Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 

Ewakuacja w szpitalu

W poniedziałek (29.10.) około godziny 11:30 pod Wojewódzki Szpital Podkarpacki w Krośnie podjechały wozy strażackie. Przeprowadzono ćwiczenia przeciwpożarowe i pozorowaną ewakuację Oddziału Pulmonologii. Ćwiczenia były prowadzone głównie dla personelu szpitala. Sami strażacy ćwiczyli w aparatach oddechowych, użyli także podnośnika.

REKLAMAalt

Tego typu ćwiczenia realizowane są przez szpital raz do roku. Podczas ćwiczeń sprawdza się plany ewakuacji i przygotowanie personelu na wypadek pożaru. Ćwiczenia za każdym razem przeprowadzane są w innej części szpitala, tym razem na Oddziale Pulmonologii. – Ze względu na charakter oddziału, na którym przebywają osoby z chorobami dróg oddechowych, na czas ćwiczeń szpital zapewnił pozorantów. Pacjentów udawali między innymi strażacy – ochotnicy z OSP Głowienka – informuje Naczelnik Wydziału Operacyjno-Rozpoznawczego KM PSP w  Krośnie bryg. Mariusz Kozak. Pozorantów było łącznie 14, co zapewniało około 50% obłożenie łóżek na oddziale.

alt

Ćwiczenia przeprowadzone były głownie dla personelu oddziału: pielęgniarek, lekarzy. Za ewakuacje odpowiedzialny był lekarz dyżurny, działania obserwował między innymi ordynator.

alt

- Założenia ćwiczeń zostały osiągnięte – mówi bryg. Mariusz Kozak. Podczas ćwiczeń użyto urządzeń do awaryjnego oddymiania klatki schodowej, a pacjentów-pozorantów ewakuowano za ogniotrwałe drzwi, na tym samym piętrze. Sami strażacy ćwiczyli technikę pożarniczą, działali ubrani w aparaty oddechowe. Pracownicy szpitala przećwiczyli użycie gaśnicy – Każdy mógł sprawdzić jak uruchamia się to urządzenie, w jaki sposób pracuje, mógł się do przyzwyczaić do odgłosu –dodaje bryg. Mariusz Kozak.

alt

W ćwiczeniach wzięły udział 2 zastępy PSP, specjalistyczny podnośnik oraz zastęp OSP z Turaszówki. Dojazd na miejsce ćwiczeń nie stanowił problemu, między innymi, dlatego że pracowników uprzedzono o ćwiczeniach, a na trasie rozstawiono dodatkowe informacje o zakazie parkowania. W zwykłych okolicznościach byłoby niestety dużo gorzej. – Zawsze jest to problem, szczególnie przy budynkach wielomieszkaniowych. Przy wysokich budynkach są specjalne place manewrowe, przewidziane dla służb ratowniczych, możemy tam teoretycznie np. rozstawić podnośnik. Niestety te miejsca służą one mieszkańcom za parkingi – mówi bryg. Mariusz Kozak.

alt

W czasie ćwiczeń, każdy podjeżdżający pojazd był na chwile zatrzymywany przez szlaban. Dryg. Mariusz Kozak zapewnia, ze w razie prawdziwego zgłoszenia tym nikt by się nie przejmował – To jest lekki plastikowy szlaban, straty byłyby minimalne, a my przede wszystkim mamy ratować ludzkie życie. Działamy na zgłoszenie, a zgłoszenia są różne, jedne paniczne, inne lakoniczne. Dopiero na miejscu okazuje się, jak naprawdę wygląda sytuacja – podkreśla Naczelnik Wydziału Operacyjno-Rozpoznawczego KM PSP w  Krośnie bryg. Mariusz Kozak.

(pd)
Fot. Łukasz Jaracz

 • autor: Piotr Dymiński

9 komentarzy

 • ;)

  "Jak zwykle jednostka z turaszowki musi sie wszedzie wepchnac standard !!!!!! cwaniaki " a co w tym złego że jednostka OSP bierze udział w ćwiczeniach?

  Zgłoś nadużycie ;) piątek, 02, listopad 2012 00:20 Link do komentarza
 • Janek

  a jak się ewakowały 2 dyrektory szpitala...nie było ich w robocie, czy skoczyli przez okno?
  dejcie znać bo jom ciekow co jest grane

  Zgłoś nadużycie Janek czwartek, 01, listopad 2012 01:34 Link do komentarza
 • Florian

  Jak zwykle jednostka z turaszowki musi sie wszedzie wepchnac standard !!!!!! cwaniaki

  Zgłoś nadużycie Florian środa, 31, październik 2012 23:07 Link do komentarza
 • versus

  Z ego co widzę i czytam w ćwiczeniach nie brały udziału zespoły Państwowego Ratownictwa Medycznego, ani pracownicy szpitalnego oddziału ratunkowego. Szkoda ponieważ przy okazji ćwiczeń strażackich była możliwość przećwiczenia awaryjnych sytuacji tj segregacji i dyslokacji poszkodowanych w innej bezpiecznej części szpitala itp.

  Zgłoś nadużycie versus środa, 31, październik 2012 15:01 Link do komentarza
 • Na szczęście

  Na szczęście to ćwiczenia. Strach pomyśleć co by było przy pożarze w szpitalu, albo bloku. Wszędzie samochody, nie ma dojazdu, a przecież wozy strażackie to nie resoraki, potrzebują miejsca :/ Co na to dyrekcja? Co na to spółdzielnia mieszkaniowa? Co na to władze miasta?? Czekamy na tragedię?

  Zgłoś nadużycie Na szczęście środa, 31, październik 2012 14:30 Link do komentarza
 • Slavomir K

  zanmiast sie licytować, ja bym zaczał dyskusje na temat ćwiczeń i na temat szpitala.

  Zgłoś nadużycie Slavomir K środa, 31, październik 2012 14:03 Link do komentarza
 • Slavomir K

  Trzeba dobrze czytać artykuł i interpretować. 2 zastępy psp w tym podnośnik, byl zastęp z turaszówki, razem trzy zastępy. Można to policzyć. Nie widze problemu.

  Zgłoś nadużycie Slavomir K środa, 31, październik 2012 14:02 Link do komentarza
 • volvo

  no więc w czym problem? Napisane jest: 2 zastępy PSP, specjalistyczny podnośnik oraz zastęp OSP z Turaszówki, najwidoczniej ktoś podał z raportu złe dane.

  Zgłoś nadużycie volvo środa, 31, październik 2012 13:51 Link do komentarza
 • KSRG

  ja tu widze 3 zastępy psp, star, kerax, i podnośnik vowlo..

  Zgłoś nadużycie KSRG środa, 31, październik 2012 13:37 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Jakość Powietrza

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj