KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Radni nie chcą pomnika ku czci "oręża rosyjskiego"

Radni nie chcą pomnika ku czci "oręża rosyjskiego" Fot. KrosnoCity.pl

W piątek (27 maja) odbędzie się sesja Rady Miasta Krosna. W programie znalazły się projekty związane z rosyjską agresją na Ukrainę. Prezydent Krosna zwraca się do radnych o zawieszenie Budżetu Obywatelskiego, a radni PIS zwracają się o likwidację pomnika głoszącego "chwałę oręża rosyjskiego".

REKLAMA


Budżet Obywatelski w odstawkę

W programie majowej sesji znalazły się projekty uchwał dotyczące zawieszenia Budżetu Obywatelskiego (BO). Jeśli radni zaakceptują projekty przedstawione przez prezydenta, to nie będzie konsultacji społecznych wyłaniających projekty w ramach BO na 2023 i na 2024 rok. Przyczyną ma być pomoc udzielana dla obywateli Ukrainy. Takie rozwiązanie umożliwia Ustawa z dnia 12 marca 2022 r. O pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Dyskusja i głosowanie nad tymi punktami już jutro!

Pomnik do likwidacji?

W związku z rosyjską agresją na Ukrainę Klub Radnych PiS przedstawił projekt usunięcia pomnika głoszącego "chwałę oręża rosyjskiego" z przestrzeni publicznej Krosna oraz przeniesienia istniejącego cmentarza sowieckiego. Cmentarz żołnierzy sowieckich w Krośnie znajduje się na Placu Konstytucji 3 Maja, towarzyszy mu monument przedstawiający armię sowiecką jako wyzwolicieli, a jedna z tablic głosi "chwałę oręża rosyjskiego". Pomnik został wybudowany w 1945 r. na żądanie sowieckiego okupanta i od początku budził sprzeciw mieszkańców Miasta Krosna.

W szerokim uzasadnieniu projektu czytamy między innymi:

"Należy nadmienić, że istotą przeniesienia jest konieczność usunięcia z przestrzeni publicznej pomnika załamującego fakty historyczne i głoszącego "chwałę oręża rosyjskiego". Sowiecka Rosja nie była wyzwolicielem, a agresorem, nie tylko w stosunku do Polski. W 1939 roku była agresorem wobec licznych krajów Europy Środkowej. W porozumieniu z Niemcami zaatakowała Polskę, anektowała Litwę, Łotwę i Estonię oraz część Rumunii. Dokonała też agresji na Finlandię. Jest bezspornym faktem, że wspólnie z hitlerowskimi Niemcami rozpoczęła napaść na niepodległe państwa, a na zajętych terenach stosowano zbrodnicze i ludobójcze metody. Jedną z nich była głośna Zbrodnia Katyńska. Planów zniewolenia sąsiadów nie zmieniła tzw. "Wojna Ojczyźniana". Dla narodów Estonii, Łotwy, Litwy, Polski, Rumunii, Węgier, Czechosłowacji i Bułgarii, Armia Czerwona nie niosła wolności, tylko dalszy terror".

"Obecnie tę samą politykę Federacja Rosyjska prowadzi wobec Ukrainy. Pod pretekstem "wyzwalania kraju od faszystów", popełniane są zbrodnie, w tym na ludności cywilnej, a Rosja próbuje narzucić swoją wolę sąsiedniemu, niepodległemu narodowi. Tam także stosowane są tortury i masowe morderstwa, ukrywanie zwłok ofiar w bezimiennych grobach. Na zajętych terenach Rosjanie ustawiają także własne pomniki nawiązujące do komunistycznego reżimu i gloryfikujące rosyjską agresję. W związku z powyższym pomnik głoszący rosyjską narrację, pod którą kryje się zarówno terror sprzed 80 lat, jak i terror dzisiejszej wojny, nie powinien być eksponowany w przestrzeni publicznej w Krośnie".
 
Ponieważ zgodnie z prawem usunięcie pomnika będzie możliwe tylko w przypadku usunięcia towarzyszącego mu cmentarza, inicjatorzy uchwały zwracają się w pierwszej kolejności do wojewody, o godne przeniesienie szczątków na cmentarz wojenny w Dukli lub Rymanowie. Radni zwracają się także o to by teren zwolniony dzięki usunięciu pamiątki po totalitarnych rządach zagospodarować zgodnie z zasadami demokracji i społeczeństwa obywatelskiego, przeprowadzając konsultacje społeczne.

Program sesji ogłoszono na oficjalnej stronie Urzędu Miasta

Projekty uchwał znajdziecie w BIP

 • autor: Piotr Dymiński

5 komentarzy

 • Gibalski Janusz

  Ten pomnik już dawno powinien zniknąć z miasta, a prochy sałdatów powinny być pochowane w innych miejscach na ruskich cmentarzach.

  Zgłoś nadużycie Gibalski Janusz piątek, 27, maj 2022 19:33 Link do komentarza
 • Majo

  Super są te obrady, połowa nawala na komórkach, zero kultury.. Odłożyć telefon na pół dnia to wyczyn, "facebuk" sam się nie sprawdzi..

  Zgłoś nadużycie Majo piątek, 27, maj 2022 12:43 Link do komentarza
 • ukr

  Absolutnie nie może być tak, że przez pomoc Ukraińcom maja Polacy tracić, to my jesteśmy gospodarzami i to my jesteśmy ważniejsi. Każdego radnego który zagłosuje za likwidacją BO.

  Zgłoś nadużycie ukr piątek, 27, maj 2022 08:40 Link do komentarza
 • Gajowy

  Moralna i historyczna racja jest po stronie wnioskodawców. Politycznie to głupota. Rosja tylko czeka na pretekst by rozwalić polskie pomniki np. ten w Katyniu. Poza tym chętnie skorzystają z argumentu by przedstawiać nas jako naród który nie szanuje grobów i cmentarzy. Nie powinniśmy się zniżać do poziomu barbarzyńców. Zwłaszcza teraz. Właśnie w trudnych czasach należy zachować godność i klasę.

  Zgłoś nadużycie Gajowy piątek, 27, maj 2022 08:00 Link do komentarza
 • Gibalski Janusz

  Brawo szanowni radni spod znaku Prawa i Sprawiedliwości. Ten pomnik już dawno powinien zniknąć z naszego miasta.

  Zgłoś nadużycie Gibalski Janusz czwartek, 26, maj 2022 23:14 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?