Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
 

Prąd jako lek. AED w Krośnie

Poszkodowany jest nieprzytomny i nie oddycha. Wzywamy pogotowie, rozpoczynamy sztuczne oddychanie i masaż serca. Czy przypadkowa osoba na miejscu zdarzenia może zrobić więcej przed przyjazdem karetki? Może, o ile w pobliżu znajduje się AED – Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny. Wkrótce dwa takie urządzenia zostaną zamontowane w Krośnie.

REKLAMA
Jedyny „lek”
Nawet szybko wezwana karetka pogotowia ratunkowego przyjedzie na miejsce zdarzenia po około 5 minutach. Jeśli poszkodowanemu nikt w tym czasie nie pomoże, to bardzo prawdopodobne, że na skutek niedotlenienia w jego mózgu zaczną zachodzić nieodwracalne zmiany. Szybko rozpoczęty przez przypadkowych przechodniów masaż serca i sztuczne oddychanie pozwoli podtrzymywać jego funkcje życiowe. By dać poszkodowanemu jak największe szanse na przeżycie. W tym czasie powinien również zostać użyty defibrylator. W  sytuacji Nagłego Zatrzymania Krążenia często jedynym skutecznym „lekiem” jest prąd elektryczny. Użycie defibrylatora przywraca prawidłową pracę serca i często pozwala uratować ludzkie życie. Zbyt późne użycie defibrylatora (np. czekanie na przyjazd pogotowia) zmniejsza jego skuteczność, a zatem i szanse na przeżycie.

alt
Udzielanie pomocy w zakładzie pracy

Uaktualniane co pięć lat wytyczne Europejskiej Rady Resuscytacji, dotyczące udzielania pierwszej pomocy coraz większy nacisk kładą na jak najszybsze użycie defibrylatora. Zgodnie z najnowszymi wytycznymi, defibrylatory powinny znajdować się w tam, gdzie są duże skupiska ludzi, a zatem i wysokie ryzyko wystąpienia NZK. Według PAD – Programu Powszechnego Dostępu do Defibrylacji, rozmieszczenie urządzeń powinno umożliwić skorzystanie z ich pomocy w czasie poniżej 3 minut!

Często o przeżyciu ofiary NZK decydują przypadkowi świadkowie zdarzenia i dostęp do AED. Urządzenia te są bezpieczne i proste w obsłudze. Same, krok po kroku wydają komendy głosowe (!) i kierują osobą, która udziela pomocy. Po naklejeniu 2 elektrod na klatkę piersiową poszkodowanemu urządzenie wykonuje badanie EKG – analizuje rytm serca i w razie potrzeb wydaje  polecenie wykonania defibrylacji (wyładowania elektrycznego).
Urządzenie jest bezpieczne, samo wykonuje badanie poszkodowanego, więc defibrylacja zostanie wykonana tylko wówczas, gdy naprawdę będzie niezbędna.

alt
Przenośny defibrylator AED jest dostępny w korytarzu, obok wejścia głównego
w budynku Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie.

W wielu miastach urządzenia te są montowane w miejscach ogólnie dostępnych – duże centra handlowe, sale kinowe, teatry, galerie handlowe. Przoduje tu Trzebinia, w której zrealizowano  projekt, dzięki któremu do małego miasteczka (gmina liczy 20 tyś. Mieszkańców) zakupiono aż 20 AED. Innym przykładem jest Kraków, który zrealizował program „Impuls życia” umieszczając w wielu punktach miasta defibrylatory.

AED w „Małym Krakowie”
Zakupione zostały 2 defibrylatory AED, które w najbliższym czasie (jeszcze w styczniu) zostaną zamontowane w  Miejskim Ośrodku Sportu  i Rekreacji – Hali sportowej przy ul. Bursaki oraz na basenie przy ul. Wojska Polskiego. Tym samym pierwsze, proste w obsłudze defibrylatory zawitają do „Małego Krakowa”. Pozwoli to zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców Krosna. Defibrylator AED zwiększa szanse powodzenia akcji ratowniczej, nawet przypadkowe osoby mogą przy jego pomocy ratować życie. W Polsce znane są już przypadki skutecznego użycia AED przez postronnych świadków nagłego zatrzymania krążenia (NZK).

Dla pracowników Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Krośnie, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Krośnie, strażników Straży Miejskiej w Krośnie, pracowników Miejskiej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Krośnie, pracowników Zespołu Krytych Pływalni w Krośnie, szkół krośnieńskich oraz pracowników  Urzędu Miasta Krosna  zorganizowano 3 szkolenia w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, a w szczególności w zakresie obsługi defibrylatora (AED).

alt

Szkolenie z użycia automatycznego AED jest też częścią podstawowego kursu pierwszej pomocy. Aby je przeprowadzić wystarczy defibrylator szkoleniowy, takich jakie są używane w Krośnie już od kilku lat, bez przesady można stwierdzi, że z użyciem AED zapoznały się już setki mieszkańców Krosna i okolic. Mieszkańcy mogli się zapoznać z tym urządzeniem miedzy innymi podczas „Potyczek rodzinnych” organizowanych przez Regionalne Centrum Kultur Pogranicza 3 maja w ubiegłym roku: Pierwsza Pomoc z Sercem i Rozumem .

Zobacz także: AED dla Krosna

Piotr Dymiński
Foto: RatLine, wikipedia, Snowdog
szczecin.uw.gov.pl, archiwum

3 komentarzy

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Przeczytaj dodatkowo

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj