KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Goście ze Stambułu i Sycylii w Krośnie

Od 23-27 maja 2011 w Krośnie gościć będzie delegacja 15 osób ze Stambułu i 9 z Sycylii w ramach projektu „Stworzenie Wielokulturowej Perspektywy na Naszą Świadomość Europejską”, realizowanego przez Szkołę Podstawową nr 14 w Krośnie. W skład delegacji wchodzą przedstawiciele wydziału edukacji z Turcji, dyrektorzy szkół, nauczyciele oraz uczniowie.

REKLAMA


alt

Projekt realizowany jest od początku roku szkolnego 2010.

- Głównym celem naszego projektu jest poznawanie zwyczajów, tradycji, historii, prezentacje dorobku kulturowego, miejsc wpisanych na listę UNESCO, tradycyjnej kuchni i sławnych postaci z naszych krajów. Wymiana międzynarodowa służy wzajemnemu poznaniu a także promocji regionu i kraju – mówi koordynator projektu Matylda Gronicka z SP14.

alt

Obecni wśród nich uczniowie zostaną zakwaterowani u polskich rodzin uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 14 w Krośnie.

- Od początku roku szkolnego aktywnie realizujemy działania w projekcie, w które bardzo zaangażowani są uczniowie naszej szkoły, nauczyciele, a także rodzice dzieci i społeczność lokalna. Piszemy książkę, nagrywamy płyty, organizujemy warsztaty i spotkania kulturalne. Wszyscy uczniowie naszej szkoły, ich rodzice i nauczyciele są aktywnie włączeni w przygotowania do ugoszczenia gości ze Stambułu i Sycylii - dodaje koordynator projektu Matylda Gronicka.

alt

W czasie pobytu zagraniczni partnerzy poczęstowani zostaną tradycyjnymi potrawami, przygotowanymi przez uczniów krośnieńskiej podstawówki.

Będą mieli okazje zobaczyć piękno i dziedzictwo kulturowe naszego miasta Krosna ze starówką, zabytkowymi kościołami i muzeami a także region, w którym mieszkamy. - W planie mamy dwie wycieczki do Krakowa i w Bieszczady, a także warsztaty rzemiosła artystycznego w Haczowie, gdzie uczniowie szkół z Polski, Włoch i Turcji wezmą udział we wspólnych zajęciach rzemiosła – mówi Gronicka.

alt

W czasie pobytu będą miały miejsce liczne prezentacje dotyczące kultury i historii naszego regionu, a także kraju. Odbędą się również pokazy śpiewów i tańców narodowych wszystkich krajów partnerskich. Nie zabraknie również gotowania potraw włoskich czy tureckich.

- Przyjazd gości z partnerskich szkół jest bardzo ważnym wydarzeniem dla naszej placówki, wszystkich uczniów, ich rodziców oraz nauczycieli. Dzieci będą miały żywy kontakt z inną kulturą, spędzą wspólnie dużo czasu, praktycznie wykorzystają znajomość języka angielskiego, do nauki którego przykładamy w szkole dużą rolę – dodaje organizator.

alt

We wszystkich zajęciach zorganizowanych podczas tego tygodnia będą brali udział uczniowie i nauczyciele trzech partnerskich szkół oraz zaangażowani rodzice naszych podopiecznych.

• Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 14 im. Polskich Olimpijczyków w Krośnie
• Erenkoy Ilkogretim Okulu – Szkoła Podstawowa ze Stambułu - Turcja
• Scuola Secondaria Di I Grado "COSMO GUASTELLA" – Zespół Szkół z Misilmeri – Sycylia - Włochy

alt

Projekt "Stworzenie Wielokulturowej Perspektywy na Naszą Świadomość Europejską” jest dziełem, który podnosi świadomość uczniów na temat podobieństw i różnic naszych kultur, a poprzez działania w różnorodnych dziedzinach ma on na celu wzajemne poznanie historii i geografii krajów partnerskich.

Celem, do którego zmierzają organizatorzy, jest stworzenie Muzeum Europejskiego z produktami końcowymi:
-książka – album o przygodach trójki bohaterów w Polsce, Turcji i we Włoszech,
- książka kulinarna z przepisami tradycyjnych potraw z krajów partnerskich,
- DVD z nagraniami hymnów naszych krajów, tańców narodowych a także piosenek ludowych i popularnych,
- słownika wielojęzykowego z najczęściej używanymi zwrotami i słownictwem,
- broszury informacyjne dotyczące sławnych ludzi i historycznych budowli,
- artykuły wykonane podczas warsztatów rzemiosła artystycznego  w każdym z krajów partnerskich,
- charakterystyczne pamiątki z regionów, gdzie znajdują się nasze szkoły.

Informacje o projekcie dostępne na stronach internetowych:
http://www.museumontheroad.com/
http://sp14krosno.pl/

red.

  • autor: red.

2 komentarzy

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?