KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Krecik i chaos w Rynku

Na ul. Sienkiewicza jednego dnia kostka brukowa na jest zdejmowana, a następnego układana. Konserwator zabytków wstrzymuje prace i nakazuje badania archeologiczne. Kamaz zmienia Rynek w plac manewrowy, a mieszkańcy dziwią się, dlaczego takie prace prowadzi się w sezonie turystycznym. Nad wszystkim czuwa Krecik z czechosłowackiej kreskówki.

REKLAMAW krośnieńskim Starym Mieście zapanował chaos. Ulice są pozamykane, a robotnicy raz zdejmują, a raz układają kostkę. Na płycie Rynku pojawił się kopiec ziemi, a na nim bohater czechosłowackiej bajki animowanej dla dzieci – Krecik. To, co się dzieje nie jest niestety częścią scenariusza filmowego. Ciężki sprzęt manewrujący na Rynku sprawia, że budynki drżą. Nie tylko one. Drżą także właściciele zabytkowych kamienic zatroskani o ich los.

alt

Spór o koparkę
W poniedziałek rozpoczęły się prace przy rozdziale kanalizacji na ul. Sienkiewicza. Usunięto kostkę brukową z części ulicy i fragmentu płyty Rynku. Użycie podczas prac koparki przeraziło właścicielkę kamienicy na rogu ul. Sienkiewicza, panią Kamilę Bogacką Struktura kamienicy została naruszona w wyniku poprzednio wadliwie wykonanych prac. Zabezpieczyłam budynek na własny koszt, nikt nie zapłacił mi odszkodowania. Teraz jestem wyjątkowo wyczulona na to, co tutaj się robi – powiedziała Kamila Bogacka. Podkreśliła przy tym: - Nie sprzeciwiam się wykonaniu tych prac, wymiana kanalizacji jest niezbędna. Chcę jedynie by prace były prowadzone zgodnie z prawem budowlanym i prawem o ochronie zabytków.

alt
Kamila Bogacka

Pani Kamila Bogacka stwierdziła, że jej jako właściciela kamienicy nie poinformowano o terminie i sposobie prowadzenia prac – Wcześniej byłam informowana o tym, że prace przy kanalizacji będą prowadzone w październiku. Nie wiem, co było przyczyną zmiany terminu. Nie zapoznano mnie z projektem, tak bym mogła pokazać go jakiemuś ekspertowi by upewnić się, czy kamienica nie będzie zagrożona. Myślę, że jako właścicielka powinnam być o takich rzeczach informowana.

alt
Zabezpieczony róg kamienicy.

Podkreślała też, że miesiące wakacyjne są najlepszym czasem na zarobek, dla jej głównego najemcy (Bar Marhaba). Pani Kamila powiedziała też, że gdy w poniedziałek starała się poruszyć wszelkie instytucje by zwrócić ich uwagę na zagrożenie dla kamienicy, usłyszała: „Co się pani martwi? Przecież firma jest ubezpieczona”. Tymczasem pani Bogacka nie chce odszkodowania za zniszczoną kamienicę, jak twierdzi, jej celem jest przede wszystkim unikniecie katastrofy budowlanej i ochrona dziedzictwa kulturowego Krosna, jakim jest zabytkowy budynek.

Wejście konserwatora

Reakcja pani Kamili spowodowała interwencję Konserwatora Zabytków. Kierownik krośnieńskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, mgr Antoni Bosak po zapoznaniu się z sytuacją na miejscu podjął decyzje o zakazie używania ciężkiego sprzętu. Nakazał przy tym prowadzenie badań archeologicznych na odcinku wzdłuż gotyckiej części kamienicy, to jest na długości 11 m na Rynku i ponad 30 m na ul. Sienkiewicza.

alt
Konserwator zabytków, Antoni Bosak

Wcześniej jednak konserwator wydał zgodę na prace przy kanalizacji w krośnieńskiej starówce. W efekcie konserwator naraził się na krytykę ze strony Urzędu Miasta, ponieważ zmiana decyzji oznacza przesunięcie terminów i zmiany w kosztach.

Konserwator tłumaczy:
To była ogólna opinia o konieczności nadzoru archeologicznego – mówi Antoni Bosak w tym przypadku okazały się konieczne dodatkowe wytyczne – dodaje wojewódzki konserwator zabytków odnośnie prac przy ul. Sienkiewicza.

alt
Sprzęt użyty przy pracy.

Jak dowiedzieliśmy się, sama kamienica na początku XX wieku została zwężona gdy poszerzano ulicę. Niejako w zamian wykonano nadbudowę, która dodatkowo obciążyła konstrukcję. Jak twierdzi pani Kamila Bogacka ta konstrukcja została uszkodzona, a mówiąc dosłownie, pękła w czasie wcześniejszych wadliwie wykonanych robót na płycie Rynku. Zdaniem konserwatora i innych obecnych na rynku specjalistów, było to możliwe. Stąd decyzja o ręcznym kopaniu i pracach archeologicznych.

Ponieważ pod ulicą mają znajdować się zabytkowe piwnice, wykluczono użycie koparki. Jeżeli faktycznie pod ulicą są wspomniane piwnice, to i tak w chwili ich odkrycia do działania wkroczyliby archeolodzy. Prace i tak zostałyby wstrzymane na czas badań archeologicznych. Możliwe, że krytykowana decyzja konserwatora tylko uprzedziła to, co i tak było nieuniknione. Mimo to zdaniem niektórych specjalistów ręczne wykonanie wykopu metodami archeologicznymi wcale nie jest mniej niebezpieczne dla samej kamienicy, niż użycie koparki. Przy pracach archeologicznych wykop pozostanie dłużej odkryty, co powoduje większe zagrożenie np. podmyciem przez deszcze.

W efekcie decyzji konserwatora robotnicy z powrotem ułożyli kostkę. Na jak długo? Nie wiadomo, ponieważ nie wykonano żadnych zaplanowanych prac pod ziemią.

Rynek czy plac manewrowy?

Tymczasem cała płyta Rynku jest terenem działania ciężkiego sprzętu. Przez Rynek przejeżdżają „gruchy” z betonem do wznoszonego Centrum Dziedzictwa Szkła (pojazdy o masie kilkudziesięciu ton). Równocześnie z płyty rynku uczyniono plac manewrowy dla Kamaza załadowanego ziemią (masa tej ciężarówki z ładunkiem to ponad 20 ton).

alt
Plac manewrowy dla cięzarówek?

Pojazd wjeżdża na płytę rynku, manewruje pomiędzy turystami, wózkami dziecięcymi, mieszkańcami odpoczywającymi na ławeczkach, po czym opuszcza Rynek. To wszystko pomimo „zakazu ruchu” i czujnej Straży Miejskiej, która niejednego już ukarała za nieprawidłowe parkowanie w rejonie starego miasta.

alt
"Nie dotyczy Kamazów"?

O opinię zapytaliśmy pana Jana Stańka, prezesa krośnieńskiego stowarzyszenia „Starówka” – Wprowadzanie ciężkiego sprzętu w obszar starego miasta jest zagrożeniem dla kruchej substancji zabytkowej. Czy płyta Rynku jest przystosowana do takich obciążeń? Myślę, że nie – podkreśla Jan Staniek.

alt
Mieszkańcy i turyści pokonują trudny teren.

Mieszkańcy zastanawiają się czy takie prace należy w ogóle prowadzić w lipcu/sierpniu – Tu przychodzą turyści, ktoś czasem przyprowadza znajomych, chce im pokazać zabytkową część Krosna. Być może chce tutaj coś zjeść, napić się piwa ze znajomymi na Rynku i co tu zastanie? Hałas, kurz, koparki. Tak witamy turystów? – słyszymy od jednego z mieszkańców starego miasta.

Krtek czuwa
To nie koniec absurdów, których nie powstydziliby się czescy twórcy komedii omyłek. Równocześnie trwają inne prace w rejonie starego miasta. Rozkopana została ulica Ordynacka, jednak jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, projekt rozdziału kanalizacji w obecnej formie jest niewykonalny.

alt
Krecik czuwa nad prowadzonymi pracami.

Tymczasem na kopcu ziemi „zdobiącym” Rynek ktoś o niezwykłym poczuciu humoru ustawił tekturowego Krecika – bohatera czechosłowackiej bajki animowanej dla dzieci. Tym co znają Krecika i tym, którzy go nie znają przypominamy tę postać w jakże adekwatnym odcinku, „Krecik i buldożer”:

Co dalej?
W poniedziałek ma się odbyć spotkanie inwestora (MPGK), wykonawcy, właścicielki kamienicy, przedstawicieli Urzędu Miasta i Urzędu Ochrony Zabytków. Wtedy mają zostać podjęte decyzje, co robić dalej. Prace archeologiczne z pewnością zmienią kosztorys i harmonogram robót. Tymczasem władze miasta chciałyby zamknąć ten etap prac przed jedną ze sztandarowych imprez krośnieńskich: „Karpackimi Klimatami”  (koniec sierpnia).

Pytania, które zadawaliśmy w związku z chaosem na starówce okazały się zbyt szczegółowe i przedwczesne by udzielić odpowiedzi przed poniedziałkowym spotkaniem. Więcej o sytuacji na Rynku dowiecie się z krosnocity.pl w przyszłym tygodniu.

Piotr Dymiński
Foto: Piotr Dymiński

 • autor: Piotr Dymiński

14 komentarzy

 • Król

  Krecik to był mój Pomysł czyli Króla Rtnku Miasta Krosna Dariusza1 nie kogoś to ja go umieściłem Na tym kopcu usypanym z ziemi Król

  Zgłoś nadużycie Król czwartek, 31, październik 2019 23:21 Link do komentarza
 • olcia

  wygląda rewelacyjnie i tak samo się prezentuje.to kobieta z dużą klasą!

  Zgłoś nadużycie olcia niedziela, 07, sierpień 2011 22:34 Link do komentarza
 • esteta

  Wszystko wszystkim, ale zdjęcie pani Bogackiej to można było lepsze wybrać. Tu chyba zbyt tendencyjnie przedstawiono ją jako starą zacietrzewioną osobę, a przecież w realu wygląda dużo lepiej i lepiej sie prezentuje.

  Zgłoś nadużycie esteta niedziela, 07, sierpień 2011 20:33 Link do komentarza
 • karolina 123

  Wszystkich wydających opinię o p. Kamili Bogackiej - jako osobie wstrzymującej inwestycję odsyłam do przeczytania Decyzji środowiskowej , którą wydał Prezydent Miasta Krosna. Do wgladu do publicznej
  wiadomosci.

  http://ekrosno.pl/zamowienbia_i_przetargi/mpgk/art305.html
  Może od tego trzeba zaczac.

  Zgłoś nadużycie karolina 123 niedziela, 07, sierpień 2011 16:59 Link do komentarza
 • inny

  Wykaz przyznanych dotacji zapewne w calości przeznaczone na zabezpieczenia budowli po wczesniejszych spapranych robotach ziemnych. Teraz bedzie pewnie podobnie.Znowu Pani Bogacka poprosi o kase,na zabezpieczenia zamiast na zrobienie pieknej elewacji która by była poczatkiem czegoś nowego lepszej jakości na tym rynku i cieszyłaby oko mieszkańców tego miasta. A z estetyka i wedza jak to zrobic Pani Bogacka swietnie sobie poradzi. Gorzej z tym sobie radza władze miasta, ale może jest dobry zna i poczatek czegoś dobrego i nowej jakości w tym mieście.Życze tego temu miastu

