KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Krosno i trzech posłów?

Znane są wyniki wyborów na podstawie ponad 63% obwodów głosowania we wczorajszych wyborach (w naszym okręgu z ponad 70% obwodów). W przybliżeniu są one zgodne z prognozami ogłoszonymi zaraz po zakończeniu ciszy wyborczej. Zwyciężyła Platforma Obywatelska, na drugim miejscu Prawo i Sprawiedliwość, Ruch Palikota trzeci. Ilu posłów będzie miało Krosno?

REKLAMA


alt

Platforma Obywatelska dokonała tego, czego nie osiągnął nikt w III RP, partia rządząca wygrała wybory i to znaczną przewagą. Po podsumowaniu ponad 63% obwodów cieszy się wynikiem 37,47%. Na opozycyjne Prawo i Sprawiedliwość swoje głosy oddało 30,61 % uczestników wyborów. Obie partie straciły zaledwie po kilka punktów procentowych w porównaniu do wyborów sprzed 4 lat. Trzecie miejsce z około 10% (9,8% - z godziny 6 rano) wynikiem zajął prawdopodobnie Ruch Poparcia Palikota, tym samym pokonując SLD, który do tej pory był główna siłą po lewej stronie sceny politycznej. Czwartą partią pozostaje najwyraźniej Polskie Stronnictwo Ludowe z blisko 10% poparciem (9,51%). W sejmie znajdzie się również Sojusz Lewicy Demokratycznej z poparciem 8,24%.

U nas PiS
W naszym krośnieńsko - przemyskim okręgu, zwyciężyło tradycyjnie już Prawo i Sprawiedliwość (na podstawie 71,79% protokołów obwodowych) utrzymując wynik podobny jak 4 lata temu, ponad 47%. Znacznie spadło poparcie dla Platformy Obywatelskiej, która w porównaniu do poprzednich wyborów stracić mogła nawet 8 punktów procentowych poparcia zdobywając tym razem 21,47% głosów.

Trzech posłów?
Opierając się o wyniki z 71,79% protokołów obwodowych możemy teoretycznie liczyć na trzy mandaty poselskie dla Krosna. Niestety nie ma jeszcze wyników z miast: Przemyśla, Jarosławia, Jasła i Sanoka, czyli ośrodków, które zapewne poparły zupełnie innych kandydatów. W skali okręgu zdecydowanie wygrało Prawo i Sprawiedliwość, tym samym może mieć 6 posłów. Na tej liście trzeci wynik zdobył Stanisław Piotrowicz, prokurator z Krosna, a do tej pory senator. 9 706 wstępnie podliczonych głosów praktycznie zapewnia mu miejsce w sejmie. Szóste miejsce na liście PiS aktualnie zajmuje obecny poseł PiS z Krosna, Piotr Babinetz. Utrzymanie tego mandatu nie jest przesądzone.

alt
Od lewej: Stanisław Piotrowicz - Piotr Babinetz - Jerzy Borcz

Tymczasem na liście PO drugie miejsce wśród kandydatów zajmuje były senator, obecnie radny sejmiku wojewódzkiego i wykładowca na PWSZ, Jerzy Borcz z Krosna (4 911 z dotychczas podliczonych głosów).

Alicja Zając w senacie
W wyborach do Senatu według niepełnych wyników zwyciężyła pani senator Alicja Zając (PiS) z Jasła, z wynikiem 54% uzyskując ponad 52 tysiące głosów (wyniki po podliczeniu 81,00% protokołów obwodowych). W samym mieście Krośnie wygrana nie była tak znacząca. Pani senator zdobyła 7222 głosy (38,62%), a jej główna konkurentka, Joanna Frydrych z Targowisk (PO) zdobyła 6971 głosów (37,28%).

Piotr Dymiński
Foto: archiwum

  • autor: Piotr Dymiński

2 komentarzy

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?