KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Rekordowe wsparcie inwestycyjne dla szpitala w Krośnie

Rekordowe wsparcie inwestycyjne dla szpitala w Krośnie Fot. Szpital Krosno

21 marca br. w Wojewódzkim Szpitalu Podkarpackim im. Jana Pawła II w Krośnie odbyła się konferencja prasowa dotycząca podsumowania inwestycji w 2023 roku oraz zadań zaplanowanych na rok 2024. Udział w niej wzięli przewodniczący sejmiku Jerzy Borcz, członek zarządu Województwa Podkarpackiego Stanisław Kruczek i dyrektor szpitala Leszek Kwaśniewski. Przedstawiciele władz województwa podsumowali też kończącą się kadencję.

REKLAMA


W latach 2019 - 2023 nakłady na inwestycje w szpitalu wyniosły ponad 46 mln zł, z czego aż 33 mln zł z budżetu województwa podkarpackiego. Najbardziej intensywne były ostatnie dwa lata, w których wydatkowano łącznie ponad 24 mln zł, w tym 20 mln zł z dotacji województwa.

- W tym roku wsparcie samorządowego budżetu dla inwestycji i zakupów jest rekordowe - powiedział przewodniczący Jerzy Borcz. - Łączne nakłady przekroczą 20 mln zł, a 18,5 mln zł to środki województwa.

- Szpital w Krośnie to jeden z czterech szpitalnych priorytetów samorządu województwa - zaznaczył marszałek Stanisław Kruczek. - To tutaj znajduje się drugi co do skali działalności SOR w regionie dlatego staramy się odpowiadać na wszystkie potrzeby jakie zgłasza szpital.

W 2023 roku zakupiono sprzęt medyczny za ponad 8 mln zł. Oddział Urologii i Urologii Onkologicznej został wyposażony w urządzenie do wykonywania biopsji fuzyjnej prostaty zyskując najwyższy standard diagnostyki nowotworów gruczoły krokowego, wymieniono wyposażenie bloku operacyjnego do zabiegów urologicznych, laryngologicznych i ortopedycznych (zakupiono m.in. stoły operacyjne, lampę, mikroskop, nawigację elektromagnetyczną, napędy ortopedyczne i endoskopowy tor wizyjny) oraz utworzono drugą pracownię tomografii komputerowej.

- Od kilku tygodni w szpitalu pracuje drugi tomograf komputerowy w zmodernizowanej pracowni. Wykonuje dodatkowo około 20 badań dziennie, głównie w trybie ambulatoryjnym - mówił dyrektor Kwaśniewski. - W tym krótkim czasie od uruchomienia nowej pracowni zwiększyliśmy liczbę wykonywanych tomografii o prawie 30%.

Zmienia się także otoczenie szpitala - od dwóch lat szpital prowadzi inwestycję w zakresie przebudowy układu komunikacyjnego i parkingów. Koszt jaki do tej pory poniesiono to ponad 5 mln zł. Przy szpitalu można parkować w trzech miejscach - przed SORem, na wprost wejścia głównego i naprzeciwko pralni, gdzie znajduje się największy parking liczący ponad 200 miejsc parkingowych z kostki betonowej, z asfaltowymi drogami wewnętrznymi, chodnikami, monitoringiem, nowym oznakowaniem i oświetleniem.

Wykonano także rondo komunikujące drogę wzdłuż szpitala z parkingiem, kanalizację deszczową i przebudowano linie elektroenergetyczne zasilające budynki lecznicy. Na prace w roku 2024 przeznaczone zostanie 2,3 mln zł, w ramach których zaplanowano remont i przebudowę parkingu przed wejściem głównym oraz drogi wewnętrznej, budowę miejsc postojowych KISS&RIDE, wiaty na stojaki rowerowe, nowych chodników, oświetlenia terenu i instalacji monitoringu. Na rok 2025 zaplanowano 5 mln dotacji na kontynuację zadania, przebudowana zostanie pozostała przestrzeń parkingowa, drogi wewnętrzne i ciągi pieszych, w tym m.in. parking dla pracowników szpitala. Łącznie modernizacja otoczenia szpitala wyniesie 12 mln zł.

- Ruszyły pierwsze inwestycje zaplanowane na rok 2024 - ogłosił przewodniczący Borcz. - Za ponad 20 mln zł zostanie rozbudowany ZOL i przyszłe Centrum Dermatologii, zmodernizowany SOR, zakupiony sprzęt dla bloku operacyjnego i pracowni endoskopii. Przygotowywana jest już dokumentacja dla modernizacji oddziału kardiologii, która będzie realizowana w 2025 roku. Ogłoszono przetarg na wymianę drugiej linii pralniczej, czyli tak naprawdę kontynuacji modernizacji z 2019 roku jedynego szpitalnego zakładu pralniczego w całym województwie.

Rozbudowa Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego przy ul. Grodzkiej realizowana będzie w ramach projektu finansowanego z programu współpracy transgranicznej Interreg NEXT Polska - Ukraina 2021-2027 w partnerstwie z Lwowskim Terytorialnym Stowarzyszeniem Medycznym oraz Tarnopolską Obwodową Przychodnią Onkologiczną. Dzięki realizacji projektu zwiększy się dostępność do opieki długoterminowej - ZOL będzie rozszerzony z obecnych 55 do nawet 75 łóżek. Zadanie zostanie zrealizowane do końca 2025 roku, a jego wartość wyniesie 4,7 mln zł, w 10% współfinansowana przez Województwo Podkarpackie.

To nie koniec inwestycji przy ul. Grodzkiej. Na potrzeby Oddziału i Poradni Dermatologicznej przebudowane zostaną pomieszczenia po byłym Bloku Operacyjnym i w obecnej lokalizacji ZOL-u. Wykonane zostaną roboty budowlane, przebudowa i budowa instalacji elektrycznych, sanitarnych, gazów medycznych, wentylacji mechanicznej i klimatyzacji oraz zakupione pierwsze wyposażenie meblowe i informatyczne. Zakres zadania obejmuje także zakup sprzętu i aparatury medycznej m.in. aparatu do elektrokoagulacji, urządzenia do podciśnieniowej terapii ran, lasera frakcyjnego i lampy do fototerapii. Środki na realizację zadania w 2024 roku w kwocie 4,2 mln zł przeznaczył samorząd województwa. Prace przy ul. Grodzkiej prowadzone będą bez ograniczenia dostępu do świadczeń dla pacjentów.

Końcem 2023 roku szpital starał się o wsparcie z poziomu krajowego w ramach konkursu z Funduszu Medycznego przeznaczonego na modernizację SORów jednak wiosek szpitala nie znalazł się wówczas na liście rekomendowanej do finansowania. Od tego rozstrzygnięcia odwoływały się władze województwa na czele z przewodniczącym Sejmiku i marszałkiem województwa, niestety, bezskutecznie. Brak wsparcia dla krośnieńskiego szpitala natychmiast zrekompensował samorząd województwa w kwocie ponad 4 mln zł, za którą doposażony i zmodernizowany zostanie SOR z Izbą Przyjęć Planowych wraz ze współpracującymi pracowniami diagnostycznymi. Obejmie to zakup 2 aparatów USG, aparatu RTG, 6 aparatów EKG, 3 transportowych monitorów funkcji życiowych, 4 kardiomonitorów, 3 defibrylatorów, skanera żył obwodowych, wózków i foteli transportowych, lamp bezcieniowych, łóżek szpitalnych, licencji na urządzenia radiologiczne oraz klimatyzacji. Zostaną zmodernizowane pomieszczenia pod aparat RGT, utworzony sanitariat dla osób niepełnosprawnych oraz wymienione posadzki.

W tym roku przygotowana zostanie także dokumentacja projektowo-kosztorysowa na modernizację Oddziału Kardiologii, której koszt wyniesie 150 tys. zł. Roboty budowlano-instalacyjne wraz z zakupem sprzętu i aparatury medycznej rozpoczną się w roku 2025. Inwestycja ma na celu adaptację pomieszczeń i infrastruktury w obrębie oddziału do aktualnych potrzeb i wymogów, co podniesie także komfort pobytu hospitalizowanych pacjentów kardiologicznych. Inwestycja również zostanie sfinansowana przez samorząd, a jej koszt szacuje się na 5 mln zł.

Za ponad 2,5 mln zł dotacji wymieniona zostanie ponadto drugą linia pralnicza w jedynej w województwie pralni działającej w strukturze szpitala. Pierwsza linia za 1,5 mln zł została zmodernizowana w 2019 roku. Zostaną wykonane roboty budowlane i wykończeniowe, instalacje elektryczne i wodno-kanalizacyjne oraz zakupione urządzenia dla linii pralniczej. Szpital w Krośnie świadczy usługę prania dla potrzeb własnych i odpłatnie dla innych ośrodków szpitalnych.

  • autor: / źródło: Szpital Krosno

2 komentarzy

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?