KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Uwaga
 • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/stories/wiadomosci/2012/06/21/b

Centrum szkła dla turystów

Nie udało się udostępnić Centrum Dziedzictwa Szkła w czasie „Dni Krosna” ale teraz - 19 czerwca nareszcie zostało otwarte dla zwiedzających i turystów. Równocześnie z głównym budynkiem otwarto ekspozycje w piwnicach przedprożnych. Niewątpliwą atrakcją jest możliwość spróbowania własnych sił w procesie produkcji i obróbki szkła. Jak zapewniają przedstawiciele CDS, kolejne atrakcje będą stopniowo dodawane. Na razie nie da się ukryć, że nie wszystko jest gotowe. CDS spodziewa się też sporych rachunków za energię.

REKLAMA


alt

Uroczyste otwarcie i poświęcenie
Impreza otwarcia była oryginalna. Prezydent Krosna Piotr Przytocki dokonał otwarcia, przecinając szklaną wstęgę. – Na ten moment czekaliśmy wiele lat – mówił prezydent, sięgając pamięcią do swojej pierwszej kadencji – Były intensywne prace nad strategią wizerunkową miasta . Wtedy powstał też ten pomysł, można powiedzieć, szalony pomysł – mówił Piotr Przytocki, wprowadzając zgromadzonych gości w temat działalności Centrum Dziedzictwa Szkła.

alt

Prezydentowi przypadł zaszczyt przecięcia jedynej w swoim rodzaju szklanej wstęgi. Dokonano także uroczystego i symbolicznego poświęcenia obiektu – Myślę, że przyszedł czas na symboliczne poświęcenie, bo trudno poświęcić cały obiekt. Witam księdza dziekana Jana Bielca, który będzie pełnił swoją rolę. Prosimy księdza o poświęcenie tego obiektu – zapraszał prezydent Piotr Przytocki.

alt

Otwarcie CDS uczczono też toastem wzniesionym lampką szampana. Prezydent i prezes CDS stłukli swoje kieliszki – Na tych dwóch poprzestańmy – prosił gości Grzegorz Kubal prokurent w spółce.

Atrakcje CDS
Zgromadzonych gości podzielono na grupy, które następnie zwiedzały nowo otwarte obiekty. W kolejnych salach można nawet spróbować własnych sił w obróbce szkła, zarówno na gorąco, jak i na zimno.

Na wystawie poświęconej technologii hutnictwa można zobaczyć unikatowe eksponaty, np. donicę używaną do wytopu szkła. Jest to eksponat jedyny w swoim rodzaju, ponieważ tego typu donice są niszczone w procesie wytwarzania szkła. Dzięki opracowaniu w CDS specjalnej technologii udało się jedną taką donicę pozyskać z huty w Jaśle.

alt

Na miejscu jest też sklep ze szklanymi pamiątkami.

W odrestaurowanych piwnicach przedprożnych przygotowano szereg różnych ekspozycji od „szkła w fizyce” – prezentującą dzieje sztuki szklarskiej poprzez światowe marki produkowane w Krośnie czy ekspozycję o najwybitniejszych artystach szkła. Jest też sala poświęcona w całości światowej sławy rodzinie Borowskich. – To są szkła niezwykle cenne, znajdują się w najsłynniejszych kolekcjach szkła – mówią przewodnicy.

alt

Jedną z atrakcji jest sala filmowa, na której będą wyświetlane filmy o historii szkła. Salę ozdabia ogromny obraz na szkle, przedstawiający historyczną rycinę ukazującą hutników przy pracy.

Koszty utrzymania i ruchome schody
Koszty energii będą jednymi z poważniejszych w wydatkach CDS – Jakich się spodziewamy rachunków? Sporych – odpowiadał na pytania Stefan Dziadosz, prezes CDS – Po dwóch tygodniach funkcjonowania widzimy już, że wybraliśmy urządzenia naprawdę energooszczędne. Ten piec elektryczny, który wydawał się głównym „złodziejem” energii i pieniędzy ze spółki okazał się dość fajny. Dziennie koszt zużycia energii szacowaliśmy na 200 złotych – mówił prezes – Koszt nie przekracza 110 złotych dziennie i to jest dla nas duża niespodzianka, bo to jest największy odbiornik energii – powiedział prezes Stefan Dziadosz o najbardziej „energożernym” piecu w CDS. Koszt utrzymania ruchomych schodów wzięło na siebie miasto, ponieważ schody są ogólnodostępne. Można z nich korzystać, nie zwiedzając CDS.

