KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

"Przytocki mamy dość" - protest przeciw zmianom w zasadach parkowania

"Przytocki mamy dość" - protest przeciw zmianom w zasadach parkowania Fot. Piotr Dymiński

W środę (15.03) pod krośnieńskim urzędem przy ul. Staszica odbył się protest przeciwko uchwale dotyczącej zmian opłat parkingowych i likwidacji tzw. "abonamentów zerowych" dla mieszkańców i przedsiębiorców.

REKLAMA


Protest wraz konferencją prasową zorganizowany został przez stowarzyszenie Młodzi dla Wolności. Protest rozpoczął się złożeniem przez organizatorów pism protestacyjnych i zapytań z ramienia posłów Konfederacji do sekretariatu UM.

Po złożeniu pism, organizatorzy rozpoczęli briefing prasowy na którym przedstawiali swoje stanowisko i prezentowali treść zapytań poselskich.

Jako pierwszy głos zabrał przedsiębiorca, lider Nowej Nadziei w powiecie, Ryszard Skotniczny.

- Pytamy władze czy konsultowali swoje działania z mieszkańcami i przedsiębiorcami. Mamy do czynienia z sytuacją gdzie niemal połowa lokali w centrum miasta stoi pustych, straszy opustoszałymi witrynami. Ich miejsce na obrzeżach miasta zajmują ogromne, często zagraniczne koncerny, galerie handlowe i sklepy wielkopowierzchniowe. To działanie prowadzi do transformacji żyjącego miasta w skansen, w muzeum dawnej świetności. Rado Miasta, Panie Prezydencie - zastanówcie się! Czy warto obciążać mieszkańców, warto sięgać do ich kieszeni po te parę złotych które skutecznie zniechęcają do korzystania z rynku jako miejsca aktywności gospodarczej, społecznej czy kulturowej - pytał Ryszard Skotniczny.

Przedstawiciele Konfederacji mówili także o "zamachu" na finanse mieszkańców. Lider struktur MDW na podkarpaciu, organizator wydarzenia Jakub Kędzierski mówił m.in o kontekście protestu i polityce władz wobec starówki, która jego zdaniem "betonuje miasto".

- Dziś jesteśmy tu przeciwko haniebnej uchwale z 28 lutego, która w tym budynku na posiedzeniu rady miasta przeszła głosami tych ludzi, których nie interesuje czy krośnianie będą mieli gdzie zaparkować swoje auta, oni swoje auta stawiają na wydzielonych parkingach - elita może więcej. Ile oni zapłacą? ZERO. A oni dojeżdżają do tej pracy zupełnie tak samo jak tysiące innych mieszkańców Krosna i okolic. Szanowni Państwo, ja chcę przypomnieć, że to właśnie polityka pana Przytockiego, na przestrzeni ostatnich lat doprowadziła do zabetonowania rynku, do zniszczenia przedsiębiorczości w centrum miasta. To ich tanie sprzedawanie gruntów, ulgi dla marketów i galerii handlowych budowanych pod protektoratem miasta doprowadziło do wyludnienia się centrum. A dziś bezczelnie tworzą program ObudźMY Miasto. Takiej hipokryzji nie ma nawet na szczeblu krajowym. Stoimy w obronie przedsiębiorców, którzy napędzali zawsze ruch na starówce. Mówimy NIE wyganianiu mieszkańców z Rynku - mówił Kędzierski.

Podczas pikiety pod urzędem wyczytano nazwiska radnych, którzy przegłosowali zmiany zasad parkowania: Zbigniew Kubit, Robert Hanusek, Marcin Niepokój, Witold Skiba, Stanisław Czaja, Zdzisław Dudycz, Anna Galert, Piotr Grudysz, Grzegorz Rachwał i Tomasz Biały.

Uczestnicy protestu nawoływali, żeby personalizować odpowiedzialność za podejmowane uchwały, bo to nie "anonimowa rada", tylko konkretne osoby podejmują decyzje.

W przypadku tej uchwały zaważył jeden głos, co oznacza, że każda z tych osób mogła zatrzymać zmianę uchwały. Podobnie Anna Dubiel, która wstrzymała się od głosu, także mogła zmienić wynik głosowania, gdyby zagłosowała "przeciw".

Równolegle do protestu i zapytań poselskich, jeden z mieszkańców złożył skargę na uchwałę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Jego wątpliwości budzi głównie sposób prowadzenia konsultacji przed podjęciem uchwały.

Fot. Piotr Dymiński

 • autor: Piotr Dymiński

5 komentarzy

 • sw

  Gdyby nie "Polski Wał" to i podwyżek by nie było. Miasto łupione, pieniądze zawłaszczone przez centralę,zero wsparcia samorządów. W takim kraju żyjemy że ludzie muszą utrzymać miasto aby nie zbankrutowało. Nadwyżek szukajcie w siedzibie PiS, ci się obłowili

  Zgłoś nadużycie sw wtorek, 21, marzec 2023 18:19 Link do komentarza
 • x

  przechodziłem ok 16.30.... wrzaski i 7 osób... też mi pikieta...po zamknięciu urzędu, to na pokaz, tylko do kogo i dla kogo, kilka osób to widziało i słyszało, czyżby już początek sięgania po koryto, wykazywania się, by na listy się załapać?

  Zgłoś nadużycie x wtorek, 21, marzec 2023 16:22 Link do komentarza
 • BL

  Skoro jest trudno zaparkować w Rynku i najbliższej okolicy to znaczy że te parkingi są za tanie, jest za dużo "zerowych" abonamentów itp. Niestety jedyną metodą na to jest podniesienie cen parkowania dla wszystkich.

  Brak biznesów w Rynku wcale nie wynika z drogich miejsc parkingowych a z sytuacji ogólnej, każdy właściciel chce dobrze zarobić na wynajmie a ruch klientów żaden. Każdy z dużych obiektów handlowych jest znacznie wygodniejszy na zakupy, maja parkingi, są zadaszone, zimą ogrzewane i latem chłodzone. Rynku nie da się zadaszyć, ogrzać zimą czy schłodzić latem (bo to niezbyt piękny zabetonowany/wykostkowany plac).

  Handel w Rynku jest bez sensu, lokale gastronomiczne miały by sens ale nasza tradycja (lokalna bo np. w poznańskim jest inaczej) nie przewiduje wyjścia do lokalu na obiad a ceny obecnie też do tego nie zachęcają. Pomijam wielkość lokali ale to ma związek z brakiem klientów.

  Zgłoś nadużycie BL wtorek, 21, marzec 2023 08:37 Link do komentarza
 • Gulu

  Czas zacząć kampanię wyborczą. Takich "imprez" będzie teraz więcej. Trzeba jakoś się pokazać wyborcom, by następne 3 lata nic nie robić.

  Zgłoś nadużycie Gulu poniedziałek, 20, marzec 2023 22:22 Link do komentarza
 • stary dziad

  Pan prezydent nikogo się nie boi. A taka pikieta lata mu koło... wiadomej części ciała.

  Zgłoś nadużycie stary dziad poniedziałek, 20, marzec 2023 15:29 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?