KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

W radzie wybrano przewodniczącego. Jest też sprawa na Policji

W radzie wybrano przewodniczącego. Jest też sprawa na Policji Fot. archiwum / źródło: KrosnoSfera.pl

Rada Miasta Krosna zebrała się w poniedziałek, 6 maja na pierwszej w tej kadencji sesji. Jednym z punktów obrad był wybór Przewodniczącego Rady Miasta Krosna. Żeby dokonać wyboru konieczne okazało się dwukrotne głosowanie. Na koniec wszystko pozostało bez zmian. Prezydent i radni złożyli ślubowanie.

REKLAMA


Przewodniczący Niepokój?

Pierwszym kandydatem zgłoszonym na Przewodniczącego Rady był Marcin Niepokój. Jego kandydaturę zachwalał kolega z tego samego komitetu, Robert Hanusek. Wśród superlatyw na temat radnego Niepokoja padły słowa o jego doświadczeniu w samorządzie, ale też o życiu rodzinnym oraz zaangażowaniu w krwiodawstwo. Nie wspomniano o miejscu pracy, a Marcin niepokój jest jednym ze specjalistów ds. finansów w Miejskim Holdingu Komunalnym, czyli spółce, w której rolę właściciela pełni Prezydent Krosna.

W efekcie gdyby Marcin Niepokój został Przewodniczącym Rady, to powstałby bardzo krótki "łańcuch dowodzenia", pomiędzy Prezydentem, a kierownikiem w podległej prezydentowi spółce. To mogłoby rodzić wątpliwości co do rzetelności organizowania i prowadzenia obrad, w sytuacji gdy Rada Miasta Krosna miałaby pełnić funkcje kontrolna wobec Prezydenta.

Już dotychczasowy Przewodniczący Zbigniew Kubit miał w ostatnim czasie zwyczaj niedopuszczania do głosu strony skarżącej Prezydenta.

W ostatnim czasie Marcin Niepokój zasłynął też deklaracją, że jego komitet wyborczy posiada zezwolenie na wywieszenie banerów na płocie przed Urzędem Miasta. Problem w tym, że we wskazanym miejscu nie wolno prowadzić agitacji, a komitet nie miał zgody na banery w tym miejscu.

Tym samym radny Niepokój publicznie dawał przyzwolenie na naruszenie zakazu agitacji na terenie administracji samorządowej. W tej sprawie toczy się już postępowanie z art. 494 kodeksu wyborczego, tj. prowadzenie agitacji wyborczej w miejscach niedozwolonych. Jak informuje krośnieńska Policja, chodzi o ogrodzenie przy ul. Lwowskiej w Krośnie, przyległe do budynku Urzędu Miasta w Krośnie.

Nie wiadomo, czy to także nie zaważyło na wyniku głosowania. Na wyniku, który był dla wielu osób zaskoczeniem. Na sali narad było obecnych łącznie 12 radnych wybranych z komitetów popierających kandydaturę Piotra Przytockiego. Tym samym wybór na Przewodniczącego Rady kandydata z tego obozu politycznego wydawało się formalnością. Tymczasem w chwili ogłoszenia wyników tajnego głosowania okazało się, że kandydaturę poparło zaledwie 8 osób. Marcin Niepokój nie został Przewodniczącym Rady. Ogłoszono krótka przerwę, a radni z Samorządnego Krosna i Koalicji dla Krosna, udali się na naradę do Prezydenta.

Nowy stary Przewodniczący

Przerwa ogłoszona na 15 minut, trwała niemal godzinę. Po przerwie zgłoszono kandydaturę dotychczasowego Przewodniczącego, Zbigniewa Kubita. w tajnym głosowaniu ta kandydatura uzyskała 12 głosów. Tym samym Rada miasta Krosna wybrała tego samego przewodniczącego. W samorządzie bez zmian. Jak narazie.

Nowi zastępcy

Zmiany w urzędzie jednak nastąpią. Piotr Przytocki potrzebuje nowych zastępców, lub zastępcy. Bronisław Baran został radnym Sejmiku wojewódzkiego, nie będzie więc dłużej zastępcą prezydemta Krosna. Z funkcji zastępcy rezygnuje też drugi wiceprezydent, Tomasz Soliński, który ma zostać radnym Miasta Krosna. Na inauguracyjnej sesji zabrakło Tomasza Solińskiego, więc nie było okazji zapytać o jego dalsze plany i zamierzenia. Zmieni się też z pewnością skład Prezydium Rady. W ubiegłej kadencji zastępcami Zbigniewa Kubita byli: Robert Hanusek i Krzysztof Babinetz. Ten drugi nie dostał się do Rady Miasta, co oznacza, co najmniej jedną zmianę w Prezydium Rady.

Prowadzenie Agitacji Wyborczej

Komenda Miejska Policji w Krośnie prowadzi aktualnie 32 postępowania w sprawach dot. wykroczeń wyborczych:

- 28 przypadków nieprawidłowości w zakresie przebiegu wyborów odnotowano na terenie powiatu krośnieńskiego, a 4 - w mieście Krośnie.

Spośród 32 prowadzonych postępowań, wyodrębniono:

- 23 postępowania z art. 67 kw, tj. uszkodzenie lub bezprawne usunięcie ogłoszenia,

- 7 postępowań z art. 63a kw, tj. bezprawnego umieszczania plakatów wyborczych bez zgody zarządców tych miejsc,

- 2 postępowania z art. 494 kodeksu wyborczego, tj. prowadzenie agitacji wyborczej w miejscach niedozwolonych, w tym wyżej opisane, dotyczące ogrodzenia przyległego do Urzędu Miasta Krosna (ul. Lwowska).

  • autor: / źródło: KrosnoSfera.pl / (red.)

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?