KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Donald Tusk nie ma propozycji dla Krosna

Donald Tusk nie ma propozycji dla Krosna Fot. Piotr Dymiński

Nie ma programu dla Krosna, nie odpowiadał na trudne pytania, za to wprost przejął retorykę Prawa i Sprawiedliwości sprzed prawie 8 lat. Donald Tusk spotkał się z mieszkańcami Krosna, była dyskusja, ale do głosu dopuszczono tylko jego zwolenników. Spotkanie zakończono „spontanicznym" występem artystycznym.

REKLAMA


Przewodniczący Platformy Obywatelskiej przyjechał do Krosna 25 kwietnia. O godzinie 17 rozpoczęło się spotkanie w sali artKina.

Początkowe wystąpienie Przewodniczącego Platformy Obywatelskiej poświęcone było rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Donald Tusk przekonywał, że to powinna być przestroga przed tym, do czego prowadzi nienawiść i dążenie do zniszczenia drugiej strony. Powiedział też, że dotyczy to nie tylko polityki międzynarodowej, ale i wewnętrznych podziałów w Polsce. Podczas wystąpienia padały oskarżenia o ogromne marnowanie środków przez rząd. Następnie otworzono dyskusję, w której można było zgłaszać się do zadawania pytań.

Brak programu dla Krosna

W dyskusji poruszono kwestię propozycji programowych PO dla Krosna. Donald Tusk nie podał żadnych. Tłumaczył, że to nie premier ma decydować, a samorządowcy. Zapowiadał zwiększenie niezależności samorządów, tak by pieniądze, które wydają nie wymagały dziękowania rządowi. Czy jednak dotacje od rządu Tuska przeznaczone na "schetynówki" nie były formą autopromocji władzy i promocji konkretnego nazwiska w rządzie? Nie wiemy, bo nikt o to nie zapytał.

Brak propozycji programowych dla konkretnych regionów raczej nie świadczy dobrze o przygotowaniu do spotkania. Przecież potrzeby mieszkańców nie kończą się na granicach administracyjnych gminy. W przypadku Krosna i szerzej, południa Podkarpacia, problemem jest ograniczona dostępność komunikacyjna. Tego nie zmieni prezydent Krosna. Potrzebne są inwestycje kolejowe i drogowe, takie jak S19. Rząd Donalda Tuska nie miał takich pomysłów dla naszej części kraju, a sam przewodniczący PO najwyraźniej nadal o tym nie myśli.

Żadnych trudnych pytań

Głosu w dyskusji udzielała posłanka PO, Joanna Frydrych z Targowisk. Sama też przedstawiała z imienia, nazwiska i pełnionej funkcji osoby, którym przekazywała mikrofon. Byli to dobrzej jej znani członkowie, sympatycy i działacze Platformy Obywatelskiej oraz sympatyzującego z PO tzw. Komitetu Obrony Demokracji. W efekcie nie padały żadne kłopotliwe pytania, nie byliśmy świadkami odważnej dyskusji na każdy temat, a wymiany komplementów i życzeń w "klubie wzajemnej adoracji".

Nie udało się zatem zapytać byłego premiera, czy już atak na Gruzję w 2008 nie powinien być ostrzeżeniem dla Polski i Europy. Doskonale było widać już wtedy, że Rosja korumpuje niemieckich polityków, realizuje projekt, który pozwoli ochronić rosyjsko-niemieckie interesy, także w wypadku wojny w Ukrainie, a na dodatek militarnie zaatakowała sąsiada (Gruzję), który za bardzo zbliżał się do zachodnich struktur. Sam Putin nigdy nie krył sentymentu do ZSRR. Normą w Federacji Rosyjskiej było łamanie praw człowieka, tworzenie "obozów filtracyjnych", mordowanie dziennikarzy. Jednak rząd PO w latach 2009-2014 prowadził politykę przyjaźni z Rosją i Putinem. Osoby ostrzegające przed rosyjskim imperializmem publicznie nazywano "rusofobami", czy sugerowano, że "nie wzięły proszków" (insynuowanie choroby psychicznej zamiast rzetelnej debaty o sytuacji międzynarodowej). Przyjaźń z Putinem była kontynuowana, nawet gdy ten publicznie relatywizował i usprawiedliwiał postawę ZSRR w 1939 roku, gdy sowiecka Rosja była agresorem. Niestety nikt z dopuszczonych do głosu nie zadał pytania, jak Donald Tusk tłumaczy te kilka lat ocieplania relacji z Rosją "po rządach rusofobów" (jak to określił już w 2010 roku redaktor Tomasz Lis).

