miejscowego planu zagospodarowania - stwierdziła naczelnik Anna Bąk.

Radny Sławomir Bęben potwierdził, że jest za tym, żeby najpierw działkę wystawić na sprzedaż. - Dla czystości sprawy - podkreślał.

Paweł Krzanowski stwierdził, że na działce przy ul. Kochanowskiego jest sklep, który zbankrutował i na dodatek Miasto po zamianie będzie musiało dokonać rozbiórki. Paweł Krzanowski dodał, że zamieniana działka znajdzie się też przy planowanej trasie rowerowo-rekreacyjnej nad Wisłokiem, zatem jej wartość może w przyszłości znacząco wzrosnąć.

- Zamienianie jej teraz, to będzie niegospodarność - powiedział Paweł Krzanowski.

Dyskusji nie podjęli radni rządzącego Klubu Samorządne Krosno, nikt z klubu nie zabrał głosu w dyskusji. Jakichkolwiek wyjaśnień odmówił Piotr Przytocki, inicjator uchwały.

- Panie przewodniczący, nie mam nic więcej do dodania - odpowiedział Piotr Przytocki nie odpowiadając na poruszone kwestie.

- A, rozumiem - odpowiedział przewodniczący rady, Zbigniew Kubit. Tuż przed głosowaniem wyraził przekonanie, że gdyby zamiana miała być niekorzystna dla gminy, to prezydent podejmie "jedynie słuszną decyzję".

Głosowanie

W głosowaniu online liczba głosów głosów "Za" i "Przeciw" była bardzo wyrównana. Jeden radny był nieobecny, dwie osoby się wstrzymały. Pod koniec brakowało jeszcze dwóch głosów: Pauliny Guzik i Tomasza Białego. Oboje mieli problemy techniczne. Głos Pauliny Guzik dotarł z opóźnieniem. Wszyscy czekali na brakujący głos Tomasza Białego, który musiał odświeżyć system. - Mam jakiś problem, nie chce mi się otworzyć głosowanie - mówił radny Biały.

W końcu udało się oddać głos. Tomasz biały przesądził o wyniku głosowania klikając "za". Zagłosowało 20 radnych. 10 "za", 8 "przeciw", a dwoje "wstrzymało się".

"Za" zgodą na zamianę byli: Zbigniew Kubit, Stanisław Czaja, Zdzisław Dudycz, Anna Galert, Piotr Grudysz, Marcin Niepokój, Grzegorz Rachwał, Witold Skiba, Tomasz Biały, Daria Balon.

"Przeciw" zagłosowali: Krzysztof Babinetz, Sławomir Bęben, Wojciech Byczyński, Paulina Guzik, Janusz Hejnar, Paweł Krzanowski, Kazimierz Mazur, Małgorzata Szeliga.

Wstrzymali się od głosu: Robert Hanusek Anna Dubiel.

Nieobecny był: Adam Przybysz.

  • autor: pd

1 komentarz

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?