KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Dzieci zaprojektują szkło

Od 2 lipca Centrum Dziedzictwa Szkła uruchamia specjalny program dla dzieci, dzięki któremu  najmłodsi goście obiektu wcielą się w rolę „projektantów” szkła. Co miesiąc kilka najciekawszych projektów zostanie zrealizowanych przez zespół hutniczy. Trafią one także na specjalną wystawę stałą oraz organizowaną raz do roku czasową ekspozycję projektów dziecięcych.  

REKLAMA


 alt

Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie, czyli pierwszy w Polsce obiekt w interaktywny sposób prezentujący temat hutnictwa szkła i szklanej twórczości, został otwarty dla turystów 19 czerwca. Z każdym dniem placówka przyjmuje coraz więcej turystów, którzy po zwiedzeniu obiektu zaskoczeni są rozmachem i sposobem realizacji inwestycji, zwłaszcza możliwością czynnego udziału w procesie tworzenia, zdobienia i obróbki szkła.

W planach na najbliższy czas jest wzbogacenie oferty programowej obiektu o działania pozwalające jeszcze dokładniej poznać temat szklanej twórczości poprzez specjalne warsztaty i lekcje hutnicze. W lipcu z pewnością pojawią się także wydarzenia kulturalne, które stanowić będą szansę na zwiedzenie obiektu w wyjątkowej atmosferze.

alt
„Mały projektant szkła” – zabawa dla dzieci – wyzwanie dla hutników (rys. Łukasz Szozda)

Jednym z pierwszych uruchamianych projektów jest program „Mały projektant szkła”, w którym w rolę „designerów” szkła wcielać się będą najmłodsi goście Centrum. Projekt adresowany jest przede wszystkim do dzieci w przedziale wiekowym 5-10 lat zwiedzających obiekt indywidualnie z opiekunami lub w grupach zorganizowanych, które wcześniej zgłoszą chęć wzięcia w nim udziału.

alt

Jego celem jest zaangażowanie dzieci w proces twórczy, przez co rozwijana będzie ich kreatywność i wyobraźnia. Nie obowiązują żadne wytyczne dotyczące projektów. Chodzi o to, aby projektowanie było zabawą i pobudzało twórczo dzieci. Na potrzeby realizacji projektu na poziomie -3, czyli w sali warsztatów, utworzony zostanie specjalny „Kącik małego projektanta szkła”, w którym do dyspozycji dzieci będą przybory plastyczne pozwalające „zaprojektować” swoją własną formę szklaną. Mali turyści będą mogli z niego korzystać po zapoznaniu się z obiektem Centrum. Co miesiąc wybranych zostanie kilka najciekawszych projektów, które następnie wykonane będą przez hutników na oczach ich twórców w dwóch egzemplarzach – jeden trafi na specjalną wystawę stałą w Centrum, a drugi do osoby, która go zaprojektowała. Raz do roku, w okolicach Dnia Dziecka, zorganizowana zostanie czasowa ekspozycja „dziecięcego designu”. Każda osoba, której projekt zostanie zrealizowany, zostanie także nagrodzona przez Centrum.

alt

Bardzo zależy nam na realizacji tego typu projektów. Chcemy, aby wizyta w Centrum była czymś w rodzaju niezapomnianej przygody, w której turyści brać będą czynny udział, a nie jedynie obserwować z perspektywy widza. Na pewno w przyszłości wdrażać będziemy kolejne projekty adresowane do innych grup zwiedzających, tak aby każdy znalazł tu coś dla siebie. „Mały projektant szkła” z pewnością będzie przygodą nie tylko dla dzieciaków, ale i dla nas, gdyż realizacja projektów przygotowanych przez dzieci wcale nie musi być łatwa – żartuje Stefan Dziadosz, prezes Centrum Dziedzictwa Szkła.

Tworzenie projektów przez dzieci odbywać się będzie w godzinach pracy Centrum, które sprawdzić można na oficjalnej stronie internetowej placówki znajdującej się pod adresem www.miastoszkla.pl.

Projekt rusza od 2 lipca 2012 r.

cds, di
Fot.  Łukasz Jaracz

 • autor: cds, di

3 komentarzy

 • ninja

  Najpierw musisz stracić pieniądze i czas, dopiero później będziesz miał prawo się wypowiedzieć o tym, czy budowanie nowoczesnego pieca na zabytkowym rynku jest "dziwne" lub "cudaczne". Jak już to zrobisz to dowiesz się, że każdy ma swój gust, innym się podoba, więc się nie odzywaj :D

  Zgłoś nadużycie ninja poniedziałek, 02, lipiec 2012 12:31 Link do komentarza
 • ...

  A możesz wyjaśnić czemu dziwactwo? Byłeś w środku i widziałeś? Czy po prostu nie podoba Ci się pomysł samego cds. Bo do tego masz jak najbardziej prawo, ale żeby uznać coś za dziwactwo trzeba być w środku i ocenić. Ja byłem, choć pomysł budził kontrowersje. Obiekt w środku robi wrażenie, zwłaszcza, że choc mieszkam tu od prawie 30 lat nie miałem okazji widzieć jak powstaje szkło. I nie ma w tym nic dziwnego... więc napisz co ci się nie podoba w obiekcie i dlaczego jest dziwactwem. Wówczas zrozumiem sens twojego komentarza, bo jeśli piszesz po to żeby komuś dowalić bo po prostu tego nie popierasz to to nie jest dyskusja tylko złośliwość nie wiem czym podyktowana. I nie odbieraj osobom, które chcą wiedzieć co się dzieje w Krośnie prawa do informacji bo nie chcesz czytaś o czymś. Nie chcesz - nie czytaj proste...

  Zgłoś nadużycie ... niedziela, 01, lipiec 2012 18:00 Link do komentarza
 • cudactwo

  Znowu cds? Redakcjo, dlaczego promujecie to dziwactwo?

  Zgłoś nadużycie cudactwo niedziela, 01, lipiec 2012 16:12 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?