W kolejnych latach, w czasie, gdy Rosja rozpoczęła już agresję na Ukrainę (w 2014 roku) Donald Tusk obejmował bardzo ważne stanowisko, był Przewodniczącym Rady Europejskiej, to znaczy, że reprezentował Unię w sprawach wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa. W tym czasie nie udało mu się zatrzymać niemiecko-rosyjskich interesów. Dzisiaj też jest jasne, że niejedno państwo Unii Europejskiej omijało embargo, żeby sprzedawać Rosji broń. Przodowała w tym Francja. Niestety nikt nie zadał pytania o to, jak Donald Tusk ocenia takie podejście do europejskiej solidarności ani czy efekty swojego przewodnictwa uważa za sukces, skoro Unia jest obecnie uzależniona surowcowo od Rosji, jak narkoman od dilera. Takich kwestii nie poruszano w dyskusji, bo pytania zadawali wyłącznie sympatycy, nie zainteresowani rozliczaniem dotychczasowych dokonań (lub ich braku).

W swoich odpowiedziach Donald Tusk unikał konkretów, mówił bardzo ogólnikowo, skupiał się na tym, że trzeba odebrać władzę PiS. Zaczął od odbierania politykom PiS ich retoryki. Na pytanie, o to, jak Platforma poradzi sobie ze spełnieniem swoich obietnic (np. Podwyżek wynagrodzeń), lider PO odpowiedział: "wystarczy nie kraść". Sam przyznał, że to slogan, którego używało PiS, a teraz on używa go przeciwko nim. W 2015 roku politycy PO przekonywali, że w budżecie nie ma środków na realizację programu PiS, wtedy Prawo i Sprawiedliwość odpowiadało, że "wystarczy nie kraść". Czy historia zatacza kolejne koło?

 • autor: pd

23 komentarzy

 • PD

  Ojejku, jaki okropny hejt na mnie się wylał. Chyba się nie podniosę. Najwyraźniej żaden "hejter" nie doczytał tej części artykułu: "Przecież potrzeby mieszkańców nie kończą się na granicach administracyjnych gminy. W przypadku Krosna i szerzej, południa Podkarpacia, problemem jest ograniczona dostępność komunikacyjna. Tego nie zmieni prezydent Krosna." To jest dramat, że z Rzeszowa do Krosna jedzie się ponad godzinę. To jest dramat, że ludzie pierwszy raz jadący do Krosna dzwonią z trasy i upewniają się, czy dobrze jadą, bo myślą, że się zgubili. Zapomniana kraina, bez pociągów, bez dróg. Jeżeli mi nie wierzycie, to proszę porozmawiać sobie z Prezydentem Przytockim i zapytać, jak w takich warunkach wygląda prowadzenie rozmów z potencjalnymi inwestorami.
  I druga sprawa: to jest fakt, że dopuszczano do zadawania pytań wyłącznie znajomych z partii i zaprzyjaźnionych organizacji. Wystarczy zerknąć na nagranie i zobaczyć, że praktycznie każdy jest przedstawiany z imienia, nazwiska i funkcji. Nawet ten "spontan" na koniec, to przecież ustawka... chyba się nie nabraliście, że było inaczej?

  Zgłoś nadużycie PD poniedziałek, 27, czerwiec 2022 11:44 Link do komentarza
 • Gibalski Janusz

  Proszę nie robić z nas ślepców. My ludzie starsi wiele żeśmy już widzieli i przeżyli. I nigdy jak za obecnych rządów Zjednoczonej Prawicy, tak dobrze nam się nie żyło. Skoro uważacie, że jest źle to wybierzcie opozycje. Tylko potem nie narzekajcie: "nie ma jak było za PiSiorów".

