KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Wieża na 2012

Rozpoczyna się remont najbardziej charakterystycznej budowli w Krośnie – Wieży Farnej. Całość kosztować będzie blisko 900 tys. zł. Zakończenie prace planowane jest  w kwietniu przyszłego roku, czyli niedługo przed sezonem wakacyjnym.

REKLAMA


 Zabytkowa dzwonnica jest najbardziej charakterystycznym budynkiem w Krośnie, symbolem miasta. Jest to 38-metrowa trójkondygnacyjna budowla, zwieńczona wydatnym gzymsem wspartym na profilowanych kroksztynach. Przykryta jest baniastym hełmem z kolumnową latarnią. Wewnątrz znajdują się trzy dzwony z 1639 roku, z który największy Urban – mierzy prawie 5 metrów w obwodzie i waży około 5 ton. Jest to jeden z największych zabytkowych dzwonów w Polsce. Źródła zwykle podają, że „drugi po krakowskim Zygmuncie”, ale większy jest też Tuba Dei w Toruniu. Dzwonnicę wraz z dzwonami ufundował Wojciech Portius, Szkot mieszkający w Krośnie, który wzbogacił się na handlu węgierskim winem. Urban, podobnie jak dzwon Zygmunta, dzwoni przy okazji ważnych wydarzeń historycznych oraz w Boże Ciało. Pozostałe dzwony są używane codziennie. Z wieży codziennie o godz. 12 rozbrzmiewa krośnieński hejnał.

alt

Wewnątrz będzie można obejrzeć mechanizm zegara wieżowego, który znajduje się na dzwonnicy. Zegar wybudowano w 1908 roku w Pierwszej Krajowej Fabryce Zegarów Wieżowych Michała Mięsowicza, która działała w Krośnie na początku XX wieku (dziś w budynku fabryki znajduje się Muzeum Rzemiosła).

Po zakończeniu remontu z wieży będzie można podziwiać nie tylko Stare Miasto, Krosno i najbliższe okolice. Przy sprzyjającej pogodzie widać także panoramę Pogórza Dynowsko-Strzyżowskiego z jednej i Beskid Niski z górą Cergową - z drugiej strony.

alt

Zakres prac jest bardzo szeroki i obejmuje: remont elewacji, przebudowę istniejących schodów zewnętrznych,  wykonanie komunikacji wewnętrznej w przestrzeni dzwonnicy do hełmu wieży, wykonanie nowych posadzek oraz oczyszczenie i zabezpieczenie ścian. Przeprowadzona zostanie również konserwacja zabytkowych portali kamiennych, resztek schodów, drzwi i okiennic. Wykonane zostaną również nowe instalacje elektryczne, antywłamaniowe i przeciwpożarowe. Całość zwieńczy iluminacja świetlna.

Wieża ma być udostępniana do zwiedzania mieszkańcom i turystom w sezonie wakacyjnym 2012.

Piotr Dymiński
Foto: Piotr Dymiński

  • autor: Piotr Dymiński

2 komentarzy

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?