KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Nie żyje Maciej Luśnia, aktor, krośnianin

Maciej Luśnia. Maciej Luśnia. Fot. źródło: Krakowski Teatr Komedia

Krośnianin Maciej Luśnia zginął w wypadku samochodowym w drodze na plan filmowy. Aktor Krakowskiego Teatru Komedia miał 56 lat.

REKLAMA


- Z wielkim smutkiem otrzymaliśmy wiadomość o śmierci naszego byłego wykładowcy Macieja Luśni. Dyrekcja Krakowskich Szkół Artystycznych oraz wykładowcy składają Żonie oraz Synowi, najszczersze kondolencje - czytamy na stronie FB Szkoła Aktorska SPOT.

Maciej Luśnia urodził się w Krośnie, 28 listopada 1968 roku. Aktor, reżyser, wykładowca, artysta estradowy, twórca piosenek. Absolwent PWST Kraków w 1991 r. (wydział aktorski, mgr sztuki). W latach 1991-2004 aktor Narodowego Starego Teatru w Krakowie. Tam zagrał role w kilkunastu spektaklach u reżyserów - m.in. Jerzego Jarockiego, Agnieszki Glińskiej, Tadeusza Bradeckiego, Anny Polony, Katarzyny Deszcz. Popularność przyniosły mu występy w tv "Spotkaniach z balladą" (1993-1997), "Sensacjach XX wieku", w programach poetyckich, teatralnych i kabaretowych spektaklach telewizyjnych (m.in. "Wspaniałe życie" Jeana Anouilha w reż. I. Englera, "Śmiech o wolności" w reż. J. Stuhra) oraz w kilkunastu serialach (m. in. "Na dobre i na złe", "Lokatorzy", "Samo życie", "Nowa"). Zagrał w filmach, m.in. "Legenda Tatr" w reż. W. Solarza,  "Śmierć jak kromka chleba" w reż. K. Kutza, "John Paul II" w reż. J. Kent Harrisona. W latach 2013 - 2015 jeździł po całej Polsce z komercyjnym spektaklem komediowym "Zwariowany komisariat" i grał w nim rolę agenta Tomka.

Od 1998 do 2018 r. był wykładowcą w prywatnej szkole aktorskiej SPOT w Krakowie, gdzie prowadził zajęcia z etiud, scen klasycznych, piosenki oraz reżyserował spektakle dyplomowe. "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego było tam jego ostatnią pracą. Przedstawienie (z absolwentami i studentami SPOT, premiera VI 2018) wyreżyserował i opracował całość muzycznie.

Od marca do lipca 2019 zagrał w trzech serialach:
- kryminalnym "Ślad",
- kryminalno - obyczajowym "Ojciec Mateusz",
- obyczajowym "Pierwsza miłość".

Na początku 2015 r. podjął współpracę z Krakowskim Teatrem Komedia. Jak do tej pory, wyreżyserował tam i zagrał w spektaklach:
- "Mąż i Żona" Aleksandra Fredry (reżyseria, rola - Alfred, opracowanie muzyczne), od maja 2015,
- "Miłość w dużych miastach, czyli korpo i tradycja" Jana Jakuba Należytego (rola - Józef Polak), od października 2018,
- "Bracia Polacy znad Wisły" Jana Jakuba Należytego (rola - Celebryta Artur), od listopada 2018,
- "Małżeństwo we frankach szwajcarskich" Jana Jakuba Należytego (rola - On, artysta estrady), od lipca 2019.

3 - go kwietnia 2022 odbyła się premiera sztuki "Gwałtu, co się dzieje!" Aleksandra Fredry. Maciej Luśnia jest jej reżyserem, opracował ją tekstowo i muzycznie, a także zagrał rolę Tobiasza.

8 - go maja 2022 miała miejsce, również na Zamku w Pułtusku (jak poprzedni spektakl), premiera sztuki "Zemsta" Aleksandra Fredry. I tak jak poprzednio,
Maciej Luśnia ją wyreżyserował, opracował tekstowo i muzycznie. Tym razem zagrał rolę Cześnika Raptusiewicza. Obydwa przedstawienia wyprodukował Krakowski Teatr Komedia i są aktualnie również w jego repertuarze. [opis: Krakowski Teatr Komedia]

  • autor: Redakcja

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?