Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 

Zawody o Puchar Dyrektora Pogotowia – przyjmowane są zgłoszenia

Nadal przyjmowane są zgłoszenia do Zawodów Pierwszej Pomocy dla Gimnazjów o Puchar Dyrektora Samodzielnego Publicznego Pogotowia Ratunkowego w Krośnie. Zawody organizowane są po raz trzeci przez Maltańską Służbę Medyczną. Co ciekawe, w tym konkursie działania młodych ratowników oceniane są przez zawodowców z pogotowia ratunkowego. W zawodach można sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności, nauczyć się czegoś nowego oraz zdobyć nagrody.

REKLAMA  alt

Zgłoszenia szkół do konkursu będą przyjmowane do końca listopada, pomimo tego, że określony w regulaminie termin już upłynął – Zależy nam na tym, żeby jak najwięcej szkół z Krosna i powiatu krośnieńskiego wzięło udział w zawodach - mówi Dariusz Sałata z Maltańskiej Służby Medycznej, organizator konkursu.

Zawody Pierwszej Pomocy dla Gimnazjów o Puchar Dyrektora Samodzielnego Publicznego Pogotowia Ratunkowego w Krośnie odbywają się pod patronatem honorowym Wojewody Podkarpackiego Małgorzaty Chomycz-Śmigielskiej oraz Prezydenta Miasta Krosna Piotra Przytockiego. Organizatorem konkursu jest Fundacja Maltańska Służba Medyczna Oddział Krosno. Współorganizatorami są: Samodzielne Publiczne Pogotowie Ratunkowe w Krośnie oraz  Miejski Zespół Szkół nr 2 w Krośnie.

alt

Równocześnie organizatorzy zapraszają całe klasy z gimnazjów w Krośnie i w powiecie do budynku RCKP przy ul. Kolejowej na 20 grudnia, gdzie obok części praktycznej zawodów, odbędą się pokazy, wykłady i prezentacje służb ratowniczych. W ubiegłym roku każdy, kto chciał, mógł spróbować swoich sił, ćwicząc udzielanie pierwszej pomocy pod okiem profesjonalnych ratowników.

Zakres tematyczny konkursu obejmuje wyłącznie podstawowe czynności ratunkowe (BLS) przeprowadzane w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia przez osoby nie będące pracownikami medycznymi. Tym samym uczniowie gimnazjów mogą sprawdzić swoja wiedzę i umiejętności nabyte w ramach nauczania nowego przedmiotu „Edukacja dla bezpieczeństwa”.

alt

- Zawody są doskonałą okazją do wyłowienia, także i w szkołach, najlepszych uczniów, którzy interesują się pierwszą pomocą. Celem zawodów jest krzewienie umiejętności udzielania pierwszej pomocy w stanach zagrożenia życia i zdrowia – mówi Dariusz Sałata z Maltańskiej Służby Medycznej.

Zakres zawodów dokładnie określają wytyczne BLS zgodne z wytycznymi Europejskiej Rady Resuscytacji z 2010 roku. Pełny tekst wytycznych w części dla ratowników pierwszej pomocy przedmedycznej jest dostępny na stronie: http://www.prc.krakow.pl/2010/. Poza tym oceniane będą umiejętności zachowania się w stanach zagrożenia życia i zdrowia związanych ze złamaniami, krwotokami, oparzeniami, urazami głowy, jamy brzusznej i klatki piersiowej, nagłymi zachorowaniami (epilepsja, udar mózgu, nagłe zachorowanie w obrębie naczyń wieńcowych) oraz w razie wystąpienia wypadków komunikacyjnych.

alt

Pierwszy, teoretyczny etap, zostanie przeprowadzony 10 grudnia 2012 r. w MZS nr 2 w Krośnie, przy ul. Wyspiańskiego 20. Część praktyczna zawodów odbędzie się 20 grudnia 2012 r. Rozpoczęcie o godzinie 9.00 w budynku RCKP w Krośnie przy ul. Kolejowej 1.

20 najlepszych drużyn zostanie zakwalifikowanych do etapu praktycznego, który sprawdzi umiejętności udzielania pierwszej pomocy na zaimprowizowanych stanowiskach symulujących wypadki. Przewodniczącymi zespołów oceniających będą ratownicy medyczni zatrudnieni w krośnieńskim pogotowiu ratunkowym. Przy ocenie brane są pod uwagę podejmowane działania, efekty działań oraz zachowanie na miejscu zdarzenia. - Najlepsza drużyna otrzyma również puchar Dyrektora Samodzielnego Publicznego Pogotowia Ratunkowego w Krośnie. Najlepszych chcemy również nagrodzić sprzętem ratowniczym – mówi Dariusz Sałata z Maltańskiej Służby Medycznej.

W przypadku, gdy do Zawodów zgłosi się mniej niż 20 szkół, oba etapy (teoretyczny i praktyczny) zostaną przeprowadzone 20 grudnia od godziny 9.00 w budynku RCKP.

(pd)
Fot. Piotr Dymiński

  • autor: Piotr Dymiński

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Jakość Powietrza

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj