KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Gaz droższy nawet o 1750% dla samorządowej grupy zakupowej

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. PixaBay

Wspólny zakup gazu przez 37 członków Grupy Zakupowej, prowadzonej przez MPGK Krosno, nie uchronił ich przed drastycznym wzrostem cen tego paliwa. W porównaniu do przetargu z 2020 r. gaz zdrożał o ponad 740% dla podmiotów niechronionych oraz od ok. 270% do 1750% dla podmiotów chronionych i mieszanych, tj. chronionych tylko częściowo.

REKLAMA


Kryzys na rynku paliw i wzrost cen gazu dotknął także członków Grupy Zakupowej, którzy – mimo preferencyjnych warunków i grupowego zakupu – za dostawę tego paliwa zapłacą w tym sezonie znacznie więcej niż w minionych latach. Chodzi o blisko 250 podmiotów, które obsługuje Grupa, w tym m.in.: urzędy gmin z podległymi im jednostkami, powiaty, szkoły wyższe czy przedsiębiorstwa komunalne lub mieszkaniowe.

Po raz pierwszy od czasu utworzenia Grupy Zakupowej w pierwszym postępowaniu przetargowym nie udało się wyłonić podmiotu, który byłby zainteresowany dostawą paliwa gazowego dla Grupy Zakupowej. W tym przetargu nie została złożona żadna oferta.

– Przed uruchomieniem postępowania przetargowego bardzo wnikliwie analizowaliśmy sytuację rynkową i wszystkie okoliczności, które mogłyby wpłynąć na utrudnienia w pozyskaniu ofert. Nie spodziewaliśmy się jednak, że nikt nie będzie zainteresowany naszym postępowaniem – mówi Janusz Fic, prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego.

W ponowionym postępowaniu przetargowym na kompleksową dostawę gazu dla członków Grupy Zakupowej została złożona jedna oferta i to tylko na dostawę gazu dla podmiotów niepodlegających ochronie. Ofertę dla tej części zamówienia złożyła spółka PGNiG Obrót Detaliczny, proponując cenę 55,526 gr/kWh.
Otrzymana oferta jest znacznie wyższa od obecnie obowiązującej ceny w Grupie, która wynosi 7,520 gr/kWh dla taryf od W-1 do W-3 oraz 7,473 gr/kWh dla taryf od W-4 do W-5. Takie stawki obowiązują jednak tylko do końca października br. Nowa cena (55,526 gr/kWh) będzie obowiązywać od 1.11.2022 r. przez okres 14 miesięcy, czyli do 31.12.2023 r., co stanowi wzrost ceny o 742%.

Dążąc do zapewnienia bezpieczeństwa dostaw gazu również dla pozostałych członków Grupy, czyli tzw. podmiotów mieszanych, tj. częściowo podlegających ochronie taryfowej, po unieważnieniu postępowania przetargowego, zdecydowano o przeprowadzeniu procedury wyboru Wykonawcy w trybie „z wolnej ręki”.
Propozycje cenowe dla tej części podmiotów z Grupy Zakupowej przedstawiła spółka PGNiG Obrót Detaliczny.

Dla podmiotów chronionych, czyli według Ustawy o ochronie odbiorców paliw gazowych z 26.01.2022 r. mających gwarancję ceny taryfowej, zaoferowana została stawka 20,017 gr/kWh. Do grupy tej zaliczają się m.in.: szkoły, przedszkola, żłobki szpitale, domy pomocy społecznej, czy inni odbiorcy społecznie wrażliwi.

Dla podmiotów mieszanych, tj. takich, które tylko w określonej części korzystają z ochrony, PGNiG Obrót Detaliczny zaproponowało stawkę 131,169 gr/kWh. W ich przypadku za wolumen zapotrzebowania wyłączony z ochrony zapłacą ponad 1752% więcej niż płacili wcześniej. Dedykowana im stawka jest blisko 240% wyższa niż nowa stawka dla podmiotów niechronionych, uzyskana w ostatnim postępowaniu przetargowym. Wynika to ze znaczących wzrostów gazu na rynku giełdowym w porównaniu do pierwszego postępowania, w którym dla tej grupy odbiorców nie było w ogóle ofert.

– Dzięki temu, że jesteśmy w Grupie Zakupowej i wcześniej podjęliśmy działania związane z przeprowadzeniem postępowań na usługę dostawy paliwa gazowego, udało się nam pozyskać wiążące oferty dla całej Grupy Zakupowej – wyjaśnia prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego. – Kryzys na rynku energii potęguje niepewność co do zabezpieczenia gazu na najbliższy okres zimowy. Obawy o dostępność paliwa gazowego wpływają automatycznie na wzrost cen na rynku i obawiam się, że to może nie być koniec wzrostowego trendu cen – dodaje Janusz Fic.

Ceny gazu wzrosły drastycznie. Konsekwencje nieuniknionych podwyżek odczują wszyscy, ponieważ koszty gazu przełożą się na koszty usług, w tym usług komunalnych, a także na budżety wszystkich samorządów.
Wartość zamówienia gazu dla całej Grupy Zakupowej na okres 14 miesięcy, czyli od 1.11.2022 r. do 31.12.2023 r., wynosi prawie 39 mln zł (brutto). Oznacza to wzrost ceny o ponad 300% dla porównywalnych warunków z roku ubiegłego, kiedy ten sam wolumen gazu kosztował niecałe 13 mln zł.

– Bardzo trudny rok przed nami! Wcześniej mieliśmy bardzo korzystnie rozstrzygnięte postępowanie przetargowe dla Grupy Zakupowej, ale od listopada musimy zmierzyć się z drastycznymi podwyżkami cen gazu – mówi Janusz Fic. – Konsekwencje wyższych cen paliw i energii odczujemy wszyscy. W samorządach i spółkach takich jak nasza na pewno zmniejszą się wydatki inwestycyjne. Trzeba będzie również szukać oszczędności w zużyciu gazu i przygotować się na podwyższone koszty zakupu tego paliwa – dodaje prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego i lider Grupy Zakupowej.

Grupę Zakupową tworzy 37 członków, którzy reprezentują interesy blisko 250 podmiotów. W skład Grupy Zakupowej wchodzą m.in: gminy Besko, Boguchwała, Dębica, Dukla, Dydnia, Jedlicze, Haczów, Lesko, Miejsce Piastowe, Olszanica, Rymanów, Sanok, Tarnowiec, Wojaszówka, Zagórz, Gmina Miasto Krosno, Gmina Miasta Sanoka wraz z podległymi im jednostkami, powiat leżajski, powiat sanocki oraz Gminne Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Tarnowcu Sp. z o.o., Jedlickie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Sp. z o. o., Klasztor Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów w Krośnie, Karpacka Państwowa Uczelnia w Krośnie, Lasy Państwowe Nadleśnictwo Kolbuszowa, Muzeum Podkarpackie w Krośnie, Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej – Krośnieński Holding Komunalny Sp. z o.o., Sanockie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o., Sanockie Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej Sp. z o. o., Starachowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego "Wspólny Dom" Sp. z o.o., Uczelnia Państwowa im. Jana Grodka w Sanoku, Zakład Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Starachowicach.

 • autor: Wioletta Zimmermann-Szubra, (KHK)

7 komentarzy

 • sw

  Za to wstaliśmy z kolan i pokazaliśmy Unii siłę naszej złotówki. Jesteśmy obecnie jednym z największych mocarstw w Europie , mamy znakomity rząd i wspaniałego przywódcę, w zasadzie półboga. Pokazaliśmy że Tusk jest niemieckim agentem, zbudowaliśmy 100 tysięcy mieszkań, milion samochodów elektrycznych, tysiące kilometrów autostrad, jesteśmy coraz bliżej prawdy w sprawie zamachu, już naprawdę strasznie blisko ok. 1 centymetra.( w zeszłym roku było 2 cm) I wy się przejmujecie jakimś gazem ? Wstyd

  Zgłoś nadużycie sw czwartek, 22, wrzesień 2022 19:39 Link do komentarza
 • dziadek

  Gdyby nadal rządzili złodzieje z Partii Oszustów byłoby jeszcze gorzej. Bo garnęli by tylko do siebie. Wybierzecie tych cwaniaków to będziecie beczeć, wówczas zatęsknicie za Dobrą Zmianą tylko już będzie za późno.

  Zgłoś nadużycie dziadek piątek, 16, wrzesień 2022 12:23 Link do komentarza
 • wm

  nas ratuje tylko wypowiedzenie wojny Węgrom i natychmiastowe poddanie się . Może wtedy rząd będzie myślał o tubylcach a nie o wszystkich innych.

  Zgłoś nadużycie wm wtorek, 13, wrzesień 2022 09:30 Link do komentarza
 • zbych

  Jest wojna, jest pandemia , jest inflacja,-dlatego wiem, że tylko wspólne działania wszystkich obywateli, czy to z prawej, czy lewej strony, musza byc spolaryzowane na działania. Niema mowy o rywalizacji i kopaniu rowów, pod tymi którzy rządza , a tymi czekają na władzę!

  Zgłoś nadużycie zbych środa, 07, wrzesień 2022 16:55 Link do komentarza
 • Gajowy

  Pamiętacie hasło "dobra zmiana" ?

  Zgłoś nadużycie Gajowy środa, 07, wrzesień 2022 07:21 Link do komentarza
 • Lolo

  To nie żaden kryzys, Putin czy też inny zmyślony powód takiego działania.
  Ta polskojęzyczna władza ma za zadanie rozłożyć nam gospodarkę i zniszczyć społeczeństwo.
  Kto jeszcze tego nie widzi, to już nie zobaczy.
  Ostatnie dwa lata obnażyło działania tych .....synów.

  Zgłoś nadużycie Lolo sobota, 03, wrzesień 2022 22:48 Link do komentarza
 • krosnianin85

  Podziękujmy Rządzącym z partii Prawa i Sprawiedliwości za "dobrą zmianę" .
  Dziękujemy Wam za rozdawnictwo, dodruki pieniądza bez pokrycia dzięki temu mamy największą inflację w historii Polski, dzięki temu mamy największe podwyżki w historii Polski. Społeczeństwo Polskie biednieje w zastraszającym tempie.
  Ale co tam telewizja i media propagandowe opłacane przez rząd mówią że Polska to kraj mlekiem i miodem płynący - musimy w to wierzyć :)

  Zgłoś nadużycie krosnianin85 środa, 31, sierpień 2022 20:44 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?