Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
 

Ostrzeżenie meteo - burze

Zjawisko wystąpienia burz, lokalnie z opadami gradu I stopnia podczas których opady deszczu wyniosą od 20 do 30 mm - to przewidywania na najbliższą dobę w województwie podkarpackim. Jak informuje Powiatowe i Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Krośnie burze przemieszczać się będą z południowego zachodu na północny wschód.

REKLAMAalt

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska to 90%. Podczas burz wiatr osiągać może w porywach od 60 do 70 km/h.

Na obecną chwilę z godziny 12:15 notuje się brak wyładowań atmosferycznych w promieniu 100 km od miejscowości Krosno o współrzędnych 49.42N 21.46E.

pimczk/red.

1 komentarz

  • ...

    Szczegółowy opis:

    ... Polska wschodnia i południowo-wschodnia ...

    Najważniejszym czynnikiem kształtującym burze , oprócz energii konwekcji MUCAPE ponad 2000 J/kg, będą w tym regionie uskoki pionowe wiatru DLS osiągające 15-20 m/s. Dzięki temu komórki burzowe będą miały charakter zorganizowany - zwykle będą to burze wielokomórkowe, ale mogą zdarzać się superkomórki, w szczególności na Podkarpaciu, gdzie SRH3 ma osiągać wartości ponad 250 m2/s2. Uskok pionowy wiatru 0-3 km AGL około 15 m/s sugeruje powstanie formacji liniowych w burzach wielokomórkowych, w których zagrożeniem mogą być bardzo silne porywy wiatru. Szczególnie niebezpiecznie będzie w miejscach istnienia zaburzeń przy froncie atm. GFS wyraźnie pokazuje strefę silnej zbieżności wiatrów w dolnej troposferze nad Lubelszczyzną i Podkarpaciem... i być może ta strefa zbieżności będzie głównym sprawcą burz w następnych kilkunastu godzinach. Z uwagi na możliwość burz superkomórkowych i wysokich wartości parametru CAPESHEAR, należy oczekiwać lokalnych gradobić. Być może w kilku miejscach spadnie grad o średnicy ponad 4 cm. Zjawiska burzowe z upływem dnia będą powoli wychodzić z Polski, będą przemieszczać się na Białoruś i Ukrainę. Zanim jednak opuszczą nasz kraj, mogą stworzyć układ training storms (przepływ poziomy powietrza w troposferze ma być niemal równoległy do linii frontu atm). Z tego powodu istniej pewne ryzyko podtopień i powodzi błyskawicznych. Naszą uwagę zwraca też fakt istnienia silnego wspomagania QG w woj. małopolskim oraz w woj. podkarpackim - to wraz z chwiejnością termodynamiczną może doprowadzić do uformowania pokaźnego klastra burz, który przejdzie przez cały południowy wschód Polski. Jeśli nagromadzenie wilgoci w dolnej troposferze będzie odpowiednio duże (wystąpi odpowiednio silne zjawisko moisture pooling), może nastąpić rozwój trąby powietrznej. Pewnym ograniczeniem dla trąb powietrznych będzie jednak niezbyt silny uskok pionowy wiatru w warstwie 0-1 km AGL.

    Zgłoś nadużycie ... piątek, 15, lipiec 2011 23:54 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Przeczytaj dodatkowo

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj