KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Spór o "Krościenko XI"

Po przeciwnych stronach stanęli prezydent Krosna i praktycznie cała Rada Miasta. Spór sprowadza się do tego, czy plan miejscowego zagospodarowania przestrzennego „Krościenko XI” wprowadzić w całości, czy dzieląc na etapy. Prezydent i Klub Samorządowy ścierają się na opinie prawne. Podczas sesji 25 lutego oba projekty zostały wycofane spod obrad.

REKLAMANa piątkowej sesji Rady miasta rozpatrywane miały być dwa projekty uchwał dotyczące miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Krościenko XI” – sporny teren znajduje się za Starostwem Powiatowym, pomiędzy ul. Sikorskiego, torami kolejowymi i granicą Suchodołu. Jeden projekt przygotował Klub Samorządowy (radni wybrani z listy prezydenta), a drugi przedstawił prezydent Krosna, Piotr Przytocki.

 alt
Web-EWID Powiat m.Krosno v29

W uproszczeniu projekty różnią się w jednej kwestii: wersja prezydencka dzieli plan „Krościenko XI” na dwa etapy, a radni Klubu Samorządowego przygotowali projekt całościowy. W obradach Komisji Urbanistyki, poprzedzających sesję, wzięła udział większość radnych, a Klub Samorządowy najwyraźniej może liczyć w tej sprawie na poparcie PO i opozycyjnego PiS. Oznaczałoby to nawet 21 głosów przeciw projektowi prezydenta, w 21-osobowej radzie. Do głosowania nie doszło, zarówno prezydent, jak i Klub Samorządowy (w jego imieniu przewodniczący Rady Stanisław Słyś) wycofali swoje projekty spod obrad bez głosowania, jednak nie bez dyskusji. Głos zabierali nie tylko radni, ale i mieszkańcy dzielnicy Krościenko Niżne, którzy przyszli na sesję.

Dwóch inwestorów
Prace nad planem „Krościenko XI” związane są z zamiarami dwóch inwestorów, którzy chcą na terenach objętych planem wybudować duże centa handlowo-usługowo-rozrywkowe.

alt
Przyszłe Centrum Handlowe w Miejscu Piastowym

Obiekty te mogłyby być konkurencyjne dla „Krosno Center” powstającego w Miejscu Piastowym (Zobacz: Pod Krosnem powstaje centrum handlowe).

Oba projekty przewidują przeznaczenie terenów pod takie obiekty: – Nieopodal Krosna powstać ma duże centrum handlowe, nie możemy hamować inwestorów, którzy chcą by taki obiekt powstał w Krośnie – mówi przewodniczący Rady Stanisław Słyś.

Projekt „prezydencki”
altProjekt prezydencki przewiduje uchwalenie Planu Zagospodarowania Przestrzennego „Krościenko XI – Etap I”. W ten sposób tylko jeden z inwestorów mógłby budować swoje centrum handlowo-usługowo-rozrywkowe. Drugi zostałby zablokowany, być może nawet na kilka lat. Według uzasadnienia, inwestor ten nie posiada działek, które utrudniają dostęp do planowanej przez niego inwestycji i w efekcie i tak nie spełnia formalnych warunków, by uzyskać pozwolenie na budowę. Tymczasem jego konkurent dysponuje blisko 18 ha powierzchni oraz deklaruje „offset” w postaci dofinansowania inwestycji drogowych. Do projektu uchwały dołączono kserokopie Aktu Notarialnego, którym inwestor zobowiązuje się do współfinansowania przebudowy obwodnicy niebagatelną kwotą 8 mln złotych oraz do przebudowy części ul. Sikorskiego. Jednocześnie prezydent przestawił opinie prawne, według których tylko jego urząd, jako władza wykonawcza, może przygotować projekt Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Wedle opinii prawnej, przygotowanej przez Biuro Prawne prezydenta, projekt uchwały w sprawie planu miejscowego nie może być wynikiem inicjatywy uchwałodawczej radnych.

Projekt „Samorządowców”
altMimo to radni Klubu Samorządowego przedstawili własny projekt. Co więcej poparli go również opinią prawną. Wedle tej opinii uchwalanie planów odbywa się według procedur, w których także Rada posiada inicjatywę uchwałodawczą. Radni Klubu Samorządowego postanowili skorzystać z tego uprawnienia i przedstawili projekt Planu „Krościenko XI” bez dzielenia go na etapy. Podkreślili przy tym, że projekt „prezydencki” jest niezgodny z uchwałą z sierpnia 2008 roku w sprawie obszaru MPZP „Krościenko XI”. Według uzasadnienia „Samorządowców” projekt spornego planu był gotowy już we wrześniu ubiegłego roku. Jednak swój projekt radni złożyli „ze względu na niezrozumiałe opóźnianie przez Prezydenta wniesienia w/w uchwały na kolejne sesje Rady Miasta”. Zdaniem Klubu Samorządowego, projekt prezydenta jest także sprzeczny z podstawowymi zasadami zapisanymi w Konstytucji RP: Art 32 1. Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. 2. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny. Tym samym Radni Klubu Samorządowego są przekonani, że Krosno wielokrotnie nagradzane wyróżnieniami takimi jak „Gmina Fair Play” czy „Gmina Przyjazna Przedsiębiorcom” powinno unikać jakichkolwiek wątpliwości co do równego traktowania przedsiębiorców.

