KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Wojewoda wspiera remont Fary

W marcu informowaliśmy o możliwości wsparcia remontu krośnieńskiej Fary niemałą kwotą 200 tyś. złotych. Stało się, wniosek złożony przez parafię przy wsparciu UM Krosna został pozytywnie rozpatrzony. Wczoraj proboszcz ks. prałat Karol Bryś i wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz podpisali w Krośnie umowę w tej sprawie.

REKLAMA


Kościół Farny pod wezwaniem św. Trójcy w Krośnie jest jednym z najcenniejszych zabytków miasta. Znawcy historii sztuki nazywają go „perłą Krosna”.

alt
Odnowione obrazy z krosnieńskiej Fary.

Świątynia prawdopodobnie związana jest z historią miasta od samego początku, od czasu lokacji Krosna na prawie Magdeburskim w XIV wieku. Dzisiejszy wygląd Fara zawdzięcza Wojciechowi Robertowi Portiusowi, który w XVII wieku łożył znaczne sumy na kościół, zarówno na wystrój jak i jego przebudowę. Niezwykłym skarbem kultury sakralnej są zachowane w kościele obrazy, które tworzono specjalnie z myślą o tej świątyni.

alt
Trwają prace renowacyjne przy sklepieniu kościoła.

Obecnie w Farze trwają zaawansowane prace remontowe. Całościowy koszt szacowany jest na 800 tyś złotych. Kustosz i proboszcz kościoła farnego, ks. prałat Karol Bryś pozyskuje na ten cel środki z różnych źródeł. Np. Krosno wsparło remont kwotą 100 tyś. złotych. W marcu informowaliśmy (Szansa i nadzieja dla Krosna) o możliwości dofinansowania ze strony Województwa Podkarpackiego, z puli przeznaczonej na ochronę zabytków.

alt
Ten obraz Sądu Ostatecznego nad wejściem do prezbiterium czeka na renowację.

Wczoraj (3 sierpnia) proboszcz Karol Bryś i wojewoda Małgorzata Chomycz w Sali Narad UM Krosna podpisali umowę formalizując przekazanie dotacji dla krośnieńskiej Fary. Kwota 200 tysięcy złotych jest najwyższą dotacją na zabytki przyznaną w Województwie Podkarpackim w tym roku.

alt
Podpisanie umowy na przekazanie dotacji.

Dzisiaj dokładnie 200 tysięcy przekazujemy na rzecz miasta Krosna, bo tak trzeba powiedzieć – powiedziałą o dotacji wojewoda M. Chomycz.
Ta dotacja jest tak duża, ponieważ doceniamy XVII wiek w krośnieńskiej farze. Chcemy by te zabytki zajaśniały blaskiem. Chcemy wesprzeć księdza w tym trudnym dziele odnowy – mówiła pani dr Grażyna Stojak Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków. – To jest nie tylko kościół, nie tylko parafia dla ludzi, choć tylko i aż kościół, ale także galeria miejska, galeria zabytków, dla wszystkich, dla społeczeństwa Krosna. 

alt
Ks. prałat Karol Bryś dziękował władzom województwa i miasta.

- Jako beneficjent tej transzy w znaczącej wysokości 200 tyś. złotych chcę wyrazić ogromną radość w imieniu własnym i w imieniu całej parafii, a także Miasta Krosna, ze taka pomoc idzie do nas – dziękował ks. prałat Karol Bryś – Prace nie ustaną, one są nadal prowadzone – podkreślał proboszcz. – Bardzo serdecznie dziękujemy, czynię to w imieniu własnym i w imieniu wszystkich dla których ten kościół, ta świątynia przedstawia wartość nie tylko historyczną, ale i kultową, religijną. To czym przodkowie przyozdobili tę świątynię nabiera teraz blasku – ks. Bryś szczególne podziękowania złożył pani konserwator, Grażynie Stojak i władzom Krosna.

alt
W tej częsci prace zakończono. Podobnie może wyglądać cała świątynia.

Wojewoda Małgorzata Chomycz podkreśliła, że Województwo Podkarpackie ma 12 tysięcy zabytków, ale i jest największym beneficjentem funduszy na ochronę zabytków. Wojewoda stwierdziła, że jako województwo promujące się jako turystyczne, musi w szczególny sposób zadbać o zabytki.

alt
Figura Chrystusa ukrzyzowanego nad prezbiterium jest zasłonięta przez rusztowania.

 

Tekst i fot. Piotr Dymiński
 

  • autor: Piotr Dymiński

3 komentarzy

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?