  Zgłoś nadużycie inny niedziela, 07, sierpień 2011 14:18 Link do komentarza
 • obcy

  Gdyby było wszystko zgodnie z procedurami prawa budowlanego i administracyjnego nie było by problemów.
  1.Brak zawiadomienia o dacie rozpoczęcia inwestycji dla włascicieli kamienic.(Urząd Miasta) +ew. tryb odwoławczy
  2. Brak wglądu do dokumentacji technicznej i uzgodnień z konserwatorem,geologiem i oczywiście włascicielami
  3.Plan organizacji robót firmy wykonawczej.-Tablica informacyjna
  Co to za firma która pierwsze co robi to ściąga nawierzchnie z kostki na całej długośc trasy kanalizacj. A jak by sie okazało że głowny kolektor jest pod Farą .To sciągnęli by kostkę z całego rynku. Potem wjadą ciężkim sprzętem nawiozą ziemi ,blota ,zasypią wykopy bez zagęszczenia i po zimie znowu jest robota.A domy wokół trasy niech osiadają i ściany pękają.Nas juz to nie dotycz mysmy swoje zrobiliśmy .Może w przetargu wybrać firmę specjalistyczna która potrafi takie inwestycje realizować zgodnie z wszelkimi zaleceniami.

  Zgłoś nadużycie obcy niedziela, 07, sierpień 2011 13:29 Link do komentarza
 • anonim

  Wykaz przyznanych dotacji ze środków Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Przemyślu
  z terenu woj. podkarpackiego na prace remontowo-konserwatorskie obiektów nieruchomych w roku 2011.

  43.Krosno ul. Sienkiewicza 2 - Kamienica mieszczańskaKamila Bogacka-Brożyna
  Konserwacja kamienia- podcienia, cokoły, detal kamienny na elewacji, odsolenie budynku, konserwacja cegły
  78.400,76zł 20.000,00zł3159

  Zgłoś nadużycie anonim niedziela, 07, sierpień 2011 02:56 Link do komentarza
 • KROS

  ,, A może jest zazdrosny,że sobie bez niego tak dobrze, a nawet lepiej radzi,,
  .a jak sobie tak wspaniale radzi to proszę mi odpowiedziec dlaczego wszystkie lokale są pustei pozostała praktycznie tylko MARAHABA?

  Zgłoś nadużycie KROS niedziela, 07, sierpień 2011 02:20 Link do komentarza
 • Bajeczka

  Ja jestem młodą osobą i znam osobiście Panią Kamilę, nie za bardzo wiem o co w tym całym zamieszaniu chodzi, ale na pewno Ona ma rację! Pani Kamila jest bardzo dobrym człowiekiem, jest bardzo cierpliwa i zawsze ma dla nas czas. Jestem też z panią , pani Kamilo. Pozdrawiam.

  Zgłoś nadużycie Bajeczka sobota, 06, sierpień 2011 20:36 Link do komentarza
 • obecny

  Czytam na K24, czytam tutaj. Panie Dymiński, gratuluję obiektywizmu. Pełna rzetelna informacja, czyli temat jeszcze nie zakończony?. Też bym tak postąpił, no ale cóż takiej kamienicy nie mam. Pani Bogacka odważnie określiła swoją pozycję, zresztą jak wszędzie, ma odwagę nazywać rzeczy po imieniu. Wiele osób do tej pory korzysta z jej działalności charytatywnej i pomocy. Dziwie się takiej nagonce, bo to nazwisko wiele dla Krosna znaczy i niech się więcej były mąż nie odzywa, bo się tylko kompromituje.To dzięki niej mógł sobie nieźle żyć. A może jest zazdrosny,że sobie bez niego tak dobrze, a nawet lepiej radzi. A być kolegą pani Kamili to tylko przyjemność. Brawo pani Kamilu, ja też jestem z panią!

  Zgłoś nadużycie obecny sobota, 06, sierpień 2011 20:21 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?