KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

"Nie mieliśmy tajemnic" - Bogdan Rzońca o lotnisku

"Te pieniądze są do wzięcia", "nie mieliśmy tajemnic przed prezydentem Krosna" - były wicemarszałek województwa podkarpackiego, a obecnie poseł z sejmowej Komisji Infrastruktury, Bogdan Rzońca, odpowiada na nasze pytania nt. dofinansowania dla lotniska w Krośnie.

REKLAMA


alt

W piątek, 5 października spotkaliśmy się na konferencji prasowej, gdzie po raz pierwszy powiedział Pan (wraz z posłem Babinetzem), że wniosek o dofinansowanie lotniska w Krośnie jest zagrożony, czy wręcz niemożliwy do zrealizowania. Powoływaliście się panowie na rozmowę z marszałkiem. Czy od tamtej pory ma Pan nowe informacje na ten temat, np. zapoznał się Pan z dokumentami na ten temat (np. z treścią odpowiedzi z KE)?

altBogdan Rzońca: Od tamtej pory nie mam żadnych nowych informacji. Nie zapoznawałem się z żadnymi innymi informacjami niż te , które otrzymałem od Marszałka Karapyty. Konferencja prasowa była tylko okazją do powiedzenia, że 11 mln euro ( ok 50 mln zł) jest wciąż zapisane na lotnisko w Krośnie i w świetle wiedzy którą posiadałem wtedy i posiadam dziś te pieniądze są wciąż do wykorzystania .Do dziś tj.19.10.12 nie ma decyzji Zarządu Województwa Podkarpackiego o wykreślenie tego  projektu z listy projektów kluczowych (jest godzina 19:00 19.10.2012r).

Prezydent Krosna, Piotr Przytocki stwierdził na konferencji prasowej 09.10, że ten wniosek nigdy nie miał szans na dofinansowanie, bo KE nie da pieniędzy na żadne lotnisko oprócz Jasionki, z tym, że władz Krosna o tym nikt nie informował, chociaż taka wiedzę miał Urząd Marszałkowski od 2007 roku. W tamtym czasie był Pan wicemarszałkiem i brał udział w umieszczeniu tego wniosku na liście indykatywnej, dlaczego nie poinformował Pan prezydenta, że ten wniosek nie ma szans?

- Urząd Marszałkowski w 2007 roku i przez następne lata zrobił wszystko , żeby jakiekolwiek pieniądze mogły zostać zapisane na lotnisko w Krośnie. Prezydent Krosna, a nie jakieś tajemnicze ,,władze Krosna " wiedział ,że projekt może być taki , jaki został opisany w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Podkarpackiego.

Urzędnicy w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego mieli pełną wiedzę na temat zakresu prac , które mogą być wykonane w Krośnie na lotnisku. Ani ja ani urzędnicy nie mieli żadnych tajemnic przed Prezydentem Krosna.

Nie jest prawdą , ze Komisja Europejska nie chciała dać pieniędzy na lotnisko w Krośnie. Otóż chciała, i dała, zaakceptowała wniosek opisany jako lotnisko szkoleniowo -dydaktyczno - ćwiczeniowy. Trzeba było, tylko do tego się dostosować, napisać projekt zgodny z kryteriami kwalifikowalności wydatków, podpisać umowę z Zarządem Województwa Podkarpackiego, ogłosić przetarg, wykonać inwestycje ( pas startowy, ogrodzenie, wieża kontroli lotów) i z ,,pocałowaniem ręki" wziąć pieniądze z UE. Nie ma sensu straszyć mieszkańców Krosna, że UE ,,robi komuś łaskę". Te pieniądze jeszcze są do wzięcia .

alt

Co było przyczyną, że wniosek Krosna dostał, jak Pan to określił podczas konferencji prasowej na początku miesiąca, „miażdżącą opinię”?

- Przyczyna była prosta, wnioskodawca nie napisał wniosku pod kryteria, które mogła zaakceptować Komisja Europejska. Każdy projekt, który był na liście kluczowych projektów Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego musiał wypełniać kryteria uzgodnione z Komisją Europejską, jeszcze w 2007 roku. Czy był to wójt, burmistrz, prezydent, marszałek województwa- wszyscy pisali projekty, które spełniały zawarte w programie kryteria. I jak na razie wszyscy napisali wnioski takie jakie zostały uzgodnione między Zarządem Województwa Podkarpackiego a Komisją Europejską np.  lotnisko w Rzeszowie wykorzystało środki zapisane w RPO wzorowo, szpital w Rzeszowie nie ma problemów z absorbcją środków z UE, drogi wojewódzkie, powiatowe i gminne też dostosowały się do zapisów w RPO.

Urząd Miasta Krosna twierdzi, że proponowane zmiany projektu nie wykraczają poza zakres szkoleniowy, a co więcej, zakres o jaki pytano Komisję Europejską w lipcu 2012 był taki sam jak w preumowie podpisanej w 2010 roku. „Tak naprawdę marszałek w lipcu 2012 r. pytał komisję, czy miał prawo podpisać w kwietniu 2010 r. preumowę” stwierdza rzeczniczka prezydenta Krosna. Co zatem opiniowała KE w 2012, ten zakres projektu, który wpisaliście państwo na listę indykatywną w 2010 roku?

- Nie znam treści pism po 2010 roku, nie uczestniczyłem w żadnych dyskusjach na ten temat. Mogę tylko się domyślać, że urzędnicy Marszałka Województwa Podkarpackiego nie podsuwali Marszałkowi pism wysyłanych gdziekolwiek , które mogłyby zaszkodzić lotnisku w Krośnie. Przecież od 2010 roku rządzi województwem Platforma Obywatelska i PSL, a Prezydent Krosna kandydował do Sejmiku z listy PO. Przypuszczam, że KE jeśli cokolwiek robiła to analizowała projekt tylko pod kątem zgodności z RPO Podkarpacia czyli patrzyła na to czy środki, które zostały zapisane na lotnisko w Krośnie , nie pójdą na jakieś niezgodne z RPO wydatki.

Czy jako wicemarszałek, podczas prowadzenia rozmów z KE, otrzymał Pan potwierdzenie ze strony unijnej, że „Tak, ten wniosek o dofinansowanie dla lotniska w Krośnie może być realizowany, pomimo że priorytetem jest lotnisko w podrzeszowskiej Jasionce” ?


- Tak, zdecydowanie tak. To były dwa oddzielne projekty. Jasionka była finansowana jako jedyne lotnisko regionalne i do tej pory wszystkie środki na ten cel zostały dobrze wykorzystane.
Lotnisko w Krośnie miało być finansowane jako szkoleniowe i do tej pory ani jedno euro jeszcze nie zostało zainwestowane , a na koncie Marszałka leży na ten cel , na lotnisko m Krośnie od 2007 roku 11 mln euro. (ok. 50mln złotych, które wciąż można wykorzystać nie obciążając podatkami na cel rozwoju lotniska w Krośnie mieszkańców Krosna)

Czy w przypadku otrzymania dofinansowania, Krosno byłoby ograniczone wyłącznie do funkcji szkoleniowej, a powstałej infrastruktury nie wolno by wykorzystać nawet do sporadycznych lotów biznesowych lub cargo?


