KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Prezydent gościem "Przystani"

Wspólnie z Piotrem Przytockim próbowaliśmy podsumować pierwszy rok, jego trzeciej kadencji na stanowisku Prezydenta Miasta Krosna. Spotkanie odbyło się w „Przystani” przy ul. Grodzkiej w ramach cyklu „Piotr Dymiński i jego goście”. Nie sposób było poruszyć wszystkich tematów, skupiono się głownie na inwestycjach, dostępności komunikacyjnej, rozwoju krośnieńskiej oferty turystycznej oraz dla przemysłu produkcyjnego i nowoczesnych technologii.

REKLAMANa spotkanie licznie przybyli mieszkańcy, nie tylko z pobliskiego osiedla im.Grota-Roweckiego. Obecni byli też radni miasta Krosna ze wszystkich trzech klubów.

alt

- Oceniam to jak każdy rok, on upływa bardzo szybko i ani człowiek się nie spodzieje jak już jest grudzieńmówił na początku rozmowy prezydent Piotr Przytocki bardzo szybko upływa ten czas, a tyle co świętowaliśmy Nowy Rok. Te osiem lat upłynęło tez bardzo, bardzo szybko. Okazuje się, że cztery lata kadencji to jest rzeczywiście niewiele w stosunku do tego, jakie są oczekiwania mieszkańców.

Jak dojechać do Krosna?
Pomimo, ze nie są to zadnia miasta postanowiliśmy zadać pytanie o działania na rzecz poprawy dostępności komunikacyjnej Krosna w tym o współpracy z innymi samorządami. – Wszystkim samorządom, które leżą w pobliżu granicy ukraińskiej czy słowackiej zależy na tym, żeby poprawić komunikację z resztą kraju.

Następnie dodał: - W tej chwili biegnie potężna inwestycja na Podkarpaciu, budowa drogi A4, która będzie miała finał przed EURO, albo po EURO, to już nie ma znaczenia. Będzie ta autostrada do granicy z Ukrainą i to jest jakby pierwsze światełko w tunelu, ze oto mamy wreszcie połączenie z cywilizowaną częścią Europy, możliwość szybkiego dotarcia do Wrocławia i dalej. Podobnie jest z siecią kolejową, która podlega rewitalizacji, albo przebudowie te inwestycje dotyczą jednak głównie Rzeszowa - stolicy regionu. – Problemem jest dzisiaj dotarcie do stolicy regionu. Na ten temat podejmowanych było wiele działań, oczywiście nie pojedynczo mówił prezydent. – Postulaty dotyczące przebudowy, poprawienia linii kolejowej poprzez budowę łącznicy z Krosna-Turaszówki do Przybówki w trzech wariantach przedstawialiśmy podczas konferencji Portius-Expres w Krośnie przed laty, przy udziale przedstawicieli wielu dyplomatów przedstawicieli różnych władz. Temat tak naprawdę nie został podjęty ani przez samorząd województwa, ani prze władze reprezentujące rząd w terenie.

Zdaniem prezydenta usprawnienie kolei byłoby ogromnym ułatwieniem dla osób pracujących w regionie, szukających pracy, uczących się. – Jeśli to zostanie wpisane do dokumentów strategicznych województwa, (...) wtedy będzie możliwe działanie samorządu podkarpackiego.
Prezydent stwierdził jednak, że mankamentem jest sposób zarządzania przewozów regionalnych, którym zarządzają wspólnie marszałkowie wszystkich województw.

Mówiliśmy również o drodze S19.
- Chodzi o to, żeby projekt przebiegu tej drogi uzyskał pozytywną opinię środowiskową Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i decyzję wojewody, czyli zgodę na realizację tej inwestycji. To jest powód, dla której nie ma jej do tej pory w żadnych planach. Przeszkoda główną jest przebieg drogi, który sąsiaduje z Naturą-2000 i parkami. Praktycznie 70% trasy jest w takim terenie. Kolejny problem to utrudnienia związane z przeszkodami terenowymi. Prezydent jednak dodał: - To jest inwestycja, która ma swój priorytet we władzach Ministerstwa Rozwoju Regionalnegomówił Piotr Przytocki.

Co z lotniskiem?
Zdaniem prezydenta dominującym będzie port regionalny w Rzeszowie. – Unia Europejska oceniająca nasz projekt lotniskowy powiedziała, „dlaczego drugi port lotniczy o takiej skali ma powstać niedaleko Rzeszowa?” Dlatego projekt zmienionomówił prezydent. Powstać mają ośrodki szkolenia lotniczego, ośrodki serwisowe, a także strefa inwestycyjna.

- Jest wiele podmiotów, które już się do nas zgłaszają, chcą być wpisane jako użytkownicy lotniska i prowadzić szkolenie na różnych stopniach certyfikowania zaznaczył prezydent.– Ze strefą inwestycyjną wiążemy nadzieje związane z rozwojem branży lotniczej, szczególnie w tych obszarach, które bezpośrednio przylegają do lotniskamówił Piotr Przytocki.

Ponadto powstają warsztaty i zespół laboratoriów przy „Mechaniku” czyli– zespole szkół nr 3 w Krośnie. – Ten ośrodek kształcenia będzie służył też PWSZ dodał prezydent.

alt

Strefa inwestycyjna na sprzedaż?
Teren inwestycyjny przylegający do lotniska został włączony do Mieleckiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Starania trwały dość długo, rozmowy z władzami innej Strefy nie przyniosły rezultatów. Dopiero współpraca z EURO-Parkiem Mielec okazała się owocna. – Ja podziwiam, ilekroć jestem w Mielcu, jak pięknie rozkwita ta strefa, ile powstaje tam zakładów i miejsc pracymówił prezydent Piotr Przytocki.

W związku z tym, że pomimo wcześniejszych zapowiedzi o „długoletniej dzierżawie” część terenów strefy postanowiono jednak sprzedać (http://krosnocity.pl/wiadomoci/krosno/strefa-na-sprzedaz.html) , padło pytanie, czy podobnie może być z pozostałym terenem. – To życie dyktuje. Inwestorzy wyrażający wolę inwestowania dyktują warunki. Jeżeli oni chcą wydać tam kilka milionów euro czy złotych to chcą tez decydować. Przecież żaden kredyt nie jest możliwy, jeżeli to będzie cudzy teren. Tylko nieliczne firmy chcą się decydować na dzierżawę i mamy też ofertę z takiej firmy, która chce działać w oparciu o dzierżawę. Natomiast pozostałe firmy jasno precyzują w liście intencyjnym, ze interesuje je własność i trudno się dziwić mówił prezydent Przytocki. Zatem czy można było to wcześniej przewidzieć? – To niczego nie zmieniaodpowiedział prezydentstrefę będziemy dopiero uzbrajać. W ciągu roku ma powstać cały obszar, na którym firma może egzystować.

Jest też brana pod uwagę opcja, zabudowy terenu, to znaczy przygotowania hal produkcyjnych, do których inwestor będzie mógł się od razu wprowadzić z maszynami. – Mieliśmy szereg zapytań ze świata, gdzie firmy zewnętrzne oczekiwały zorganizowanej powierzchni przemysłową pod dachem, po to, żeby np. przenieść produkcję z Włoch do Polski mówił Piotr Przytocki. W takich przypadkach możliwa byłaby długoletnia dzierżawa obiektu. – Jak powiedziałem, i zostało to wielokrotnie zacytowane, „jeśli nie będziemy elastyczni, to nie będziemy mogli liczyć na szybkie efekty związane z poprawą rynku pracy” – powiedział prezydent. Zapowiedział jednak, że wykluczony będzie wtórny obrót tym terenem.

W dalszej części rozmowy prezydent mówił o pomocy dla Krośnieńskich Hut Szkła. Poruszono również temat zagospodarowania terenu po hucie „jedynce”. Teren ten nie należy do miasta, a pomimo kolejnych przetargów syndykowi nie udaje się znaleźć nabywców. Cena terenu spada, pytanie czy jest taki poziom, przy którym miasto będzie zainteresowane jego odkupieniem? – Ja nie mam pomysłu na ten teren – ucina temat Piotr Przytocki.

Poruszono temat remontów i przebudowy dróg na terenie Krosna, w tym o tak zwanej obwodnicy, której projekt przebudowy nadal znajduje się na „liście rezerwowej”. Ważnymi tematami była też rewitalizacja Starego miasta i tworzenie nowoczesnego produktu turystycznego, również w oparciu o powstające Centrum Dziedzictwa Szkła. Mówiliśmy o wyjątkowo niekorzystnym sezonie turystycznym na Rynku, gdzie przedsiębiorcy ucierpieli raz z braku letniej pogody, a po drugie z powodu uciążliwych prac. Prezydent zapowiedział jednak wsparcie renowacji zabytkowych kamienic w Rynku, w tym poinformował, że wreszcie udało się znaleźć porozumienie licznym właścicielom kamienicy na przeciwko powstającego CDS. Możliwe jest też porozumienie z właścicielką kamienicy przy ul. Sienkiewicza.

Pod koniec spotkania pytania zadawano z sali. W tym poruszono kontrowersyjny temat „specustawy”. Piotr Przytocki stwierdził, ze jest to dobra ustawa, bo pozwala gminie działać. Mieszkańcy mieli wątpliwości, głównie ze względu na fakt, że mogą zostać wywłaszczeni, a termin i wysokość odszkodowania jakie otrzymają za utraconą własność wcale nie są pewne.

Podczas spotkania nie poruszono tematów związanych szerzej miedzy innymi z edukacją, kulturą czy sportem na terenie Krosna. Prawdopodobnie będą one poruszone w rozmowie z zastępcą prezydenta, panem Bronisławem Baranem. Nie było także mowy o głośnej sprawie wyrażenia zgody na powstanie Kasyna, pomimo, że nasi czytelnicy prosili nieraz poprzez e-maile, by to poruszyć. Ponieważ uchwałę nt. Kasyna podejmowali radni, pytanie może zostać zadane w spotkaniu z radnymi Miasta Krosna.

alt

Całość spotkania znalazła się na portalu 7dni.info - Prezydent Krosna Piotr Przytocki - o sytuacji w mieście

Kolejne spotkanie z cyklu „Piotr Dymiński i jego goście” będzie miało charakter historyczno-patriotyczny. Historycy: Krzysztof Kaczmarski i Piotr Babinetz wezmą udział w dyskusji „Piłsudski czy Dmowski?”, związanej ze świętem odzyskania niepodległości. Dokładny termin spotkania podamy już wkrótce.

Piotr Dymiński
Foto: Łukasz Jaracz

  • autor: Piotr Dymiński

4 komentarzy

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?