KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

„W górach i na drodze”

Już po raz drugi gimnazjaliści z Krosna i powiatu krośnieńskiego zmierzyli się w rywalizacji o Puchar Dyrektora Pogotowia Ratunkowego w Krośnie. W zawodach pod hasłem „Bezpiecznie w górach i na drodze” wzięło udział 15 trzyosobowych drużyn. Przy okazji z wykładów i możliwości ćwiczeń z zakresu bezpieczeństwa skorzystało ponad 200 uczniów z Krosna i powiatu.

REKLAMA



W tym roku z racji udostępnienia na zawody sali RCKP organizatorzy postanowili poza samymi zawodami zorganizować dla młodzieży serię wykładów poświęconych bezpieczeństwu. Do udziału w wykładach zaproszono wszystkie chętne szkoły – z zaproszenia skorzystało około 200 uczniów szkół z całego powiatu. W trakcie imprezy wystąpili:

  • ratownicy bieszczadzkiej grupy GOPR z wykładem dot. bezpieczeństwa w górach i barwną opowieścią z praktyki ratowniczej w Bieszczadach.
  • wicedyrektor WORD w Krośnie Marek Hejnar, który opowiadał młodzieży o sportach motorowych, wzbogacając wykład filmami z rajdów.
  • ratownicy SPPR z wykładem o nagłych zachorowaniach
  • studenci ratownictwa medycznego z PWSZ Sanok, którzy zaprezentowali postępowanie w stanach zatrzymania krążenia.

Poza wykładami wszyscy chętni mogli ćwiczyć pod okiem studentów masaż serca i sztuczne oddychanie na fantomach dorosłych, dzieci i niemowląt.

Same zawody o Puchar Dyrektora Pogotowia Ratunkowego składały się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Poziom był wysoki, a pytania i zadania niełatwe – To wy wymuszacie na nas taki poziom – mówił do uczestników jeden z organizatorów, Dariusz Sałata z krośnieńskiego oddziału MSM, podkreślał przy tym świetne przygotowanie drużyn – pytania muszą być trudne, żebyśmy mogli wyłonić najlepszych – dodał. Trzy osoby napisały test niemal bezbłędnie.

alt

Po części teoretycznej zawodnicy w trzyosobowych, szkolnych drużynach podchodzili do sprawdzenia umiejętności praktycznych przy pozorowanych wypadkach. Pierwszym był wypadek w górach. Dwójka turystów zagubiła się w górach. Zmarznięci, wychłodzeni znaleźli pustą szopę, w której usiłowali się rozgrzać. Gdy próbowali podpalić ognisko wykorzystując znaleziony pojemnik z paliwem doszło do poparzenia jednego z nich. Ratownicy musieli wykazać się tutaj jednoczesnym postępowaniem z wychłodzonymi turystami oraz poparzeniami u jednego z nich. – Napotkaliście osoby, które nie przygotowały się właściwie do wyprawy w góry – tak jeden z sędziów wprowadzał drużyny w zadanie, które miały do wykonania.

alt

Następna symulacja okazała się najtrudniejszym zadaniem całych zawodów. Był to wypadek drogowy. Potrącony pieszy doznał solidnego urazu brzucha, doszło u niego do wytrzeźwienia (rozpięcie koszuli uwidaczniało fragmenty jelit u poszkodowanego). Dużym wyzwaniem było opatrzenie tej rany przez zespół ratowników, którzy jednocześnie musieli uspokoić kobietę kierującą pojazdem. Nie wszystkie drużyny pamiętały o tym, że za poszkodowanych należy uznać wszystkich uczestników wypadków. Osoba w szoku może sobie nie zdawać sprawy z odniesionych obrażeń, nie czuć bólu.

alt

Co więcej może zachowywać się zupełnie irracjonalnie stanowiąc dodatkowe zagrożenie dla siebie i otoczenia. Grupy, które nie dopilnowały kierowcy, na zakończenie zadania mogły zobaczyć leżące za rogiem ciało osoby, na która nie zwróciły należytej uwagi. Na tym stanowisku zawodnicy tracili najwięcej punktów, jednak i tutaj znalazła się drużyna, która zadanie wykonała bezbłędnie – Nie mam żadnych uwag – mówił oceniający to zadanie ratownik z Pogotowia.

Ostatnim punktem było przeprowadzenie resuscytacji na elektronicznym fantomie pod okiem zawodowego ratownika. Wiele drużyn było chwalonych za współpracę i dobrą organizację udzielania pomocy. – Technika jest tutaj drugorzędna – podkreślał sędzia – nawet jak nie wykonacie tego perfekcyjnie to na pewno pomożecie temu człowiekowi – tłumaczył.

alt

Na wszystkich stanowiskach przewodniczącymi komisji oceniających byli pracownicy SPPR w Krośnie, na co dzień pracujący jako ratownicy medyczni i pielęgniarze w karetkach ratunkowych. Gwarantowało to rzetelność i obiektywność oceniania umiejętności praktycznego udzielania pierwszej pomocy w realnie symulowanych scenach. Ratownicy nie ograniczali się tylko do sędziowania, tłumaczyli drużynom popełnione błędy i dawali wskazówki jak unikać ich na przyszłość. Na zakończenie zawodów organizatorzy zaprezentowali wzorcowe zachowanie przy obu pozorowanych wypadkach na scenie RCKP.

Nagrody zwycięzcom wręczał dyrektor Samodzielnego Pogotowia Ratunkowego, pan Andrzej Jurczak.

Wyniki II Zawodów o puchar Dyrektora SPPR w Krośnie pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Krosna "Bezpiecznie w górach i na drodze"

W części teoretycznej:
1. Karolina Zając - Gimnazjum w Korczynie
2. Paulina Kustroń - Gimnazjum nr 1 w Krośnie
3. Damian Madej - Gimnazjum w Dukli

W części praktycznej:


1. Gimnazjum w Świerzowej Polskiej ( 57 pkt)
2. Gimnazjum nr 1 w Krośnie ( 48 pkt)
3. Gimnazjum w Korczynie ( 47 pkt)

4. Gimnazjum w Odrzykoniu
5. Gimnazjum w Milczy
6. Gimnazjum nr 4 w Krośnie
6. Gimnazjum w Dukli
8. Gimnazjum nr 4 w Krośnie
9. Gimnazjum w Przybówce
10. Gimnazjum w Iwoniczu Zdroju
11. Gimnazjum w Jaszczwi
12. Gimnazjum w Lubatówce
13. Gimnazjum w Zręcinie
14. Gimnazjum w Potoku

Wyróżniono także najlepszych szefów zespołów ratowników.

Organizatorami zawodów zorganizowanych w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza byli: Miejski Zespół Szkół nr 2 w Krośnie, Samodzielne Publiczne Pogotowie Ratunkowe w Krośnie, Maltańska Służba Medyczna o/Krosno. Patronat nad zawodami objął Prezydent Miasta Krosna. Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Krośnie zapewnił odblaskowe opaski dla każdego uczestnika zawodów i wykładów.

Piotr Dymiński
Foto: Piotr Dymiński

  • autor: Piotr Dymiński

2 komentarzy

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?