- To miało być lotnisko szkoleniowe, żeby nie drażnić KE , że chcemy budować lotnisko przy lotnisku(Bruksela jest daleko, a Rzeszów i Krosno są blisko siebie) wynegocjowaliśmy takie pieniądze i tylko na taki cel( 11 mln euro , szkoleniowe lotnisko). Myślałem , że jak to zostanie zrealizowane to w drugim etapie rozwiniemy infrastrukturę lotniska i wzbogacimy lotnisko o inne funkcje. Jak na razie stoimy(leżymy)- a powinniśmy latać, szkoda, że od 5.10.2012r. do dzisiaj nie doczekaliśmy się wspólnego stanowiska Marszałka Województwa i Prezydenta Krosna. Kładę głowę, że w perspektywie finansowej 2014-2020 UE będzie miała inne priorytety i niestety może nie martwić się lotniskiem w Krośnie, tak jak o to walczył np. radny, a dziś poseł  P. Babinetz, obecny senator, były Wiceminister Rozwoju Regionalnego W. Ortyl oraz zwykli ludzie mieszkańcy Krosna.

Dziękujemy za rozmowę.

(pd)
Fot. Sławomir Frankiewicz, archiwum

 • autor: Piotr Dymiński

19 komentarzy

 • polanka

  PLatforma wykiwała Urząd i nici z lotniska

  Zgłoś nadużycie polanka czwartek, 25, październik 2012 17:48 Link do komentarza
 • vcx

  wojj76 i znowu pokazujesz że nie masz pojęcia o czym piszesz. Ty naprawdę myślisz że jeżeli KE pisze że z RPO nie można finansować budowy lotnisk to można sobie przenosić inwestycje w inne osie i tak je realizować? To po co KE pisze że nie można budować lotnisk poza Jasionką jak taką inwestycję można by przenieść na inną ośi tak zrealizować? :D. Jeżeli byłoby tak jak piszesz to możnaby sobie dowolnie dobierać inwestycje do poszczególnych osi. Infrastrukturę komunikacyjną budować np. z osi 3 Społeczeństwo informacyjne. Może tam przenieść nasze lotnisko i wtedy zrealizować? Myślisz że jak KE nie pozwala dofinansowywać lotnisk to my przeniesiemy je na 3 oś i teraz możemy :D:D:D. Prostota Twojego myślenia jest wręcz porażająca :D.

  A jeżeli chodzi o salony Skody i Peugota to może je sobie kup. Złóż wniosek do RPO np. do 4 osi o nazwie "Ochrona środowiska i zapobieganie zagrożeniom" :D:D. Napisz swoje "teorie" do wniosku i na pewno dostaniesz pieniądze :D. Wprawdzie UE nie finansuje takich zakupów, ale napiszesz że nie ma takiego zapisu w osi 4 i Ty te pieniądze chcesz .

  Zgłoś nadużycie vcx czwartek, 25, październik 2012 13:41 Link do komentarza
 • ....

  Widać, że Pan Rzońca zaczął z czyjegoś polecenia kampanię wyborczą. Ciekawe kogo będzie rekomendował.
  Tyle już w Krośnie uratował, że może niech już nic więcej w tym kierunku nie robi!!!
  Co sądzicie?

  Zgłoś nadużycie .... czwartek, 25, październik 2012 00:47 Link do komentarza
 • wojj76

  "NIE NALEZY TEGO ODBIERAC JAKO UWAGI DO CALEGO PROJEKTU PROGRAMU."

  Zdecydowanie ktos tutaj ma wade polegajaca na nieumiejetnosci czytania ze zrozumieniem. Czy ja mam ostre zacmienie, czy Ty?

  "Stanowisko Komisji Europejskiej z dnia 10 maja 2007 r. do projektu RPO WP z dnia 6 marca 2007 r., zawierało w odniesieniu do osi II RPO WP (nie należy tego odbierać jako uwagi do całego projektu programu) następujące zapisy:

  - pkt 85 Regułą jest, że wszelkie wsparcie dla infrastruktury lotnisk powinno być zgodne z polskim Planem Generalnym rozwoju lotnisk Ministerstwa Transportu. Zakwalifikowane powinny być tylko lotniska wymienione w tym planie generalnym. Nie powinno się udzielać wsparcia prowizorycznym pasom startowym (np. dla potrzeb turystyki),

  - pkt 87 Komisja zauważyła, że planowane wsparcie dla innych lotnisk nie zostało w analizie wymienione ani uzasadnione. Regułą jest, że wsparcie dla lotnisk wewnątrzregionalnych, np. dla potrzeb turystyki, nie powinno być przewidziane w razie braku bardzo solidnej analizy kosztu do korzyści. W wyniku tego, biorąc pod uwagę inne potrzeby, które muszą być uwzględnione w ramach tego priorytetu, Komisja pragnie ograniczyć wsparcie dla lotnisk przewidzianych w ramach tego priorytetu do lotniska Rzeszów-Jasionka."

  Zgłoś nadużycie wojj76 czwartek, 25, październik 2012 00:20 Link do komentarza
 • xcv

  wojj76 po raz kolejny pokazujesz że nie masz pojęcia o tym co piszesz. Jak czytam to co piszesz to mam wrażenie że to Ty masz dość konkretną wadę. Komisja Europejska wyraźnie napisała że „(…) z zasady nie powinno się planować wsparcia dla lotnisk w podregionach, np. dla celów turystycznych lub szkoleniowych, w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych 2007-2013 w Polsce” . Chodzi tutaj o wszystkie programy operacyjne a nie o poszczególne osie w naszym RPO!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Masz napisane „(…) z zasady nie powinno się planować wsparcia dla lotnisk w podregionach, np. dla celów turystycznych lub szkoleniowych, w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych 2007-2013 w Polsce” a Ty piszesz że odnosi się do jakiejś osi w naszym RPO.
  Czytaj kilka razy zdanie jeżeli go nie rozumiesz. Jeżeli dalej nie rozumiesz to czytaj aż do skutku. Myślisz, że jeżeli KE pisze jakieś instrukcje odnośnie budowania RPO to może sobie pozwolić na błędy? Tutaj chodzi o setki milionów euro. Gdyby chodziło o osie od 2 do 7 to KE napisała by że chodzi o te osie. A napisali "w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych 2007-2013 w Polsce". Tłumaczę to jak 5 letniemu dziecku, ale i tak nie wiem czy zrozumiesz.

  Zgłoś nadużycie xcv środa, 24, październik 2012 17:11 Link do komentarza
 • jozek

  czytając to wszystko to rzygać się chce skoro P. Rzońca tak mówi a przyjmując ze tak było to rzeczywiscie cisnie się na usta pytanie czy było podejscie"2 etapów" do lotniska szkoleniowe a poźniej rozbudowa czy tez P. Prezydent od razu skierował "całościowy" projekt i został on utrącony przez województwo ktore nie dopusci do szybszego rozwoju krosna woli je zachowac jako peryferie, to wypisz wymaluj podobne jak urzad marszałkowski walczył z "uzdrawianiem" finansow szpitala w krosnie efekt prawie połowa medyków odeszła, podjeto jedynie słuszną decyzje o sprzedaży oddziału dializ który generował spore dochody a dzis głosno sie mowi ze w pierwszej kolejnosci NFZ zapłaci tym szpitalom które beda oferowac komplet /pełen zakres/ usług specjalistycznych wiec Krosno znowu dostanie nizszy kontrakt z NFZ rzeszow sie ucieszy bo pacjent powedruje do rzeszowa wzrosnie ilosc swiadczonych usług a wiec trzeba bedzie zwiekszac nakłady na szpitale rzeszowskie a moze nawet "szarpnac sie na akademię medyczna w ramach uniwerystetu rzeszowskiego a ludek krosnienski spokojnie to kupi przy tak działajacych radnych dla ktorych jedyny problem to jak wlozyc kij w rowerek ktorym jedzie przytocki, a on z kolei cieszy sie jak dziecko jak mu cos obieca P. poseł z europarlamentu wiec pociagnał lokomotywe PO i wygrała ale czy sie wywiązała z swoich deklaracji?