alt

Wyzwanie inżynieryjne i przyszłe zyski
O trudnościach w budowie mówił Stanisław Materniak, prezes Krośnieńskiego Przedsiębiorstwa Budowlanego w Krośnie SA, wykonawca CDS. - Wykopaliśmy w Krośnie największą dziurę, która jest w tej chwili zagospodarowana - mówił prezes Materniak - Zaplombowana – uśmiechał się prezydent Przytocki. – Wykop 19, praktycznie 20 metrów w dół. Jeżeli ktoś stanął na dole i patrzył w górę to włosy na głowie stawały dęba, szczególnie sąsiadom, np. kanclerzowi Tereszkiewiczowi, który patrzył czy jego budynek się nie przechyla – mówił Stanisław Materniak, zwracając uwagę, że budowa odbywała się w sąsiedztwie innych obiektów.

alt
Stanisław Materniak

Stanisław Materniak mówił też o CDS, że – Jest to obiekt miastotwórczy, coś, czego nie mają inni – Przekonywał, żeby nie narzekać – Nie ma takiego obiektu Rzeszów, Jasło, Sanok, a ma Krosno, powinniśmy się z tego cieszyć – podkreślał S. MaterniakPowinniśmy się my jako mieszkańcy tym chwalić, powinniśmy pokazywać wszystkim przyjezdnym, że mamy tu coś wyjątkowego – mówił prezes Materniak.

Za te słowa dziękował Piotr Przytocki, stwierdzając, że ten obiekt może przynieść miastu duże korzyści, także niewymierne – Za tydzień chcemy dołączyć w pakiecie możliwość zwiedzania wieży farnej – zapowiadał prezydent. Wieża ma być wyremontowana, turystom ma być udostępniona możliwość oglądania panoramy miasta i zobaczenia z bliska jednego z największych zabytkowych dzwonów w Polsce – Urbana. Podkreślał, że właśnie dlatego CDS znajduje się w tym miejscu, w centrum miasta, żeby je ożywiać.

alt
Stefan Dziadosz, Grzegorz Kubal, Piotr Przytocki, Stanisław Materniak

Nie wszystko gotowe
W budynku CDS planowane jest powstanie tarasu widokowego, uruchomienie kawiarenki, a nawet umieszczenie teleskopu do obserwacji nieba. Mówi się o tym, jako o przyszłych planach. Gabloty w niektórych pomieszczeniach CDS straszą pustką. – Proszę nie mówić, że to są puste półki – zwracają uwagę oprowadzający – Nasza ekspozycja stopniowo powstaje. Tymczasem w piwnicach przedprożnych jeszcze w dniu, w którym oprowadzano dziennikarzy (19 czerwca) nie działała jedna z atrakcji – fotoplastikon. Z opowiadań wiemy, że ma to być hologram hutnika.

alt

Ile to kosztowało?
Centrum Dziedzictwa Szkła kosztowało około 20 mln zł, z czego prawie 11 mln stanowiło dofinansowanie. Krosno przeznaczyło na inwestycję 3 mln zł. Reszta pochodzi z kredytu, który otrzymała spółka CDS. Centrum nie będzie mieć dotacji z miasta, musi utrzymać się i spłacić kredyt samodzielnie. Kredyt nie jest poręczony przez miasto, jego zabezpieczeniem jest majątek firmy – To jest kredyt komercyjny Grzegorz Kubal podkreślał, że to wymagalo pozytywnej oceny biznesplanu. Jak poinformowano na konferencji prasowej spłatę kredytu rozłożono na 15 lat.

Ceny biletów
Pakiet „Zwiedzanie budynku głównego CDS” – cena 12 zł
Pakiet obejmuje: zwiedzanie budynku głównego CDS (pokazy hutnicze z możliwością aktywnego uczestnictwa zwiedzającego, warsztaty obróbki i zdobienia szkła, galeria szkła – aktualna wystawa czasowa, prezentacja filmu o historii i produkcji szkła), opiekę przewodnika, ubezpieczenie NNW.

Pakiet „Zwiedzanie piwnic przedprożnych” – cena 8 zł
Pakiet obejmuje: zwiedzanie piwnic przedprożnych (szkło w fizyce, dzieje sztuki szklarskiej, światowe marki produkowane w Krośnie, najwybitniejsi artyści szkła), opiekę przewodnika, ubezpieczenie NNW.

alt

Pakiet promocyjny „Centrum Dziedzictwa Szkła” – cena 18 zł
Pakiet obejmuje: budynek główny CDS (pokazy hutnicze z możliwością aktywnego uczestnictwa zwiedzającego, warsztaty obróbki i zdobienia szkła, galeria szkła – aktualna wystawa czasowa, prezentacja filmu o historii i produkcji szkła), piwnice przedprożne (szkło w fizyce, dzieje sztuki szklarskiej, światowe marki produkowane w Krośnie, najwybitniejsi artyści szkła), prezentacje hut regionu krośnieńskiego w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza, opiekę przewodnika, ubezpieczenie NNW. W planach jest dołączenie kuponów uprawniających do rabatów przy zakupach w sklepach firmowych krośnieńskich hut oraz przy korzystaniu z usług gastronomicznych na terenie Starego Miasta.

