KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Primus Inter Pares - Najlepsi

264 uzdolnionych uczniów krośnieńskich szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych  odebrało 14 czerwca 2011 roku z rąk Prezydenta Miasta Krosna Piotra Przytockiego nagrody, wyróżnienia i dyplomy. Już po raz dziewiąty w ostatnim tygodniu nauki na uroczystej Gali „Primus Inter Pares” spotkali się  uczniowie nominowani przez swoje szkoły do  corocznych nagród i wyróżnień za osiągnięcia naukowe, artystyczne sportowe w minionym roku szkolnym, ich nauczyciele i trenerzy.

REKLAMA


alt

Uroczystość w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza zaszczycili parlamentarzyści, przedstawiciele wojewody i marszałka województwa podkarpackiego, krośnieńscy radni, rodzice, a nawet dziadkowie wyróżnionych uczniów. Jak każdego roku entuzjaści dobrej edukacji, rozwijania pasji i talentów przez blisko trzy godziny uczestniczyli w spektaklu, w czasie którego przez scenę przewinęło się ponad czterysta osób, w tym 264 uczniów odbierających nagrody i wyróżnienia. Ich nauczyciele mistrzowie, dyrektorzy szkół rodzice absolwentów uhonorowani zostali listami gratulacyjnymi.

Nagrody i wyróżnienia indywidualne i drużynowe dla uczniów, którym kończący się rok szkolny przyniósł znaczące sukcesy na szczeblu międzynarodowym, ogólnopolskim i wojewódzkim  oraz nagrody dla szkół które w minionym roku przyczyniły się znacząco do podniesienia prestiżu naszego miasta to główny cel spotkania, którego gospodarzem był Prezydent Miasta Krosna Piotr Przytocki.

alt

Na najlepszego z najlepszych, któremu  pasja i marzenia pozwoliły sięgnąć po srebrny medal na IV Międzynarodowej Olimpiadzie Astronomiczneji Astrofizycznej w Chinach i  który  po kolejnym zwycięstwie na szczeblu ogólnopolskim będzie znowu reprezentował Polskę na szczeblu międzynarodowym czekał  tytuł ucznia roku i  Statuetka Mądrej Krośnieńskiej Sowy.  Maksymilian Sokołowski,  stypendysta Prezydenta Miasta Krosna w minionym roku,  nagradzany  także  w ubiegłych latach,  otrzymał nagrodę główną „ Primus Inter Pares”.   Maksymilian jest też finalistą 60 Ogólnopolskiej Olimpiady Fizycznej oraz Laureatem Konkursu Wiedzy Technicznej Sapere Aude.

alt

Do tegorocznej edycji  zostało zgłoszonych blisko 600 uczniów. Po analizie  zgłoszonych kandydatur, setek dyplomów, zaświadczeń i potwierdzeń osiągnięć uczniów szkół krośnieńskich przyznano 99  nagród indywidualnych i 25 zespołowych, w tym 10 nagród pierwszego stopnia, 34 nagród drugiego stopnia,  44 nagród trzeciego stopnia i 35 wyróżnień

Nagrody I, II i III stopnia oraz wyróżnienia przyznano w  trzech kategoriach:

 • nauka oraz wiedza  i umiejętności zawodowe,
 • osiągnięcia artystyczne
 • osiągnięcia sportowe

Wśród nagrodzonych są mistrzowie Polski, laureaci i finaliści konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, wielokrotni laureaci i finaliści znaczących konkursów wojewódzkich.

alt

107 nauczycieli zostało uhonorowanych listami gratulacyjnymi.

W tym roku przyznano także nagrody dla szkół, które w sposób szczególny były zauważalne w ciągu tego roku szkolnego na wielorakich płaszczyznach. Niekwestionowanym liderem w ruchu olimpijskim jest Kopernik, wszyscy laureaci w olimpiadach w zakresie przedmiotów ogólnokształcących  są uczniami tej szkoły. W mijającym  roku szkolnym  krośnieńscy  gimnazjaliści zdobyli 28 tytułów laureata i 20 tytuły finalisty, uczniowie szkół podstawowych 11 tytułów laureata i 14 finalisty wojewódzkich konkursów przedmiotowych.  Znakomite są także wyniki sprawdzianu szóstoklasistów. Krosno wypada najlepiej wśród wszystkich powiatów w województwie. Nasi uczniowie osiągnęli wyższe wyniki niż ich koledzy z Rzeszowa, Tarnobrzega, Przemyśla, Jasła, Sanoka oraz znacznie wyższe niż uczniowie z okolicznych gmin.  W dniu rozdania nagród nie były jeszcze znane wyniki egzaminu gimnazjalnego.

alt

Dziś wiadomo, że są znakomite. Wyróżniając szkoły uwzględniono zarówno osiągnięcia na rzecz pracy z uczniem zdolnym, w tym wyniki rankingów ogólnopolskich  jak i medale przyznane przez  międzynarodowe   instytucje humanitarne za działalność na rzecz drugiego człowieka. W mijającym  roku szkolnym  gimnazjaliści zdobyli 28 tytułów laureata i 20 tytuły finalisty, uczniowie szkół podstawowych 11 tytułów laureata i 14 finalisty.  Znakomite są także wyniki sprawdzianu szóstoklasistów. Krosno wypada najlepiej wśród wszystkich powiatów w województwie. Nasi uczniowie osiągnęli wyższe wyniki niż ich koledzy z Rzeszowa, Tarnobrzega, Przemyśla, Jasła, Sanoka oraz znacznie wyższe niż uczniowie z okolicznych gmin.

alt

Szkoły, wyróżnione za wybitne osiągnięcia w olimpiadach i konkursach oraz  zdobywcy prestiżowowych wyróżnień i honorowych tytułów otrzymały  czeki  na zakup tablic interaktywnych na łączną wartość 48 tysięcy.

Poniżej przedstawiamy wykaz dyrektorów szkół, które w zostały nagrodzone czekami na zakup tablic interaktywnych:

 • Anna Gaudzińska-Głowa – dyrektor SP 3 im M. Konopnickiej
 • Marlena Gierucka – dyrektor MZS 1 (G 2) im. ktp. S. Betleja
 • Anna Dragan – dyrektor MZS Nr 3 im. Kardynała S. Wyszyńskiego
 • Jolanta Gębarowska – dyrektor MZS 4
 • Robert Guzik – dyrektor MZSzOI im. Polskich Olimpijczyków
 • Ryszard Józefczyk – dyrektor I LO im M. Kopernika
 • Andrzej Gregorczyk – dyrektor ZSP 1 im J. Szczepanika
 • Hanna Piechota – dyrektor ZSP 5 (T 5)im. II Armii Wojska Polskiego

Tradycyjnie już, nagrodzeni  uczniowie otrzymali  bony książkowe, karnety na baseny, do artKina i na imprezy organizowane przez RCKP.  Wartość przyznanych uczniom nagród przekracza 40 tys. zł.

alt

Spotkanie uświetniły występy uczniów – laureatów. Na scenie RCKP wystąpili: Bartłomiej  Sawicki i Jan Chłap z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia,  Formacja Taneczna „Gracja”,  Uczennice I LO w pokazie aerobiku, Kabaret SSOK z ZSP Nr1,  Zespół „Promyczki” z SP, Michał Stryczniewicz z SP14, krośnieńscy judocy z UKS Piętnastka, Zespół Taneczny „Eksperyment” z G 4.

alt

W trakcie uroczystości podsumowano również IV edycję Lekcji Samorządowej. Zwycięskie szkoły: ILO, ZSP1 i ZSP5 otrzymały honorowe statuetki. Tradycyjnie nagrodą dla uczestników programu jest  wycieczka do Warszawy, która odbędzie się 20 i 21 czerwca. W programie wycieczki tradycyjnie jest już wizyta w Sejmie.

js/um

 • autor: js/um

2 komentarzy

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?