KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Odszedł Zbigniew Religa Polecamy

Odszedł Zbigniew Religa - Jeden z największych współczesnych autorytetówWybitny polski kardiochirurg i były minister zdrowia prof. Zbigniew Religa zmarł w ostatnią niedzielę. Do końca stawiał czoła nierównej walce z nowotworem. Mimo kilku poważnych operacji przegrał z ciężką chorobą. Miał 70 lat. Był człowiekiem o wielkim sercu. Być może nie wszyscy wiedzą o tym, że był także związany z Krosnem. 

REKLAMA


Jako prezes honorowy Europejskiego Klubu Liderów, działającego przy Stowarzyszeniu Rozwoju Miasta „Twoje Krosno”, wspierał działalność charytatywną młodzieży. W Krośnie, jako gość specjalny Parady Narodów Europy, gościł w 2004 roku.


Miałem zaszczyt znać profesora Religę i współpracować z nim przez wiele lat, najpierw w Senacie RP, a później w ramach działalności pozarządowej i społecznej. To wielka strata dla Polski. To nie był tylko znakomity kardiochirurg i polityk, ale przede wszystkim przyjaciel młodzieży i inicjatyw społecznych. Nigdy nie odmówił mi pomocy  – tak wspomina profesora jego przyjaciel i prezes Stowarzyszenia Rozwoju Miasta Krosna Jerzy Borcz.

alt alt

Profesor Religa z jednej strony ujmował skromnością, graniczącą z nieśmiałością, a z drugiej był człowiekiem z dużą charyzmą i prawdziwym autorytetem. Był jednym z największych ludzi, których znałem osobiście i z którymi miałem szczęście współpracować – ze wzruszeniem mówi Piotr Lenik, były pełnomocnik Zbigniewa Religi w regionie krośnieńskim.

alt

Profesor Zbigniew Religa był światowej sławy kardiochirurgiem. W 1986 r. przeprowadził pierwszą w Polsce udaną transplantację serca. W ostatnich latach pracował z zapałem nad projektem polskiego sztucznego serca. Za osiągnięcia w kardiochirurgii Religa został odznaczony Orderem Orła Białego, Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Odrodzenia Polski i Krzyżem Wielkim Odrodzenia Polski. Był doktorem honoris causa wielu uczelni wyższych. Przez dzieci został odznaczony Orderem Uśmiechu.

prof. Zbigniew Religa  w KrośnieA oto komunikat prasowy, wydany przez Stowarzyszenie Rozwoju Miasta Krosno „Twoje Krosno”:

Odszedł człowiek bardzo potrzebny Polsce, człowiek zasłużony dla naszego miasta.

Z wielką przykrością przyjęliśmy wiadomość o śmierci naszego drogiego przyjaciela profesora Zbigniewa Religi. Był on prezesem Europejskiego Klubu Liderów, działającego przy Stowarzyszeniu Rozwoju Miasta Krosno „Twoje Krosno”. To między innymi dzięki niemu przez lata udało nam się organizować w naszym mieście razem z młodzieżą wiele inicjatyw, takich jak Parada Narodów Europy, Piknik Europejski oraz  Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Nigdy nie zapomnimy o wspólnych spotkaniach oraz o jego niezwykłym wkładzie w rozwój stowarzyszenia i jego dalszą działalność. Mamy nadzieję, że profesor będzie teraz spoglądał na nas z góry i pomagał nam jeszcze mocniej niż dotychczas. Profesorze, na zawsze pozostaniesz w naszej pamięci.

Prezes Stowarzyszenia Rozwoju Miasta Krosna „Twoje Krosno”
Jerzy Borcz
alt

 

Arkadiusz Opoń
Foto: archiwum stowarzyszenia
  • autor: Arkadiusz Opoń

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?