  Zgłoś nadużycie Gibalski Janusz czwartek, 26, maj 2022 23:31 Link do komentarza
 • Madax

  co cztery lata kradnie inna banda, a ludzie sie kłóca jak barany, bo ukradł tym razem co innego, mniej wartego.. sami ślepi

  Zgłoś nadużycie Madax wtorek, 24, maj 2022 07:30 Link do komentarza
 • dziadek

  Tusk tradycyjnie rżnie głupa. Kiedy Amber Gold doił naiwnych ciułaczy. Spokojnie haratał se w gałę i nie zrobił nic, choć doskonale wiedzieli z synem "Józkiem Bąkiem", że to zwykła lipa. Podobnie było z zajumaniem pieniędzy z OFE. Lotos też byłby sprzedał wujkowi Wołodii, gdyby go Kaczor nie wyczuł i wstrzymał w sejmie haniebne plany. Ten facet czego się nie czepi, tam wszędzie narobi gnoju. Dziwię się ludziom, że mają taką krótką pamięć i biją brawo temu łobuzowi.

  Zgłoś nadużycie dziadek sobota, 21, maj 2022 15:15 Link do komentarza
 • Dzik

  Dzień dzisiejszy pokazał jednoznacznie czy obecna władza działa w interesie narodu Polskiego, czy w interesie własnym, wy poprzecie wybór szkodnika Glapińskiego, a my w wzajemności poprzemy skład pseudo sędziów KRS.

  Zgłoś nadużycie Dzik czwartek, 12, maj 2022 20:50 Link do komentarza
 • Gajowy

  Tusk nie ma propozycji dla Krosna a Babinetz miał propozycję dla USA w szczególności dla TVN Grupa Discovery.
  Jak myślicie co gorsze ?

  Zgłoś nadużycie Gajowy poniedziałek, 09, maj 2022 07:26 Link do komentarza
 • Ciocia klocia

  tylko Tusk, bo oni przynajmniej jak kradli to zabierali dla siebie jak Nowak na Ukrainie i do dziś siedzi w daczy w Luksemburgu zaocznie:) można rozliczać polityków:)

  Zgłoś nadużycie Ciocia klocia niedziela, 08, maj 2022 19:30 Link do komentarza
 • cynik

  "Kocia mama" - to chyba już całkiem oszalała?

  Zgłoś nadużycie cynik sobota, 07, maj 2022 14:52 Link do komentarza
 • Gibalski Janusz

  Panie Dymiński proszę nie przejmować się komentarzami lewicowo - liberalnych siepaczy. To współcześni Targowiczanie którzy chcą, żeby było tak jak było. Polityka jaką prezentował były premier, doprowadziła do likwidacji wielu ważnych gałęzi polskiego przemysłu. Takich fałszywych i obłudnych aferzystów, ludzi nieodpowiedzialnych. Mających daleko gdzieś dobro narodu, należy eliminować z polityki i nie pozwolić rządzić Polską.

  Zgłoś nadużycie Gibalski Janusz czwartek, 05, maj 2022 17:23 Link do komentarza
 • dziadek

  "Krosno City" - to jedyny obiektywny portal w naszym mieście. Do tej pory sądziłem, że jeszcze "teraz Krosno" jest normalną obiektywną stroną internetową, ale srogo się zawiodłem. To taka sama pozbawiona obiektywizmu propaganda jak w Krosno 24. Na zdjęciach widzimy wielu ludzi, którzy za rządów Platformowego Oszusta miało się dobrze. I obecnie nadal ma się dobrze. Jednak nie podoba im się, że innym nagle też się polepszyło za rządów Zjednoczonej Prawicy. Dlatego oklaskują faceta, który potrafi tylko obiecywać, kłamiąc jak z nut. Wstydu nie macie klakierzy, zmieńcie okulary ślepcy!

  Zgłoś nadużycie dziadek czwartek, 05, maj 2022 16:23 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?