{gallery}wiadomosci/2012/06/21/b{/gallery}

Rezerwacja biletów odbywa się poprzez oficjalną stronę internetową obiektu (www.miastoszkla.pl) lub drogą telefoniczną pod numerem 134363568
(w dniach 12-18 czerwca rezerwacja drogą telefoniczną możliwa będzie od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15.30).

Zwiedzanie możliwe będzie od poniedziałku do niedzieli. Obowiązywać będą następujące godziny otwarcia:

 • Poniedziałek – 10.00 - 18.00 
 • Wtorek – 10.00 - 18.00
 • Środa – 10.00 - 18.00
 • Czwartek – 10.00 - 20.00
 • Piątek – 10.00 - 22.00
 • Sobota – 10.00 - 24.00
 • Niedziela – 12.00 - 20.00

W związku z udostępnieniem obiektu turystom Centrum Dziedzictwa Szkła przygotowało niespodziankę dla osób rezerwujących zwiedzanie w czerwcu. Każda co dziesiąta osoba dokonująca rezerwacji przez Internet otrzyma upominek.

Piotr Dymiński
Fot. Piotr Dymiński, Łukasz Jaracz

 • autor: Piotr Dymiński

11 komentarzy

 • kocór

  Ten łysiejący gostek w okularach na zdjęciu 9 i 10 jest THE BEST!!!!!!!!

  Zgłoś nadużycie kocór sobota, 23, czerwiec 2012 01:34 Link do komentarza
 • ...

  Ciekawe dlaczego tego pokropku nie dokonał brat prezesa,przecież on też jest sukienkowym...

  Zgłoś nadużycie ... sobota, 23, czerwiec 2012 01:00 Link do komentarza
 • mniszek

  Patronka Krosna jest Matka Boża! Wstydźcie się heretycy! To dzięki naszemu Prezydentowi z bożej łaski i panu przewodniczącemu Słysiowi! Łaska boska i Matka Murkowa czuwają nad Krosnem i władzami samorządowymi! To dzięki nim mamy piękne Centrum, wspaniałą atrakcje turystyczną, która rozsławi Krosno na cały świat!

  Zgłoś nadużycie mniszek piątek, 22, czerwiec 2012 16:29 Link do komentarza
 • Tadeusz G.

  Sukiennkowy pokropił i co to ma byc tylko tolernacja i owarta Polska dla wszystkich wyznan
  dosc juz tych akcentow klerykalno watyknaskich
  precz z pis!

  Zgłoś nadużycie Tadeusz G. piątek, 22, czerwiec 2012 16:19 Link do komentarza
 • Alik

  Ale sie bawią, szampan, uśmiechnięte pysie, błogosławieństwo księdza, a kasa idzie na dziwactwa. Ludzie obudźcie się!!!!

  Zgłoś nadużycie Alik piątek, 22, czerwiec 2012 16:10 Link do komentarza
 • kot pali

  A ile pokropienie kosztuje?

  Zgłoś nadużycie kot pali piątek, 22, czerwiec 2012 15:50 Link do komentarza
 • ferdek

  a czy to prawda że na najbliższej sesji 25 czerwca przewidziany jest punkt obrad dotyczący wniesienie wkładów finansowych gminy Krosno do spółki Centrum Dziedzictwa Szkła ? To chodzi o utrzymanie tych ruchomych schodów dla mieszkańców co mówił Pan prezydent czy o dofinansowanie samej działalności CDS?

  Zgłoś nadużycie ferdek piątek, 22, czerwiec 2012 15:25 Link do komentarza
 • jontek

  Cicho malkontenci! Teraz można tylko to chwalić! Jak przestaniecie wierzyć w ten budynek, to się zawali!!

  Zgłoś nadużycie jontek piątek, 22, czerwiec 2012 15:22 Link do komentarza
 • x

  To jest wystawa i promocja szkła artystycznego, a w Krośnie w większości wytwarzano szkło użytkowe tzw gospodarcze. Coś ta promocja innych hut i to chyba nie krośnieńskich, szkło artystyczne czy dekoracyjne wytwarzały małe manufaktury z gorszego gatunkowo szkła, nawet z przetopionej stłuczki.

  Zgłoś nadużycie x piątek, 22, czerwiec 2012 14:17 Link do komentarza
 • pepe

  Znowu PP, redakcjo, dlaczego promujecie takie osoby!?!?! ...i jeszcze dynia do tego! Nie idźcie tą drogą!!

  Zgłoś nadużycie pepe piątek, 22, czerwiec 2012 12:19 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?