Stanowiska Klubów
Klub Samorządowy opowiada się jasno i wyraźnie za uchwaleniem planu „Krościenko XI” w całości, bez dzielenia go na etapy. Wyrazem tego jest złożony projekt uchwały. Potwierdzono to podczas dyskusji i odpowiadając na pytania mieszkańców.

Klub Prawa i Sprawiedliwości opowiedział się za projektem Klubu Samorządowego. Radny Wojciech Kolanko wzywał nawet, by nie wycofywać projektu z obrad: – Projekt jest dobry, należy go przegłosować, a nie ponownie odwlekać uchwalenie Planu Zagospodarowania Przestrzennego.

altRadny Paweł Krzanowski, przewodniczący Klubu PiS, zapytany w przerwie sesji stwierdził, że inwestorzy powinni być równo traktowani, a plan nie powinien być dzielony na etapy.altPiotr Lenik, przewodniczący Kluby Platformy Obywatelskiej także opowiedział się za równym traktowaniem biznesu. – Jednemu pozwolimy inwestować dziś, a drugiemu dopiero za 4 lata, jaka to jest konkurencja? – mówił w przewie obrad Piotr Lenik.

Co dalej?
Oba projekty wycofano spod obrad. Jednak zapowiedziano już sesję nadzwyczajną w tej sprawie, która ma odbyć się nie później jak 11 marca. – Sprawa jest odwlekana od czterech miesięcy, więc nie mówmy, że te dwa tygodnie teraz to znaczne opóźnienie – mówi przewodniczący Stanisław Słyś odpowiadając na zarzut, że znowu zwleka się z rozstrzygnięciem. Następnie dodał, że jeżeli sprawa ma być rozwiązana, a sposób podjęcia uchwały ma nie budzić wątpliwości, to warto te dwa tygodnie poczekać. – Dla inwestorów to też jest ważne, że nie będzie cienia wątpliwości, że uchwała może być uchylona – dodał S. Słyś. Bez zgody większości radnych prezydent nie może wprowadzić w życie swojego projektu. Tym razem tej większości nie ma. Sprawa powinna się rozstrzygnąć w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

Piotr Dymiński
Foto: archiwum portalu

 • autor: Piotr Dymiński

7 komentarzy

 • Herbatnik

  O to chodzi, ze inwestor obiecuje kase w zamian za administracyjne zablokowanie konkurencji, a prezydent chce na to przystać. Jeżeli ktoś chce budowac kompleks na 18 hektarach to dofinansowanie infrastruktury drogowej w okolicy jest jego obowiazkiem i lezy w jego najlepiej pojętym interesie. Łaski bz.

  Zgłoś nadużycie Herbatnik czwartek, 03, marzec 2011 02:40 Link do komentarza
 • Zuza

  Uważam, że nikt z radnych będących za uchwaleniem planu w całości nie bierze pod uwagę interesu miasta, jeżeli inwestor chce w ramach offsetu wyłożyć gruba kasę na rozwój tej części miasta, która jak wszyscy widzimy jest zaniedbana (drogi, uzbrojenie nowych terenów itp) to dlaczego miasto nie miałoby skorzystać i my mieszkańcy również. Więc pytam o co chodzi?

  Zgłoś nadużycie Zuza środa, 02, marzec 2011 20:03 Link do komentarza
 • Janko

  Spór wybuchł z niesamowitą mocą pod koniec roku,niewiedzieć czemu(?),skoro plan powstał w 2008 roku i jego protoplastą był również P.Prezydent Piotr Przytocki.....a teraz pod "koniec meczu" sędzia mówi:wygrywają nie ci którzy strzelili najwięcej bramek,tylko ci którzy ich najwięcej stracili...ot takie zasady po polsku.:)

  Zgłoś nadużycie Janko wtorek, 01, marzec 2011 18:50 Link do komentarza
 • Pan Józek

  Tia, ale z tego wynika, że prezydent składa projekt niezgodny z tym, do czego wezwała go Rada, a jednocześnie stwierdza, że nikt inny nie ma prawa składać projektu MPZP, tylko el Presidente. Krosno wkrótce zawstydzi republiki bananowe.

  Zgłoś nadużycie Pan Józek wtorek, 01, marzec 2011 12:23 Link do komentarza
 • TOMASZ

  Myślę ze trzeba to zrobic jak najszybciej bo jadąc do krosna od drogi krajowej nr. 9 przez łeżajską ma sie wrarzenie ze cofamy się w czasie. Obskurne gararze zaniedbane pobocza to chyba nie jest naszą wymarzoną wizytówką. A co do inwestycji to jak najbardziej i jak najszybciej bo kazda z nich to potencjalne miejsca pracy których brakuje.

  Zgłoś nadużycie TOMASZ wtorek, 01, marzec 2011 10:53 Link do komentarza
 • Tatar

  A u nas w Mongolii nie byłoby z tym problemu. tylko te 8 baniek to nie na stół, tylko do koperty!

  Zgłoś nadużycie Tatar poniedziałek, 28, luty 2011 19:11 Link do komentarza
 • kawa INKA

  widać że się chyba żrą między sobą !
  ciekawe o co im chodzi że prezydent swoje a jego żołnierze swoje;
  ciekawe o co chodzi?

  Zgłoś nadużycie kawa INKA poniedziałek, 28, luty 2011 17:23 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?