KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

120 lat Szczepanika

120 lat SzczepanikaZSP nr 1 to najstarszy w Krośnie zespół szkół. W tym roku świętuje 120 lat istnienia! O randze Szkoły decydują jej uczniowie. Poprzez swoje 120 lat istnienia szkoła wykształciła ogromne rzesze wybitnych absolwentów – mówi dyrektor Andrzej Gregorczyk.

REKLAMA


Swój urząd piastuje już od 1990 roku! Jest więc to dla niego wyjątkowa uroczystość - Mój zawodowy życiorys złączył się z historią sędziwej Jubilatki przez okres jej istnienia. Dzięki, profesorom i uczniom, szkoła od pierwszych chwil cieszyła się dobrą renomą. Pracowali w niej zawsze wybitni pedagodzy, ogromnie zaangażowani, kompetentni i kochający młodzież. Wielu z nich, to autorzy podręczników, znaczących publikacji merytorycznych i metodycznych. Ta dobra passa podtrzymywana jest do dzisiaj. Szkoła miała w przeszłości i ma obecnie szczęście do zaangażowanych i oddanych młodzieży pracowników – powiedział dyrektor.

Pierwszy raz zajęcia odbyły się w 1988 roku. Klasa liczyła 15 uczniów.  W chwili powołania do życia, była pierwszą w Krośnie szkołą zawodową i pierwszą na szczeblu wyższym niż szkoła podstawowa.  Ostateczny kształt i nazwę Zespół Szkól Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Jana Szczepanika uzyskał w 2002 roku, w wyniku kolejnej reformy struktury edukacji w Polsce. Wychodząc z założenia, że historia jest nauczycielką życia, staramy się pielęgnować wspaniałe tradycje naszej szkoły, korzystać z mądrości ludzi, którzy ją tworzyli – nawiązał do bogatej przeszłości „Szczepanika” dyrektor Andrzej Gregorczyk.

Image

Obchody święta szkoły rozpoczęły się uroczystą mszą świętą. Następnie był przemarsz ulicami miasta i złożenie kwiatów pod tablicą Jana Szczepanika. Później odbyła się akademia w RCKP, podczas której trwały występy, wspomnienia, a także wręczenie nagród. Jedną z nich otrzymał dyrektor Andrzej Gregorczyk  – nagrodę II stopnia Ministra Edukacji Narodowej.

Wśród urodzinowych gości znaleźli się absolwenci (najstarsi z maturą w 1952 r. !), uczniowie, rodzice, nauczyciele a także duchowieństwo, władze samorządowe i wojewódzkie. Wszyscy dawni uczniowie z rozrzewnieniem wspominali lata spędzone w Szczepaniku.

Podczas akademii przekazano nowy sztandar szkoły. Kolejną ciekawą inicjatywą był pomysł spisania dziejów szkoły. Zajęło to 440 stron publikacji. W ramach obchodów zorganizowano także 7 okolicznościowych wystaw oraz spotkania absolwentów w budynku szkoły.

Image

W tym roku do szkoły zostało przyjętych ponad 300 uczniów. Dziś mieści się ona przy ulicy Podkarpackiej, dawniej, przez ponad 100 lat, przy ulicy Kazimierza Wielkiego.

Uczniowie Szczepanika realizują swoje pasje, mają możliwość rozwijania talentów i uczestniczenia w różnych zajęciach pozalekcyjnych.Na szczególną uwagę zasługuje praca i osiągnięcia szkolnego chóru, zespołu muzycznego, a przede wszyst­kim szkolnego kabaretu „SSOK”.  Ucznio­wie uczestniczą w programach Socrates Comenius, realizowany we współpracy ze szkołami z Holandii, Litwy, Słowacji, Szkocji, Węgier  oraz międzynarodowych obozach sportowych w ramach programu INTERREG.

Po spełnieniu trudnych wymagań w bieżącym roku uzyskała Certyfkat Jakości „Szkoła Przedsiębiorczości”.


Oby tak dalej. Życzymy kolejnych 120 lat!

Agnieszka Ginalska
Foto. UM Krosno

 

  • autor: Agnieszka Ginalska

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?