KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register LoginPiotr Przytocki: Lotnisko nie może być dofinansowane

W dniu wczorajszym (09.10.) prezydent Krosna, Piotr Przytocki zwołał pilnie konferencję prasową, na której przedstawił swoje stanowisko na temat utraty możliwości dofinansowania modernizacji lotniska ze środków Unii Europejskiej. Podczas konferencji stwierdził, ze informacje podawane przez rzecznika Marszałka i posłów PiS są nieprawdziwe. Sam nie wskazywał winnych utraty dotacji.

REKLAMA


alt

O terminie konferencji informowano na kilkadziesiąt minut przed jej rozpoczęciem, telefonicznie i pocztą elektroniczną. W budynku UM przy ul. Staszica 2 Piotr Przytocki przedstawił swoje Oświadczenie na temat finansowania projektu „Utworzenie Ponadregionalnego Centrum Szkolenia lotniczego w oparciu o zmodernizowaną infrastrukturę lotniska – I etap”.

alt
Skan: "Oświadczenie dot. finansowania projektu "Utworzenie Ponadregionalnego Centrum Szkolenia lotniczego w oparciu o zmodernizowaną infrastrukturę lotniska - I etap" Kliknij aby zobaczyć orginał dokumentu.

- W tym oświadczeniu wyjaśniamy wszelkie kwestie, które dotyczą aplikowania o środki pomocowe dla lotniska w Krośnie – stwierdził prezydent.


Treść oświadczenia:


W ostatnim czasie pojawiły się informacje jakoby Krosno poprzez zwiększenie zakresu projektu „lotniskowego” utraciło dofinansowanie projektu z UE. I że jest jeszcze szansa by po zmianach utrzymać dofinansowanie. Z całą stanowczością oświadczam, że są to informacje nieprawdziwe.

Po pierwsze
Władze Województwa Podkarpackiego umieściły nasz projekt po wnikliwej ocenie, nie wnosząc zastrzeżeń na liście strategicznych projektów województwa w 2007 roku, pomimo tego iż kilka miesięcy wcześniej Urząd Marszałkowski otrzymał informację z Komisji Europejskiej  iż „(…) z zasady nie powinno się planować wsparcia  dla lotnisk w podregionach, np. dla celów turystycznych lub szkoleniowych, w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych 2007-2013 w Polsce”. Miasto takiej informacji nie posiadało.

Po drugie
Po wpisaniu projektu na listę indykatywną, Krosno przystąpiło do przygotowania niezbędnych załączników do zawarcia pre-umowy (zgodnie z założeniami, które były podstawą wpisania projektu na listę indykatywną). Prace nad realizacją projektu były intensywnie prowadzone (wszystko pod nadzorem i w uzgodnieniu z Urzędem Marszałkowskim), co w rezultacie doprowadziło do podpisania pre-umowy 12 kwietnia 2010 r.

Po trzecie
W pre-umowie określony był szczegółowy zakres inwestycji (tj. przede wszystkim budowa utwardzonej drogi startowej, drogi kołowania, uzbrojenia terenu, mediów, modernizacji i nadbudowy istniejącej wieży oraz ogrodzenia) oraz zakładane cele i rezultaty projektu wskazujące na przygotowanie lotniska w Krośnie do pełnienia funkcji szkoleniowo – ćwiczeniowo - treningowej. Pod pre-umową podpisali się Prezydent Miasta Krosna Piotr Przytocki oraz Marszałek Województwa Podkarpackiego Zygmunt Cholewiński i Wicemarszałek Bogdan Rzońca.
Miasto złożyło wniosek do Zarządu Województwa Podkarpackiego o rozszerzenie zakresu dofinansowania, jednak do chwili obecnej Zarząd nie odniósł się do tego wniosku, tak więc cały czas obowiązuje zakres projektu określony w pre-umowie. Nieprawdą jest więc, że zwiększenie zakresu spowodowało utratę dofinansowania.

Sytuacja Obecna
W lipcu 2012 r., w okresie bezpośrednio poprzedzającym złożenie przez miasto kompletnej dokumentacji aplikacyjnej (lipiec 2012 r.), Urząd Marszałkowski zwrócił się do Komisji Europejskiej  z prośbą o opinię  w kwestii możliwości finansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, krośnieńskiego projektu. Z informacji przekazanych przez Urząd Marszałkowski (a otrzymanych z Komisji Europejskiej w Brukseli)wynika że: „wszelkie wsparcie dla infrastruktury lotniska powinno być zgodne z generalnym planem rozwoju lotnisk Ministerstwa Transportu. Kwalifikują się do niego jedynie lotniska wymienione w planie generalnym”. Ponadto(…) działania opisane (…) jako pożądane do realizowania przez nowe lotnisko w Krośnie, mogą być stosunkowo łatwo obsłużone przez rozbudowaną infrastrukturę Portu Lotniczego Jasionka w Rzeszowie. Dlatego Komisja uważa propozycję finansowania nowej infrastruktury lotniska w Krośnie w ramach osi priorytetowej I „Konkurencyjna i Innowacyjna Gospodarka” za niekwalifikowalną. W związku z tym projekt nie może być finansowany ze środków UE.
 

Prezydent wyjaśniał, nie chciał wskazywać winnych
- Ja nie negocjowałem z komisją, ja podpisywałem preumowy z Zarządem Województwa – mówił Piotr Przytocki, podkreślając, że władze miasta działały na podstawie posiadanej wiedzy. Na pytania o to kto zawinił, lub czy winni utraci dotacji są pracownicy Urzędu Marszałkowskiego Piotr Przytocki odpowiadał – Ja nie zajmuje się ocena urzędników Urzędu Marszałkowskiego.

alt
Podpisy pod pre-umową z dnia 12 kwietnia 2010 r.

Podczas konferencji prasowej prezydent i towarzyszący mu urzędnicy podkreślali, ze projekt był przygotowywany zgodnie z wytycznymi i nie było żadnych problemów, aż do lipca 2012. – Była poruszana tylko kwestia, że Komisja Europejska nie będzie finansowała portów lotniczych, dlatego myśmy w 2005 roku do Zarządu zgłosili zmianę projektu „Budowa Ponadregionalnego Centrum Szkolenia Lotniczego” – mówił Piotr Przytocki. Z jego wypowiedzi wynika, że wniosek o dofinansowanie modernizacji lotniska w Krośnie nigdy nie miał szans. – Myśmy to już dokładnie przeanalizowali kilka tygodni temu z urzędnikami Urzędu Marszałkowskiego – powiedział Piotr Przytocki komentując informacje o tym, że projekt można jeszcze zmienić, tak, żeby uzyskał dofinansowanie (co sugerują między innymi odpowiedzi, jakie w poniedziałek otrzymaliśmy z Urzędu Marszałkowskiego: (Dofinansowanie do lotniska, czy to jeszcze możliwe?).

alt

Projekt będzie realizowany ze środków gminy
- Nasz projekt jest na tyle zaawansowany, że będziemy starali się w najbliższych dniach ogłosić postępowanie przetargowe określające zakres realizacji przedsięwzięć związanych z realizacją krośnieńskiego lotniska – zapowiadał prezydent – Mamy zagwarantowane środki na okres 3 lat, łącznie około 50 mln złotych. Spodziewamy się, ze ten zakres, który będzie poddany przetargowi zmieści się w tej kwocie – stwierdził Piotr Przytocki, następnie zapowiedział możliwość działania według zasad Partnerstwa Publiczno-Prywatnego – To jest nasze zmartwienie w tej chwili, będziemy nad tym pracować. Jest przecież możliwość realizacji projektów w Partnerstwie Publiczno Prywatnym. Oczywiście trzeba uzasadnić celowość projektu – mówił Piotr PrzytockiTen zakres, który jest określony w I etapie przywróci do życia to lotnisko. To jest niezbędne minimum by ono zaistniało na lotniczej mapie Polski – stwierdził prezydent. Jego zdaniem intensyfikacja ruchu na lotnisku w Jasionce wykluczy tam działania szkoleniowe, a wtedy potrzebne będzie lotnisko krośnieńskie.

Piotr Dymiński
Fot. Piotr Dymiński, archiwum

 • autor: Piotr Dymiński

28 komentarzy

 • x

  Może jestem niepoprawnym optymistom, ale marzy mi się, by na portalach społecznościowych były mądre rzeczowe dyskusje, bez inwektyw, bez wymądrzania się, bo przcież mamy demokrację i każdemu wolno mieć własne zdanie ale poparte argumentami, przemyśleniami kulturalnymi odpowiedziami na pytania. Wiem , że miedzynarodowe słowo ....k..... opanowało nie tylko tych od łopaty, ale może warto pomyśleć, użyć mózgu, wysilić się i napisać parę mądrych słów zamiast steku bzdur, inwektyw, oskarżeń niczym nieuzasadnionych tylko jedynie tym, że nie jesteśmy z; jednej bajki, jednej partii, jednego kościoła, jednej wsi itd. Może spróbujmy może warto pomyśleć o Krośnie, o współmeszkańcach, o tych z którymi dane nam dzielić życie, troski i kłopoty .... a mnie się marzy, ale wywołuje to mój uśmiech, a z nim każdemu do twarzy ....

  Zgłoś nadużycie x sobota, 13, październik 2012 20:52 Link do komentarza
 • x

  Jak dzieci, jak dzieci. Obrzucacie się komplementami, epitetami, błotkiem, agdzie dyskusja merytoryczn, kulturalna jak na intelektualistów przystało. Takie mamy rzeczypospolite ...... z jakiego środowiska idą w posły, apotem się dziwimy, że na mównicy same osły .... w kraju węgla, w kraju stali, brak w głowach oleum i oświecenia, a Łukasiewicz tak się starał ....

  Zgłoś nadużycie x sobota, 13, październik 2012 00:26 Link do komentarza
 • Bezimienny

  Mam taką refleksję przepraszam, że luzno związaną z tematem, ale Tadeusz jest jak przysłowiowa rakieta turbo antypis, jemu płacą za to?

  Zgłoś nadużycie Bezimienny piątek, 12, październik 2012 00:58 Link do komentarza
 • Mash

  Tadeuszu - zawsze jest konkurencyjny portal. Tam już winni zostali wskazani, począwszy od Cholewińskiego, przez Rzońcę, Karapytę, Babinetza i Krzanowskiego, na KOL skończywszy. Wzór obiektywnego dziennikarstwa w wykonaniu k24.

  Zgłoś nadużycie Mash czwartek, 11, październik 2012 21:22 Link do komentarza
 • polak

  A co na to lokalni politycy PO z europosłanką na czele, nie mają zdania ???

  Zgłoś nadużycie polak czwartek, 11, październik 2012 19:56 Link do komentarza
 • sebinem

  Panie Tadek G . wywieś pan gnój przed chatkę w Korczynioku. A od Krosna wara bo pan tu nic nie płaci podatków ani za wywóz śmieci.

  Zgłoś nadużycie sebinem czwartek, 11, październik 2012 19:09 Link do komentarza
 • Tadeusz G.

  @ P. Dymiński z Bogiem!
  na chwałę ludu smolenskiego!

  Zgłoś nadużycie Tadeusz G. czwartek, 11, październik 2012 16:44 Link do komentarza
 • Piotr Dymiński

  Dobrze Tadeuszu G, posypuje głowę popiołem. Co ja w ogóle sobie wyobrażam? Jak mogłem tak po prostu zrelacjonować co mówi poseł, co biuro marszałka, a co prezydent? Powinienem od razu napisać wprost, że prezydencka jest prawda, cała prezydencka i tylko prezydencka... wtedy byłbyś szczęsliwy i miałbyś mnie za wzór obiektywizmu :) A całkiem serio, jak pytasz, "co wyrabia ten portal", to informuję, że portal przesyła właśnie kolejnych 7, często szczegółowych pytań, do Urzędu Marszałkowskiego. Zapewne to nie będzie koniec tematu lotniska. Pozdrawiam!

  Zgłoś nadużycie Piotr Dymiński czwartek, 11, październik 2012 16:38 Link do komentarza
 • victor

  Tadeuszu G. nic tu nie widzę o PiSie. A zresztą, pis pis pis, bo PO siedzi cicho w tej sprawie. Bynajmniej ja nie słyszałem by podjęto publiczne głosy w tym temacie... A Urząd Marszałkowski to nie mieszanka partii ?

  Zgłoś nadużycie victor czwartek, 11, październik 2012 16:31 Link do komentarza
 • Tadeusz G.

  Pis internauci znowu mącai tutaj nie chodzi o prawde, o dobro wspólne Nie!
  tu zawisc, chec zniszczenia przeciwnika
  a to co wyrabia ten portal to przechodzi ludzkie pojecie jestem zazenowany i zniesmaczony
  mozna popierac Pis ale ludzie bez przesady
  to co toB. Rzonca zna sie na wszystkim na Katyniu na lotnisku omnibusi?

  Zgłoś nadużycie Tadeusz G. czwartek, 11, październik 2012 16:27 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?