  Zgłoś nadużycie jozek środa, 24, październik 2012 16:53 Link do komentarza
 • xcv

  W 2007 Zarząd Województwa miał informację iż :„(…) z zasady nie powinno się planować wsparcia dla lotnisk w podregionach, np. dla celów turystycznych lub szkoleniowych, w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych 2007-2013 w Polsce”
  W 2012 Komisja Europejska napisała, "że wszelkie wsparcie dla infrastruktury lotniska powinno być zgodne z generalnym planem rozwoju lotnisk Ministerstwa Transportu. Kwalifikują się do niego jedynie lotniska wymienione w planie generalnym”.

  Nasze lotnisko ma służyć celom szkoleniowym. Nie znajduje się także w generalnym planie rozwoju lotnisk. Wynika z tego, że nie powinno być wpisane na listę inwestycji kluczowych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Ciekaw jestem jak wg pana Rzońcy należy zmienić nasz wniosek żeby nasze lotnisko nie było lotniskiem (nie jest w planie generalnym więc jako lotnisko nie może być dofinansowane) i żeby jako Ośrodek Szkolenia Lotniczego nie zajmowało się szkoleniem (RPO z zasady nie finansuje podregionalnych lotnisk szkoleniowych).

  Zgłoś nadużycie xcv środa, 24, październik 2012 16:02 Link do komentarza
 • wojj76

  Po prostu od roku 2009 zmienil sie klimat inwestycyjny. Wczesniej pieniadz lal sie strumieniem bez patrzenia na co, wystarczylo praktycznie byle co napisac i pieniadze byly. Po 2009 UE zaczela sie przygladac temu na co wydaje i wyszlo to co wyszlo. Ten projekt w takiej postaci w roku 2009 przeszedlby bez problemu. W chwili obecnej nie ma kasy na projekty z list indykatywnych, ktore nie sa idealnie napisane. I wychodzi sprawnosc ekipy Samorzadnego Krosna.

  A jezeli beda chcieli faktycznie zrobic to lotnisko to ludzie - trzymajcie sie za portfele bo podatki od nieruchomosci poszybuja wyzej niz w Warszawie. Juz teraz jestesmy na rowni z Wawka:
  Podatek od budynkow mieszkalnych: 0.70 zl za metr zarowno w Krosnie jak i Warszawie w 2012 roku
  W przyszlym roku dobija podatek od dzialalnosci do poziomu Wawki i dobija i tak ledwo dychajacy przemysl.


  Miejmy nadzieje, ze przynajmniej projekt obwodnicy jest dobrze napisany. Ja wiem, ze on jest na liscie podstawowej, ale biorac pod uwage sytuacje budzetowa (Rostowski zaklada 11% wzrost wplywow z CIT :o) beda kolejne ciecia. Mam nadzieje, ze to, ze nie uruchomiono srodkow na obwodnice to tylko kwestia czasu i w przerwie miedzy swietami a sylwestrem (kiedy kurs EURPLN i EURUSD bedzie znany) zostana uruchomione.


  P.S. A odnosnie odpowiedzialnosci Urzedu Marszalkowskiego. To w gestii tego, kto ma wiekszy interes lezy zabieganie o kompletnosc dokumentacji i zgodnosc z procedurami. Nigdy posrednik nie bedzie sie tak troszczyl o beneficjenta, jak sam beneficjent. Dlatego system polegajacy na redystrybucji pieniadza (socjalizm) jest mniej efektywny.

  Zgłoś nadużycie wojj76 środa, 24, październik 2012 14:29 Link do komentarza
 • dziedzic szkła

  Czego się spodziewaliscie po tym "prezydencie z bożej łaski"???

  Zgłoś nadużycie dziedzic szkła środa, 24, październik 2012 13:51 Link do komentarza
 • obserwator

  To teraz znowu trzeba sprowadzić owce na lotnisko by coś się tu dzialo. Niedługo Krosno będzie skansenem z CDSem w roli glównej. A radni bezradni będą sprzedawać bilety.

  Zgłoś nadużycie obserwator środa, 24, październik 2012 03:41 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?